renk.gen.tr https://www.renk.gen.tr Renk, Renk Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, renk.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Wed, 29 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Kumral Renk https://www.renk.gen.tr/kumral-renk.html Sat, 29 Sep 2018 12:32:14 +0000 Kumral renk saç, kuaförler ve kozmetikçiler arasında ana tonlar olarak bilinmektedir. Kumral tonlarını elde etmek için, eğer saç açık tonlarda ise hiç bir işlem yapmadan direk bu tonları saça sürüp elde edilebilir. Kumral Kumral renk saç, kuaförler ve kozmetikçiler arasında ana tonlar olarak bilinmektedir. Kumral tonlarını elde etmek için, eğer saç açık tonlarda ise hiç bir işlem yapmadan direk bu tonları saça sürüp elde edilebilir. Kumral renk saçın 3 ana tonu vardır. Kumral, açık kumral ve koyu kumraldır. Bir de ara tonları bulunmaktadır. Küllü kumral, altın kumral ve yoğun küllü kumral gibi. Bu tonları elde etmek için saçlar açık tonda ise direk uygulanıp istenilen saç rengini elde edebilirsiniz ancak saç koyu tonlarda ise kahve siyah ve kızıl gibi bunun için saça açma işlemi uygulanması gerekmektedir.

Kumral renk saç elde etmek için saçınız koyu ise orial dediğimiz açma tozu olarak bilinen ürün ile saçı açıp yıkandıktan sonra kurutulup boya sürülmektedir. Sadece kumral renk olarak bilinen saç rengi her markada farklı bir ton olabilir. Eğer saçınıza açma işlemi yaptırmak istemiyorsanız saçınızdaki koyu boyanın akmasını bekleyip boyayı saça uygulayabilirsiniz. Yada ana saçınız koyu ise sıklıkla kumral renk boyayarak zamanla saçın rengini oturtabilirsiniz. Kumral saç tonları genelde buğday veya açık tenli insanlara çok güzel gitmektedir. Ancak kumral koyu tonlarını esmer kişilerde rahatlıkla deneyebilir.

Küllü kumral renk

Kumral renk saç tonları arasında popüler olan küllü kumral saç rengi, daha mat bir ton yakalamak isteyenler için ideal bir renktir. İçerisinde gri tonlar karıştırıldığı için küllü kumral saç rengi çok daha mat bir görünüme kavuşmaktadır. Eğer çok açık bir ten rengine sahipseniz saçlarınızın bu mat görünüm sizi çok daha soluk gösterebilir. Bunun yerine doğal kumral rengi çok daha yerinde bir tercih olacaktır.

Eğer saçlarınıza canlılık kazandırmak istiyorsanız, bunun için kumral renk saç rengine altın rengi ışıltılar ekleyebilirsiniz. Böylece saçlarınız daha çok ışıltı kazanacak ve görüntünüz daha hoş olacaktır.

Kumral saç rengi

Bayanlara ayrı bir hava katmaktadır. Bayana tamamen doğal ve kendi saç rengi gibi bir hava katarken, gençleştirmektedir ve saçları daha dolgun, gür ve daha ışıltılı göstermektedir. Boyalı saçlarda saç yıkama şekli önemlidir.  Kesinlikle boyalı saçlara şampuanı direkt uygulamayınız. Boyalı saçlar için en önemli yapılacak işlem, önce duru su ile yıkamak daha sonrasında şampuanla yıkamak olacaktır ve en sonunda da saç kremini sürerek durulamaktır. Böylelikle saçlarınız hem daha ışıltılı, doğal ,gür hem de yıpranmadan doğal bir görünüm kazanacaktır.
]]>
Yağlı Boya Renkleri https://www.renk.gen.tr/yagli-boya-renkleri.html Sun, 30 Sep 2018 10:48:00 +0000 Yağlı boya renkleri, yapacağınız tabloya, zevklerinize, sevdiğiniz renklere ve o anki ruh halinize bağlı olarak değişebilir. Bazı kişiler mat renkleri severken bazıları da parlak ve canlı renkleri kullanmayı tercih eder. K Yağlı boya renkleri, yapacağınız tabloya, zevklerinize, sevdiğiniz renklere ve o anki ruh halinize bağlı olarak değişebilir. Bazı kişiler mat renkleri severken bazıları da parlak ve canlı renkleri kullanmayı tercih eder. Kişinin ruh hali yaptığı eseri etkileyeceği gibi seçtiği renkleri de etkiler. Üzgünken karamsarken veya bunalmışken kullanılan renkler koyu, soluk ve mattır. Mutluyken ise cıvıl cıvıl renkler tercih edebilirsiniz. Renk seçiminde mevsimin hatta havanın güneşli veya kapalı olmasının bile etkisi çok büyüktür. Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisine inanan kişiler bu durumu da dikkate almaktadır. Yağlı boya renkleri ana renk, ara, renk, zıt renk, komşu renk olarak sınıflandırılabilir. Şimdi de yağlı boya renklerini inceleyelim.

Sık Kullanılan Yağlı Boya Renkleri Nelerdir

Yağlı boya renkleri az öncede bahsettiğimiz üzere tablolarda veya ev dekorlarında duvarlarda kullanılır. Yağlı boya renkleri ev veya iş yeri duvarında kullanılacağı zaman kişiyi bunaltmayacak, huzura kavuşturacak ve motive edici renkler kullanılmalıdır. İş yerinizin duvarları çalışma isteğini arttıran gözü yormayan uyku getirmeyen renklere boyanmalıdır. 

Yağlı boya ana renkler; Ana renkler kırmızı, mavi ve sarıdır. Ana renklerin belirli miktarda karıştırılması sonucunda doğadaki renkler elde edilir.
Yağlı boya ara renkler;Ara renkler ana renklerin karıştırılması sonucu oluşur. Turuncu, mor ve yeşil ara renklere örnek olarak verilebilir.
Yağlı boya zıt renkler;Aynı anda kullanıldığında gözü yormayan ve canlılık veren renklerdir. Eğer zıt renkler karıştırılırsa birbirinin parlaklığını kırar. Zıt renklere örnek olarak yeşil-kırmızı ve mavi-turuncu verilebilir.
Yağlı boya komşu renkler; İki ana rengin karışması sonucunda oluşan renkler birbirine komşudur.

 Yağlı Boya Renkleri  Nasıl Elde Edilir
 • Turkuaz (Mavi+Yeşil+Beyaz )
 • Mor (Kırmızı+Mavi) kırmızı ve mavi aynı oranda karıştırılmalıdır. Kırmızı renk çoğunlukta olursa erguvan rengi, mavi çoğunlukta olursa lacivert rengi ortaya çıkar.
 • Yavru ağzı (Sarı+Siyah+Beyaz )
 • Yeşil (Sarı+Mavi)
 • Gül Kurusu (Mor+Kırmızı )
 • Altın Sarısı (Sarı+Kahve)
 • Haki yeşil (Kahve+Yeşil)
 • Taba-Kiremit (Kırmızı+Kahverengi)
 • Gri (Siyah+Beyaz)
Yağlı Boya Renklerinin Anlamları Nelerdir

Yağlı boya renklerinden mavi ve tonları dinlendirici etkiye sahiptir. Gökyüzünü ve denizi anımsatır. Yeşil tonları ise inanı sakinleştirir ve huzur verir. Doğa yürüyüşleri ve ormanlar gibi huzur verici bir ortam oluşması sağlanır. Ten rengi,gül kurusu gibi renklerde insanı karamsar olmamasını sağlar. Koyu renkler ise insana bunalmışlık hissi verir ve karamsarlığa sürükler. Bu yüzden renk seçimi doğru şekilde yapılmalıdır.
]]>
Gül Kurusu Rengi https://www.renk.gen.tr/gul-kurusu-rengi.html Sun, 30 Sep 2018 14:52:37 +0000 Gül kurusu rengi; hiç bir zaman modası gitmeyen oldukça özel bir renktir. Gül kurusu rengi adı ile bile insanları çok etkilemektedir. Bu renk ne kırmızı kadar canlıdır ne de bordo kadar sönük bir renktir. Bu nedenle Gül kurusu rengi; hiç bir zaman modası gitmeyen oldukça özel bir renktir. Gül kurusu rengi adı ile bile insanları çok etkilemektedir. Bu renk ne kırmızı kadar canlıdır ne de bordo kadar sönük bir renktir. Bu nedenle gül kurusu her yaşta insan tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Gül kurusu sadece giyim ve tekstilde değil her alanda hak ettiği değere ulaşmış durumdadır. Gül kurusu rengi özellikle giyim sektöründe bayanlar tarafından daha fazla beğeni kazanmaktadır. Gül kurusu denilince hepimizin aklına romantik anlar gelir Belki de bu rengin her zaman popiler olmasının temel nedeni de bu ayrıntıda gizlidir. Gül kurusu giyim türleri içerisinde en çok elbise, abiye ya da özel günler için hazırlanan kıyafetlerde kullanılmaktadır.

Ev dekorasyonunun da gül kurusu rengi:  

Gül kurusu rengi, ev dekorasyonunda da oldukça popilerdir. Özellikle evin bazı yerlerinde kullanılan boya renklerinde gül kurusunun yeri ayrıdır. Günümüzde artık duvar boyası çeşitlerinin yerini duvar kağıtları almıştır. Gül kurusu rengi ise hem duvar kağıtlarında hem de badana boyasında çok fazla tercih edilmektedir. Özellikle geniş salonlara sahip iseniz gül kurusu tam sizin renginiz olabilir. Mekanlar bu renk sayesinde daha da ferah ve geniş görünecektir. Ancak gül kurusu rengini seçenler için küçük bir uyarım olacak. Gül kurusu renginin tonunu mümkün olduğu kadar koyu seçmemeye özen gösterin. Koyu tonda gül kurusu rengi söz konusu mekanı daha kapalı ve karanlık gösterir. Elbette ki gül kurusu rengini tercih eden herkesin mobilya seçiminde de ekstra bir özen sarf etmesi gerekir. Gül kurusu rengi pek çok renge göre daha koyu bir ton olduğundan mobilya rengi olarak daha sade ve göz yormaya renkler daha iyi bir seçim olacaktır. Ancak yine de unutmamak gerekir ki gül kurusu rengi her renk mobilya ile uyum gösterir. 

Çalışma ortamlarında gül kurusu rengi: 

Günümüzde çalışma mekanlarında çok fazla yorucu unsur bulunmaktadır. Bu unsurların başında ise akıllı binaların artması gelir. Bu binalar insanlar üzerinde negatif bir enerji yüklemesine neden olabilir. Eğer ofis ya da çalışma mekanlarınızın rengini seçebilmek gibi bir alternatifiniz varsa gül kurusu rengi sizler için çok ideal bir renk olacaktır. Renklerin insan psikolojisi üzerinde oldukça fazla etkisi bulunmaktadır ve gül kurusu rengi de bu etkiden payını almaktadır. Gül kurusu renk olarak insanları gevşeten ve rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle zemin ya da duvarlarınızda bu renge yer ayırabilirsiniz. Ayrıca bu renklerde çeşitli obje ve dekorasyon ürünlerine de bu mekanlarda yoğunluk verebilirsiniz. 

Kıyafet ve aksesuarlarda gül kurusu rengi:

Kıyafet ve aksesuarlarınızda uygun renklerle yapacağınız kombinler sayesinde artık şıklığı daha kolay yakalayabilirsiniz. Özellikle açık gül kurusu siyah detaylı aksesuarla çok etkileyici bir görüntü sunmaktadır. Örneğin açık gül kurusu renginde bir ceket ya da bluz siyah etek ve siyah bir kolye ile güzel bir kombinasyon sağlayabilir. Ayrıca bu kombinleri oluştururken artık zıt renklerinde giyimde çok fazla tercih edildiğini unutmayın. İnsan hayatta mutlaka rengini bulmalı belki de sizin renginiz romantik gül kurusu rengidir. 
]]>
Kumral Ten Rengi https://www.renk.gen.tr/kumral-ten-rengi.html Mon, 01 Oct 2018 05:01:55 +0000 Kumral ten rengi, Aslında buğday tonlarında bir tene sahip olmaktır. Biz kadınlar ten rengimizi dikkate alarak saç rengimizi, makyajımızı, kıyafet seçimimizi bile kumral ten rengine göre ayarlarız. Kumral ten Kumral ten rengi, Aslında buğday tonlarında bir tene sahip olmaktır. Biz kadınlar ten rengimizi dikkate alarak saç rengimizi, makyajımızı, kıyafet seçimimizi bile kumral ten rengine göre ayarlarız. Kumral ten rengine sahip olanlar, yanlış bir saç rengi seçtiğinde yüz güzelliği direk arka plana geçmektedir. Bundan dolayı kumral ten renginin özelliklerine bir göz atalım. Ve yanlış yaptığımız doğruları gözden geçirelim.

Kumral ten rengi, Aslında buğday tonlarında bir tene sahip olmaktır. Biz kadınlar ten rengimizi dikkate alarak saç rengimizi, makyajımızı, kıyafet seçimimizi bile kumral ten rengine göre ayarlarız. Yanlış bir saç rengi seçtiğinde yüz güzelliği direk arka plana geçmektedir. Bundan dolayı kumral ten renginin özelliklerine bir göz atalım. Ve yanlış yaptığımız doğruları gözden geçirelim.

Kumral ten renginin özellikleri nelerdir

Kumral ten rengi olan kişiler beyaz ten ile esmer ten arasında gidip gelirler. Kumral ten rengi tam ortada kalmış kusursuz ten renklerinden biridir. Bu ten rengi kızarıklık ve hassasiyet gibi sorunlar yaşamaz. Ve neredeyse en güzel bronzlaşma özelliğine sahip gruptur. Ayrıca kumral ten rengi olan buğday renginde batık ve sivilcelenme gibi sıkıntılarda çok fazla yaşanmaz.

Kumral ten rengine sahip kadınların saç rengi, makyaj rengi ve kıyafet seçimi konusunda o kadar çok alternatifi vardır ki bu konularda hiç zorluk çekmezler. Kumral ten rengine sahip olan kadınlar hiç bir zaman soluk bir görünüm sergilemezler. Her daim canlı, bakımlı ve dingin görünürler.

Kumral ten renginde hem esmerlerin hem de sarışınların tercih ettikleri tüm renkleri kullanma özelliğine sahip olursunuz. Kumral tenli hanımlar koyu kahve saç rengi ile birlikte dayanılmaz cazibeli muhteşem bir görüntüye sahip olurlar. Aynı şekilde sarı saç tonları da çok yakışmaktadır. Kumral saç rengine sahip olan hanımlar genellikle fındık kabuğu, kumral, karamel ve kızıl renkleri tercih etmektedirler. Yani kumral bir tene sahipseniz ve hangi saç rengini seçerseniz seçin havanız hepsinde ayrı güzel olacak ve hiç bir renk kötü ve abes bir görüntü oluşturmayacaktır. Bir öneri olarak eğer kumral tene sahip olarak bugüne kadar bal rengi saç hiç kullanmadıysanız mutlaka deneyin. Kendinize hayran kalacaksınız.

Kumral ten rengi çok keskin bir ten rengi olmadığından dolayı, teninizin artılarından biri de çok hafif bir makyaj yapsanız bile acayip net ve canlı görünmenizdir. Aynı zamanda da renkli gözlere sahipseniz, gözlerinizi ön plana çıkaran sade bir makyaj size çok yakışır. Allık olarak şeftali tonları her zaman tercihiniz olmalı. Şeftali tonu bir allık ile kumral ten renginin uyumu her zaman rastlanılmayacak muhteşem bir uyumdur.

Her zaman canlı ve soluk görünmeyen bir cilt rengine sahip olmak eşi benzeri bulunmaz bir duygudur. Bundan dolayı kumral ten renginizin kıymetini bilmelisiniz.   

      

 

  

]]>
Taş Rengi https://www.renk.gen.tr/tas-rengi.html Mon, 01 Oct 2018 07:19:20 +0000 Taş rengi, çok sade ve çok soft dokunuşlara sahip olan taş rengi insan da dinginlik hissi uyandırmaktadır. Bazı kimseler  taş renginin soğuk olduğunu düşünür fakat uyumlu renkler ile bütünlendiğinde rahatlatıc Taş rengi, çok sade ve çok soft dokunuşlara sahip olan taş rengi insan da dinginlik hissi uyandırmaktadır. Bazı kimseler  taş renginin soğuk olduğunu düşünür fakat uyumlu renkler ile bütünlendiğinde rahatlatıcı bir etki oluşturur. Gri ile kum renginin karışımı olarak düşünebileceğiniz taş rengi pek çok yerde kullanım alanı bulabilmektedir. Taş rengine asıl rengi veren içinde bulunan tuz, maden ve oksitlenmelerdir. Taş rengi tamamen doğal bir renktir. Ve neredeyse tüm renkler ile uyum yakalayabilir.

Taş rengi nerelerde kullanılır

Taş rengi denildiği zaman benim aklıma peribacalarının eşsiz uyumu ve doğal, dinlendirici görüntüsü gelir. Aynen bir  kadife kıvamında huzurun doğallığın ve sadeliğin rengidir. Taş rengi farklı ve zıt renklerin yanına koyulduğunda resmen diğer renkleri göz alıcı bir şekle sokar.

Kıyafet seçiminden tutunda dekorasyona kadar. Taş renginin bazı kişileri rahatsız edici görüntüsü tamamen binaların genelde taş rengi olarak boyanmasından ibarettir. Evet tek başına binaya baktığınız zaman soğuk ve ağır bir görüntü yaratır taş rengi. Ama diğer renkler ile kombin yaptığınızda ise muhteşemdir.  Taş renginin her zaman kendine özgü bir ağırlığı ve değeri vardır. Taş rengini beğenmeniz birazda yaşanmışlıklar ve yaşam tarzınızla alakalıdır.

Taş rengi duvar kaplamaları artık son zamanlarda yeni bir trend haline geldi. Bence taş rengi, her daim revaçta olan bir kadının dolabındaki siyah elbise gibidir. Olmazsa olmaz her şeyle uyumlu bir renktir. Bundan dolayı ev dekorasyonunda rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir uyuma sahiptir. Taş rengi kullanıldığı her yerde klasik bir atmosfer yaratarak, daha stil sahibi, daha tarz bir görünüm yaratmaktadır. 

Taş rengi ile dekorasyon yaptığınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı aydınlatma ve ışıklandırmayı doğru bir şekilde kullanmanız olacaktır. Taş rengini eşsiz bir tasarım harikasına dönüştürmenin yolu ışıltılı ve altın ağırlıklı renklerle kombin yapmaktan geçer. Böyle elegant bir görüntü insanı kendinden alır. Akşam huzur bulmak için geldiğiniz evinizde taş renginin size ayrıca bir rahatlama hissi vermesi kadar güzel bir duygu olamaz. Ama ısrarla belirttiğim gibi doğru renkler ve doğru dekorasyon şart. Yoksa tek başına taş renginden bir şey beklemeniz pek akılcı olmayacaktır.

]]>
Css Renk Kodları https://www.renk.gen.tr/css-renk-kodlari.html Mon, 01 Oct 2018 15:14:10 +0000 Css Renk Kodları, Web tasarımında rgb, hex yada kelime bazlı renk tanımları yapılır. Özellikle de işin CSS kısmında border color, color, text-shadow, background-color ile türevi açıklama içinde bu renk kalıpları kullanılır Css Renk Kodları, Web tasarımında rgb, hex yada kelime bazlı renk tanımları yapılır. Özellikle de işin CSS kısmında border color, color, text-shadow, background-color ile türevi açıklama içinde bu renk kalıpları kullanılır. Bu makalede bütün renk açıklamalarını kod satırları ile beraber paylaşacağız. Tam on yedi adet standartlaşmış renk açıklaması tam yüz yirmi üç günden sonradan ilave edilen tam yüz kırk renk açılması vardır. Söz konusu standart açıklamalar ise şu şekildedir: yellow, agua, white, black, teal, blue, silver, fuchsia, red, gray, purple, green, orange, lime, olive, maroon, olive ve navy şeklindedir. Şimdi birlikte listeyi daha çok genişletelim. 

Css Renk Adı Ve Renk Kodu
 • Azure: #FOFFFF
 • Alice Blue: #FOF8F
 • Black: #000000
 • Antigue White: #FAEBD7
 • Coral: #FF7F50
 • Agua: #00FFFF
 • Beige: #F5F5DC
 • Chocolate: #7FFF00
 • Blue Violet: 8A2BE2
 • Brown: #A52A2A
 • Chartreuse: #7FFF00
 • Cyan: #00FFFF
 • Cornflower Blue: #6495ED
 • Dark Golden Rod: #B8860B
 • Cornsilk: #FFF8DC
 • Dark Olive Green: #556B2F
 • Crimson: #DC143C
 • Dark Khaki: #BDB76B
 • Dark Gray: #A9A9A9
 • Dark Orchid: #9932CC
 • Dark Red: #8B0000
 • Dark Magenta: #8B008B
 • Dark Orange: #FF8C00
]]>
Açık Toprak Rengi https://www.renk.gen.tr/acik-toprak-rengi.html Mon, 01 Oct 2018 20:13:09 +0000 Açık toprak rengi, renklerin insan hayatında önemli bir yeri vardır. Bu sebeple yıllardan beri yapılan çalışmalarda insan psikolojisinde renklerden yardım alındığı kanıtlanmıştır. İş yerlerinden evlere kadar bir çok mekan Açık toprak rengi, renklerin insan hayatında önemli bir yeri vardır. Bu sebeple yıllardan beri yapılan çalışmalarda insan psikolojisinde renklerden yardım alındığı kanıtlanmıştır. İş yerlerinden evlere kadar bir çok mekanda renkler kullanılarak kişinin hayatından bilgi sahibi olunduğu kanıtlanmıştır. Yani seçilen renklerin kullanan kişiler tarafından kişilik analizinde yardımcı olduğu belirtilmektedir. Şimdi ise açık toprak renginin kullanıldığı alanlardan bahsedelim.

Açık toprak renginin tabiattaki yeri, 

Bu renk doğada var olan yer yüzünün rengidir. Bu rengin açık ve koyu tonları göz alabildiğine her yerde bulunmaktadır. Toprak rengi tabiatın varlığının yani iklimin kendisidir. Boz olarak ta isimlendirilen açık toprak renginin dağlarda ovalarda oldukça fazla olduğu görülür. Bu sebeple dünyanın varlığından itibaren açık toprak renginin Allah azze ve celle tarafından dünyanın her yerinde ana renklerden biri olarak kullanıldığı kabullenilmiş bir gerçektir.

Açık toprak rengi kıyafetler, 

Toprak renginin tonlarından olan açık toprak renginin tekstil alanında da oldukça fazla kullanıldığı bilinmektedir. Kıyafetlerden kumaşlara, ayakkabılardan çantalara, nevresim takımlarından halılara kadar birçok alanda oldukça fazla bulunur. Kıyafetlerde açık toprak renginin başka renkler ile kombin edilmesi halinde şık bir görünüm elde edildiği gözlenir. Özellikle toprak rengi kıyafeti kahvenin tonları, siyah, kırmızı, bordo,hardal sarısı, mor gibi ana renkler ile kombin ederek kullanılması ile mükemmel görünümler elde edilir. Çanta ve ayakkabılar da açık toprak renginin koyu kahve siyah ile kombine edilmesi şıklığın yakalanmasını sağlar.

Açık toprak rengi ev dekorasyonunda, 

Oldukça fazla kullanılan renkler arasındadır. Koltuklarda, berjerlerde, halılarda, duvar boyalarında, banyo seramiklerinde, mutfak dolaplarında, dış cephe kaplamalarında hemen hemen akla gelen bütün alanlarda kullanılan renklerin ilk sıralarında yer alır. Bu rengin kullanılması ile beraber özellikle duvar boyalarında kişinin üzerinde bıraktığı etki oldukça önemlidir. Sakinlik ve huzur veren bir renk olan açık toprak rengi kişinin rahatlamasını sağlar. Açık toprak renginin mobilya olarak kullanılması ile beraber yanında kullanılacak olan ana renklerden özellikle kahverenginin birleşimi ile evde şıklık yakalanır. Ayrıca bu renk ile beraber tablolar, biblolar, ev süslerinde kullanılması halinde evde bulunan enerjinin artırılması sağlanır.
]]>
Açık Mor https://www.renk.gen.tr/acik-mor.html Tue, 02 Oct 2018 08:01:52 +0000 Açık mor: ülkemizde oldukça sevilen renkler arasında yer almaktadır. Özellikle kadınların zevkine hitap eden bir renk olan açık mor bir çok kişinin ev dekarasyonunda tercih ettikleri renkle arasında yer almaktadır. Genellikle k Açık mor: ülkemizde oldukça sevilen renkler arasında yer almaktadır. Özellikle kadınların zevkine hitap eden bir renk olan açık mor bir çok kişinin ev dekarasyonunda tercih ettikleri renkle arasında yer almaktadır. Genellikle kız çocuklarının odasını süsleyen açık mor son yıllarda duvar boyası olarak da tercih edilmektedir. Açık mor ev dışında da bir çok eşyada tercih edilen bir renktir. Bir çok kişinin ev eşyalarının dışındaki biblo ve süs eşyalarını açık mor tercih ederek kullandıklarını sıklıkla görmekteyiz. Bunun sebebi çoğu zaman açık mor rengini kadınların sevmesi ve içlerinde huzuru uyandırması, açık mor rengini kendilerine yakın hissetmeleridir. Açık mor bayanların bir çok alanda tercih ettikleri renklerin başında gelmektedir ve bir çok renge uyum sağlamaktadır. Yanında kullanılan bir çok renkle bütünleşebilen ve yanındaki farklı renklere eşlik eden açık mor bu uyumluluğu ile de tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Çocuk odalarında başta olmak üzere, salonlarda, oturma odalarında mutfaklarda ve bahçe dekorlarında tercih edilen açık mor sıcaklığın, samimiyetin, huzurun, mutluluğun ve ferahlığın simgesi olarak hissedilmektedir. Eve gelen misafirlerin algılarında sizde sıcaklık ve huzur hissettirmek istiyorsanız evinizde açık mor rengini kullanabilirsiniz.

Açık morun uyum sağladığı renkler:
 • Açık mor özellikle kız çocuğu odalarında beyazla kombin edilerek kullanılmaktadır. Odaya hem ferah hemde kız odası görünümü kazandırmakta oldukça etkili renklerdir.  Şık ve modern bir oda oluşturmak için açık moru beyazla kombine kullanmak odayı daha büyük göstermek içinde tercih edilmektedir.
 • Açık morun sarı ile kombin edilmesi özellikle  evi yapay çiçeklerle süslerken tercih edilmektedir. Çoğu ev dekarasyonunda kullanılan sarı renkli yapay çiçekler yanında mutlaka açık mor yapay çiçekler kullanılmaktadır. Bunun sebebi çiçeklere bakıldığında kişinin iç dünyasında bir sıcaklık ve huzur oluşmasını sağlamaktır.
 • Açık mora en yakışan renkler arasında şeker pembede yer almaktadır. Özellikle biblo veya tablo süslemelerinde açık mor yanında mutlaka şeker pembesi rengi de yer almaktadır. Özellikle kız bebek mobilyalarında mor ve şeker pembesi hep bir arada kullanılmaktadır. Odaya canlılık vermek ve odayı şirin hale getirmek amaçlanarak bu iki renk bir araya getirilmektedir.
 • Açık mora yakışan bir başka renkte krem rengidir. Hemen hemen her renge eşlik edebilen krem rengi açık morlada uyum sağlamaktadır. Oturma odalarında kullanılan veya salonlarda kreme ağırlık vermek sureti ile kullanılan açık mor ortamın daha ferah ve sıcak olmasında fayda sağlamaktadır.
]]>
Esmer Tene Saç Rengi https://www.renk.gen.tr/esmer-tene-sac-rengi.html Tue, 02 Oct 2018 19:06:58 +0000 Esmer tene saç rengi; saç rengi seçerken yapılabilen en büyük hatalardan biri ten renginize dikkat etmemektir. Dikkat edilmesi gereken önemli olan ve unutmaması gereken husus ten rengini saç rengini belirleyen etkenlerden biridir. Ten Esmer tene saç rengi; saç rengi seçerken yapılabilen en büyük hatalardan biri ten renginize dikkat etmemektir. Dikkat edilmesi gereken önemli olan ve unutmaması gereken husus ten rengini saç rengini belirleyen etkenlerden biridir. Ten renginize uygun olmayan bir saç tonunu seçtiğiniz zaman sanki saç rengi size ait değilmiş gibi görülür. Günümüzde bir çok markalar, çok çeşitli saç boyaları bulunmaktadır. Küllü sarıdan ombreye, çikolata kahveden akaju kahveye kadar birçok farklı renk çeşitleri elinizin altındadır. Esas sorun bu kadar çeşitli renkler her tene uygun değildir. Yapılması gereken ten renginize uygun bir renk seçebilirsiniz .Esmer ten rengi diğer ten renklerinde görülen cilt kusurlarını göstermez. Bunun tam tersi olarak esmer ten renginin cilt kusurlarını kapatıcı özelliği bulunmaktadır. Fakat bu ten renginin problemi saç rengi bulma konusunda biraz problemlidir. Esmer tene saç rengi çeşitliliği soluk tende olduğu kadar fazla değildir. 

Esmer tene saç rengi neler olabilir 

Kumral saç rengi: Son zamanlarda oldukça moda olan ve kadınlar tarafında tercih edilen bir renk halini almıştır. Bunun nedenlerinden biri doğal görünüm olmasıdır. Diğer bir nedeni ise ünlü bayanların sıkla tercih etmelerinden kaynaklıdır. Esmer tenli bayanlara uygun ve yakışan renklerin içinde ilk olandır. Esmer tene saç rengi olarak kumral uygulayacak iseniz  bu rengin koyu ve küllü olan tonlarını tercih etmelisiniz. Böylece ten renginiz ile saç renginiz arasında uyum olacaktır.Esmer tene kumral ton uygulayacaksanız şu tonları kullanabilirsiniz; karamel kumral saç tonu, koyu kumral saç tonu, küllü kumral saç tonu, altın kumral saç tonu ve diğer tonlarını da uygulayabilirsiniz.

Karamel saç rengi: Esmer tene gidebilecek olan bir farklı saç rengi de karamel saç rengidir. Mükemmel uyum sağlar. Yumuşak bir renk tonu sahip olduğu için çok sert kesimlerde değil de daha çok klasik saç kesimlerine yakışmaktadır. Dikkat çekici olmak istiyorsanız altın kahve ile bej-sarı arasındaki tonlar ile karamel rengi uygulayabilirsiniz. Sıcak tonlu ten renkleri ile oldukça uyumlu olan karamel renginin açık tondan koyu tona  veya koyudan açık tona tarzındaki renkleri seçebilirsiniz. Saç renginizi karamele yakın bir ton istiyor iseniz bal köpüğü saç tonu ile olabilir. Bu tonu en iyi hangi saç modeli ile uygulayabileceğinizi düşünüyor iseniz dalgalı doğal bırakılmış veya dağınık toplanmış saçlarla kullanmanız saç tonunuzu doğal gösterir.

Altın kahve saç rengi: Buğday ve esmer tenli bayanlara çok yakışan bir saç tonudur. Saça uygulanan kahve tonu ne renk olursa olsun her tonunu rahatlıkla kullanabilirisiniz. Altın kahve saç tonu uygular iseniz parlaklık ve ışıltı ile ekstra doğal bir görünüm katmaktadır. Saç tonunuzun tamamını altın kahve uygulayabileceğiniz gibi yalnızca saç arasına altın kahve tonu yaparak ışıltıyı yakalayabilirsiniz. Özellikle altın kahve saç rengini yapacaksanız ombre modellerini tercih etmelisiniz. Günümüzde ışıltılı ombre tonları kullanılmaktadır. Dalgalı saç modellerinde altın kahve saç rengi çok doğal gözükmektedir.

Açık kızıl ve kahve saç rengi: Bu tonlar buğday yada beyaz tenli olanlarda daha çok açık tenli görilmelerini sağlamaktadır. Esmer bayanda ise  açık kızıl rengi, kahverengi ve ela tonlarında daha belirgin yapmaktadır. Kızıl kahve saç tonu saçlarında abartıyı sevmeyenler için ideal bir renktir. Bu rengin birçok çeşidi bulunmaktadır. Her saç modeline uyum sağlamaktadır.Esmer tene saç rengi olarak kızıl- kahve saç renginde salaş modeller, ve beraber çekici ve seksi görülür.  
]]>
Mint Yeşili Rengi https://www.renk.gen.tr/mint-yesili-rengi.html Wed, 03 Oct 2018 04:45:37 +0000 Mint yeşili rengi, yeşilin son dönemlerde parlayan ev ve iş yeri dekorasyonlarında çok sık kullanılan ferahlatıcı ve iç açıcı bir tondur. Bir çok ev mobilyasında çok aktif olarak kullanılan mint yeşili rengi bah Mint yeşili rengi, yeşilin son dönemlerde parlayan ev ve iş yeri dekorasyonlarında çok sık kullanılan ferahlatıcı ve iç açıcı bir tondur. Bir çok ev mobilyasında çok aktif olarak kullanılan mint yeşili rengi baharın ve yazın müjdeleyici rengi gibidir. Yeşil tonunun insana verdiği huzur doğanın içerisindeki yeşil tonlarında saklıdır. Renklerin birbiri ile karışımından ortaya çıkan mint yeşili rengi, yeşilin en çok tercih edilen renkleri arasındadır. İç mimarinin en gözde renkleri arasında olmasının en büyük sebebi kişilere vermiş olduğu pozitif elektriktir. Genel bir yapıda yeşilin rahatlatıcı etkisinin olduğu bilinmektedir. Evinizin duvarlarından tutunda içerisinde kullandığınız mobilyalara, aksesuarlara kadar hatta giyilen kıyafetlere bile yansıyan mint yeşili rengi her anlamda huzur ve mutluluk veren bir renk haline gelmiştir.

Özellikle bayanların baharın gelişi ile yeşilin en güzel rengi olan mint yeşili rengini, bir müjdeleyici gibi hem kıyafetlerde hem de aksesuar olarak kullanılan takılarda hemen göstermeye başlarlar. Mint yeşili rengi, ayakkabılarda çantalarda bile çok rahat kullanılan bir renktir. Rengin meydana gelişi ise birkaç rengin birleşmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Mint yeşili rengi hangi renklerin karışması ile ortaya çıkar
 • Mavi,
 • Yeşil,
 • Pembe, renklerini bir araya getirip karıştırdığınızda mint yeşili rengini elde etmiş olursunuz.
Özellikle son dönemlerde evlerde duvar rengi olarak kullanılan mint yeşili rengi, ferahlatıcı, huzur veren, iç açıcı ve aydınlık yansıması ile her zaman tercih edilen bir renktir. Duvarlarınızda mint yeşili rengi ile birden fazla renk kullanmak istediğinizde önünüze gri veya beyaz renkler çıkmaktadır. Gri renk kullanarak koyu gölgeli durmasını sağlarken diğeri yani beyaz kullanılırsa alanların daha geniş göstermesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kullanıldığı alanlar odalar, mutfak, banyo ve yemek odalarıdır. Bunun neden ise ferahlatıcı özelliğinin olmasından dolayı bu açıdan çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Yeşil rengin bir çok tonu son dönemde ortaya çıkmıştır

Mint yeşili, zümrüt yeşili, su yeşili gibi renkler yeşil rengine eklenen renklerdir. Zümrüt yeşilini kombine ederken toprak renkleri ve siyahla yapabilirken, mint yeşili rengini her renk ile çok rahat kombine edebilirsiniz. Su yeşili eski zamanlarda kullanılan bir renk haline gelmiştir. 

Mint yeşili rengi; kullanımı her dönem ve her moda yenilemesinde kendini gösteren bir renktir. Bunun en önemli etkisi her renkle olan uyumudur. Takılarda dahi çok kullanılan ve aksesuar dünyasında aydınlatıcı olarak düşünülen mint yeşili rengi her zaman moda olabilecek renkler arasındadır.
]]>
Açık Renkler https://www.renk.gen.tr/acik-renkler.html Wed, 03 Oct 2018 22:56:45 +0000 Açık renkler; Renk, ışığın gözün retinasına değişik biçimde ulaşması ile orta çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğrulup kısmen yansıması sebebiyle çeşitli Açık renkler; Renk, ışığın gözün retinasına değişik biçimde ulaşması ile orta çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğrulup kısmen yansıması sebebiyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır. Çok sayıda renk çeşidi vardır. Bunların her birinin kendine has isimleri vardır. Bu renklerin tonlarına göre gruplayabiliriz. Örnek, ana renk, ara renk, zıt renkler, komşu renkler vs.

Yapılan incelemeler sonucunda bütün renkler üzerimizde bıraktıkları etki ve yarattıkları havaya göre sıcak ve soğuk renkler diye ikiye ayrılır. Yani renk çeşitliliği fazla olunca onları gruplamak ta fazla oluyor. Halk arasında da açık renk koyu renk diye ayırmak mümkün. 
Açık renkler deyince aklımıza gelen birkaç rengi sayalım; beyaz, sarı, pembe, bebek mavisi, pudra rengi, şeftali rengi, krem, açık vizon, gül kurusu, açık yeşil, açık mavi vb. Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Peki bu açık renkleri nerelere kullanabiliriz. Bize ne gibi avantajı veya dezavantajı olur.

Kıyafette açık renkler; güneşli ve çok sıcak günlerde kesinlikle açık renk tercih etmeliyiz. Beyaz renk güneş ışığı içinde bulunan bütün ışınları yansıtır yani bütün renklerin bileşimidir. Siyah renk ise tam tersi bütün ışınları emer. Siyah renk üzerinden hiçbir renk yansımaz, aslında şöyle ki siyah bir renk değildir, renksizliktir. Siyah renkli kumaşlar ışığın hepsini tuttukları için açık renklere göre tenimizi 5 derece daha sıcak tutarlar. Bu yüzden yazın kavurucu sıcağından en az etkilenmek için açık renkleri tercih etmeliyiz. Bunlar avantajı tabiki de dezavantajı da var. Eğer fazla kilolarınız varsa açık renk sizin için bir dezavantaj.

Mobilyada açık renkler; son senelerin en popüler renkleri. Tabiki de açık renkler seçmenizde ki sebep sadece popüler olması değil. Aslında açık renk seçiminin kişiler üzerinde birçok sebebi var. İnsanların yaşadığı mekanın kişiselleştirilmesinde renk seçimi, en az mobilya ve mimari kadar önemlidir. Yaşadığımız mekan her yönüyle bizi etkileyeceği için renk seçimini de doğru yapmalıyız. Peki mobilyada neden açık renk seçmeliyiz sorusunun cevabı ise şöyle: Araştırmalara göre renklerin aynı zamanda insanların ruh halini de etkileme özelliği bulunuyor. Bazı renkler canlı görünümünden dolayı insanı heyecanlandırırken bazı renklerde dar alanlarda bile insanlara ferahlık hissi veriyor. Bunu da açık renklerle sağlayabiliriz. Açık renkler bulunduğunuz mekanı daha geniş daha ferah gösterecektir. Bu yüzden açık renkler yıllardır birçok alanda tercih sebebi oldu. Dezavantajı ise evde küçük çocuğunuz varsa temizlik konusunda biraz sıkıntı çekebilirsiniz.Her zaman ruhumuza iyi gelecek renkleri tercih etmeliyiz her alanda. 

]]>
Asker Yeşili https://www.renk.gen.tr/asker-yesili.html Thu, 04 Oct 2018 01:05:50 +0000 Asker yeşili, birçok alanda kullanılan renkler arasında yer alır. Yeşilin bir tonu olan bu rengin hayatımızın vazgeçilmez renklerinden biri olduğu bilinmektedir. İnsan üzerinde renklerin etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Bu seb Asker yeşili, birçok alanda kullanılan renkler arasında yer alır. Yeşilin bir tonu olan bu rengin hayatımızın vazgeçilmez renklerinden biri olduğu bilinmektedir. İnsan üzerinde renklerin etkileri yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebepten dolayı insanın tercih ettiği renklerin kişide bıraktığı etkileri açısından tercih ederken dikkat etmesi gerekir. Asker yeşili rengi kıyafetlerde, ev eşyalarında, duvar renginde, objelerde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Bu rengini doğada bulunduğu ve yeşilin sakinleştirici çeşitleri arasında yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca bu renk kişide heyecan duygusunun en aza inmesine katkı sağlar. Ayrıca bu renk işyerlerinde özellikle askeri alanda kullanılan ana renktir. Asker yeşilinin kullanıldığı alanlardan bahsedelim

Kıyafetlerde asker yeşili, tekstil alanında kullanılan renkler içinde yer alır. Özellikle bu renk kış aylarında tercih edilir. Bu renk ile beraber değişik kombinler ile mükemmel uyumu yakalanır. Asker yeşili ile hardal sarısı, siyah, gri, toprak tonları ve mat renkler tercih edilirse mükemmel bir uyum yakalanır. Asker yeşili rengini elbisede kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu sebepten dolayı kombin seçilirken asker yeşilinin yanında uyumlu renklerin kullanılması tercih edilir. Asker yeşilinin altın sarısı ile de mükemmel uyumlu olduğu bilinmektedir. Bu rengin tercih edilmesi ile birlikte gösterişin artırıldı kanıtlanmıştır. Asker yeşili kıyafetler giyerken özellikle siyah rengin kullanılması kişinin daha zarif görünmesine neden olur. Siyah rengin yanında asker yeşili ile beraber krem ve kahve tonlarının kullanılması kombinlerin göze çarpıcılığını artırır. 

Ev dekorasyonunda asker yeşili, bu rengin kullanımı ile beraber evde mükemmel bir uyum yakalanır. Özellikle koltuklarda, halılarda duvarlarda, kapılarda  kullanılan asker yeşili ile evin havası değişir. Koltuklarda tercih edilen asker yeşilinin berjerler de kullanılacak olan çiçekli kumaşlar ile kombin edilmesi evin güzelliğini arttırır. Böylelikle evde inanılmaz bir şıklık yakalanır. Ayrıca duvar boyalarında tercih edilen asker yeşilinin duvarın bir bölümünde kullanılması kombin olarak da krem fildişi veya canlı renk olan Turkuaz, turuncu gibi renkler ile kombin edilmesi evin daha renkli görülmesine yardımcı olur. Bu sebeple duvarlarda asker yeşilinin kullanılması kişinin sakinliğine etki etmesinden dolayı tercih edilmelidir.

Asker yeşilinin askeri alanda kullanımı, bu renk askeri alanda kullanılan ana renktir. Askerlerin uyum ve birlikte işbirliğinin artırılması etkisinden dolayı tercih edilen renktir. Asker kıyafetlerinde kamuflaj, kemerler, şapka gibi birçok alanda tercih edilirken;bu rengin ilk akla gelen askeriye alandır. İsmini de bu renkten almıştır.

]]>
Açık Gül Kurusu Rengi https://www.renk.gen.tr/acik-gul-kurusu-rengi.html Thu, 04 Oct 2018 13:49:20 +0000 Açık Gül Kurusu Rengi, Pastel renkler arasında olan açık gül kurusu rengi, kişiye sakinlik ve dinginlik veren rahatlatıcı bir renktir. Pembeye oldukça yakın olan bu renk pembenin bir tonudur ve duygusallığı ve sadeliği temsil Açık Gül Kurusu Rengi, Pastel renkler arasında olan açık gül kurusu rengi, kişiye sakinlik ve dinginlik veren rahatlatıcı bir renktir. Pembeye oldukça yakın olan bu renk pembenin bir tonudur ve duygusallığı ve sadeliği temsil eder. İç ferahlatıcı özelliğe sahip olmasından dolayı birçok insan tarafından oldukça sık tercih edilmektedir. Gözü oldukça hoş gelen ve kullanıldığı birçok alana farklı bir hava ve cazibe katan bu renk pastel bir renk olmasına karşılık kullanıldığı her alana canlılık kazandırır. İnsan psikolojisini olumlu olarak etkileyen açık gül kurusu rengi son günlerde ön plana çıkmış önemli renkler arasında yer alır ve özellikle elbise, aksesuar, ayakkabı, ruj renginde vazgeçilemeyen renkler arasında olması nedeniyle kadınlar tarafından daha sık tercih edilir.

Açık gül kurusu rengi kullanıldığı alanlar;

Kişinin çoğu zamanını geçirdiği yaşam alanlarında tercih edeceği renklerin önemi oldukça büyüktür. Kişinin ruh halini etkileyebilen bazı renkler bulunmaktadır. Hayatı olumlu olarak etkileyebilen bir renk olan açık gül kurusu rengi, oldukça hoş görünümü ile oldukça ilgi gören renkler arasındadır. Sakin ve huzurlu bir ortam oluşturmak isteyenler ve evlerinde duvarlarını yeni sezona göre farklı renklere boyatmak isteyenler için açık gül kurusu rengi oldukça iyi bir alternatif olabilir. En çokta yatak odasına yakışan bu hoş renk birçok mobilya ile kolaylıkla uyum sağlayabilir. Yatak odasında uygulandığında oldukça şık görünür ve kişinin yorgunluğunu ve stresini alarak dinlendirici bir rol oynar. Yatak odasında perdelerde ya da yatak örtüsünde, salonlarda, koltuk takımı olarak kullanılabilen, fonksiyonel bir özelliği olan bu renk mutfaklarda, çocuk odasında, salonlardan ya da koridorlarda kullandığı takdirde evinizin her yeri bu hoş renk sayesinde son derece şık ve modern görünebilir. Salonlarda krem ve bej ağırlıklı olarak ferahlığı engellemeden açık gül kurusu rengi uygulanabilir ve bu sayede ortam yumuşak bir hale getirilebilir. Oldukça şık görünen bu renk aynı zamanda banyolarda da rahatlıkla kullanılabileceği gibi tekstil alanında da bayanların vazgeçilmez renkleri arasındadır. Kişi bilindiği gibi görünümü ile dikkat çeker ve her bayanda güzel ve uyumlu giyinerek bütün ilgiyi üzerinde toplamak ister. Çok rağbet gören bir renk olan açık gül kurusu rengi bir gömlek ile koyu renkli bir alt parça ve yine açık renkli bir ayakkabı seçimi yapıldığında şahane bir görüntü elde edilmiş olur ve oldukça saf ve masum görünen açık gül kurusu rengi canlılık kazanarak bu renklerle uyum içinde görülür. Açık gül kurusu rengi aynı zamanda bayanlarda ruj rengi olarak da sık tercih edileceği gibi diğer kozmetik ürünlerde, aksesuarlarda ve halıda da tercih edilebilir.

Açık gül kurusu rengi ile uyum sağlayan renkler, açık bir renk olan bu renk en çok da krem, açık kahverengi, vizon ve buz mavisi gibi tonuna yakın renklerle ya da mürdüm, koyu kahverengi ve lacivert gibi zıt renklerle kombin edilebilir.

]]>
Nil Yeşili https://www.renk.gen.tr/nil-yesili.html Fri, 05 Oct 2018 12:06:47 +0000 Nil yeşili; renkler içerisinde dinlendirici, huzur verici ve ferahlatıcı bir rengi temsil etmektedir. Renkler insanları, sağlık, bedensel ve fiziksel olarak belirleyici bir etkendir. Nil yeşili pırıltıyı, şıklığı, Nil yeşili; renkler içerisinde dinlendirici, huzur verici ve ferahlatıcı bir rengi temsil etmektedir. Renkler insanları, sağlık, bedensel ve fiziksel olarak belirleyici bir etkendir. Nil yeşili pırıltıyı, şıklığı, huzuru, güveni, sükuneti temsil etmektedir. Mavi ve yeşilin beyaz ile bileşiminden Nil yeşili elde edilmektedir. Renkler bilimi sayesinde tüm renklerin temsil ettiği tanımları görebiliriz. Kimi renkler kişilerin enerjisi üzerinde, olumlu, kimi renklerde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu yüzden renkler reklamcılık, satış, sağlık ve pazarlama sektörlerinde itici güç olarak kullanılmaktadır.

Nil yeşili rengi; Mısırdaki Nil nehrinde Antik Mısır dönemlerinde, yılın bir bölümü akan suyun rengi tam da bu renk olduğu için bu adı aldığı söylenmektedir. Eu de Nil yani Nil Suyu adından kendi dilimize Nil yeşili olarak yerleşmiştir. Sakinlik hissi uyandıran bu renk yatıştırıcı ve huzur veren bir etkiye sahiptir.  

Renk bilimcilere göre yeşil renginin güven beslediği söylenir. Bu nedenle de tüm reklamcıların en çok tercih ettiği renklerdendir. Rahatlatıcı etkisinden dolayı, yatak odalarının dekorlarında sıkça kullanılmaktadır. Sakinlik ve huzur sağlaması için bebek odalarında da Nil yeşili kullanılmaktadır. Doğanın ve baharın çok güzel bir rengidir. Nil yeşili diplerindeki pırıl, pırıl kumları görebileceğiniz denizlerin serin suları gibidir.

Nil yeşili iç dekorasyonda kullanışı;

İç dekorasyonda Nil yeşili sıkça kullanılan bir renktir. Nil yeşili soğuk renk grubundandır. Bu nedenden dolayı diğer eşyalarla kombinasyonu kolay kurulan bir renktir. Kişiye verdiği yaratıcılık, huzur ve dinginlik hissinden dolayı her sahada kullanmak kolaylaşır.
Kullanıldığı alanlara bakılacak olursa;
 • Duvarların boyasında
 • Mobilyaların ahşap bölgelerinde
 • Dekorasyon objelerinde
 • Halı ve kilimlerde
 • Döşemelik koltuk, kanepe kumaşlarında
 • Yatak örtülerinde
 • Yastık ve abajur kaplamalarında
Son dönemlerde dekorasyon trendlerinde artış Nil yeşili renginde olmaktadır. Nil yeşili, soğuk renkler arasında olduğu için ve bu renk duvar boyalarından, mobilyalara, perdelerden yatak örtülerine, yer minderlerine kadar birçok dekoratif ürün ve iç dekorasyon eşyalarında kullanılmaktadır.

Nil yeşili rengi iç dekorasyonda kullanıldığı zaman diğer dekoratif parçaların çoğu ile kolayca uyum sağlamaktadır. Nil yeşilini diğer renklerle kombine etmek çok kolay olmaktadır. Ayrıca bu renk ortama, mekana ferahlık verirken kişiye huzur, rahatlık ve dinginlik hissi verdiği için çoğu kişinin tercih ettiği bir renktir.

Nil yeşili uygulandığı ortamı görüntü olarak daha geniş ve ferah göstermektedir. Bu nedenle dar ve loş alanlarda mutlaka bu rengi seçmekte fayda vardır. Yeşilin tüm tonları ile beraber Nil yeşilini mavi, kahve, bej gibi tonlarla kombin yapmanız çok uygun olur. Masalarda da şıklık getirmek için Nil yeşili kullanılabilir. Davetlerinizde beyaz sade bir tabak takımınızı şık bir hale getirmek için Nil yeşili bir masa örtüsü ve ona uygun güzel peçetelerle masanız şık bir enerji kazanacaktır.

Nil yeşilinin kişi üzerinde olumlu etkileri;

Renklerin kişi üzerinde olumlu yada olumsuz etkileri bulunmaktadır. Renkler hormonal salgılarımızın düzene girmesi için çok önemli bir etkendir. Renkler ile bağışıklık sistemini güçlendirip, kötü düşüncelerden kendimizi temizleyebiliriz. Buda ruhsal ve duygusal birçok rahatsızlığı tedavi eden etkenlerdendir. Depresyon ve stresi baskılamada, bazı bağımlılıklardan uzaklaşmakta, ağrıların hafiflemesinde, uyku problemlerinin çözümünde çok önemli çözümler ortaya çıkarır. Nil yeşili bu tip rahatsızlıkların önüne geçmede kullanılan renkler arasındadır.

Yeşil renginin en etkili olduğu bölge kalp çakrasının olduğu alandır. Koyu yeşil negati]]> Su Mavisi https://www.renk.gen.tr/su-mavisi.html Sat, 06 Oct 2018 05:01:07 +0000 Su mavisi, bu renk ana renkler içerisinde yer alır. Doğada yer alan bu renk gök yüzünde, deniz renginde, çiçeklerde bulunurken; kişi üzerinde sakinleştirici ve dinlendirici etkisi vardır. İnsanlığın başladığından bugüne ka Su mavisi, bu renk ana renkler içerisinde yer alır. Doğada yer alan bu renk gök yüzünde, deniz renginde, çiçeklerde bulunurken; kişi üzerinde sakinleştirici ve dinlendirici etkisi vardır. İnsanlığın başladığından bugüne kadar renklere değişik anlamlar yüklenmiştir. Kimi renkler kişiler tarafından daha kolay fark edilirken kişi üzerinde psikolojik anlamda olumlu etkiler yaratır. Kişinin yaşadığı hayatta çalıştığı iş ortamında birçok alanda kullandığı renklerin kendisinden bir şeyler yansıttığı inanılmaz bir gerçektir. Bu sebepten dolayı kullanılan renklerin tercih edilirken dikkatle tercih edilmesi gerekir.

Su mavisi kıyafet kombini, tekstil alanında kullanılan renkler içerisinde su mavisi yer alır. Özellikle su mavisi gömlek gibi resmi kıyafetler de bulunan renkler arasında bulunur. Su mavisi kıyafeti tercih edilirken kombin edilecekleri diğer renklere dikkat edilmesi önemlidir. Mavi renk kişilerin kararlılığını ifade ettiği iş dünyada özellikle toplantılarda tercih edilmelidir. Bu sebepten dolayı iş görüşmelerinde genellikle kişiler takım elbisenin içerisine su mavisi renk gömlek giyerler. Mavi rengi beyaz ile yaz aylarında kombine ederek mükemmel bir görünüm elde etmiş oluruz. Su mavisi mavinin koyu tonları, beyaz, lacivert ve siyah ile kombin ederek kullanılması halinde şıklığın yakalanması sağlanır. Ayrıca eşofman gibi spor kıyafetlerin de mavi rengin tercih edilmesi kişinin üzerinde bırakacağı etki açısından oldukça önemlidir. Su mavisinin sakinleştirici etkisinden dolayı özellikle bebek kıyafetlerinde tercih edilen renklerin ilk sıralarında yer aldığı kabul edilir. Erkek çocuk kıyafetlerinde, battaniyelerinde, beşik malzemelerinde birçok bebek eşyasında bu rengin kullanılması bebek üzerinde bırakacağı etki açısından tercih edilir.

Su mavisi ev dekorasyonu, evde kullanılan eşyaların renklerini tercih ederken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu renkler kişinin sürekli vakit geçirdiği yerde kullanılmasıyla kişiye bıraktığı duyguların çoğalması amaçlanır. Mavi rengin özellikle ailede kilo problemi yaşayan kişilerin bulunduğu ortamda kullanılması gerekir. Kişide iştah azalması için etki yaratması sebebiyle yeme isteğini azaltacağından oldukça etkilidir. Su mavisi rengi duvarlarda, perde fonlarında, halılarda, koltuklarda, ıslak zeminlerde tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra tablolarda su mavisi rengi oldukça yakışan bir renktir. Su mavisi renginin tuvalet banyo gibi alanlarda fayans gibi inşaat malzemelerinde kullanılması bu bölgenin daha sakin ve dinlendirici etki yaratmasına sebep verir. Bu rengin tercih edilmesiyle birlikte beyazla yapılacak duvar boyalarında inanılmaz bir sakinleştirici etki yaratır. bebek odalarında özellikle erkek çocuklarının odasında su mavisi duvar rengi bebeğin huzurlu bir ortamda bulunmasını sağlar.
]]>
Ceviz Rengi https://www.renk.gen.tr/ceviz-rengi.html Sat, 06 Oct 2018 08:37:05 +0000 Ceviz rengi, Ceviz rengi kahverenginin tonları arasında yer almaktadır. Bir çok kişi tarafından oldukça sevilmektedir. Özellikle mobilyalarda ceviz rengi sıkça kullanılmaktadır. İnsanların ceviz rengini benimsemeleri ve sevmeler Ceviz rengi, Ceviz rengi kahverenginin tonları arasında yer almaktadır. Bir çok kişi tarafından oldukça sevilmektedir. Özellikle mobilyalarda ceviz rengi sıkça kullanılmaktadır. İnsanların ceviz rengini benimsemeleri ve sevmeleri üreticileri bu yönde yönlendirmiştir. Ceviz rengini mobilyalar dışında bir çok yerde görmek mümkündür. Ülkemizde sevilen renkler arasında bulunan ceviz rengi bir çok renge uyum sağlaması nedeniyle de sıkça tercih edilmektedir. Hemen hemen her renge uyum sağlayabilen ceviz rengi evlerde aydınlık ve ferah bir ortam zeminini hazırlamakta oldukça etkilidir. Diğer eşya tercihlerinin de eve ve kullanılan ceviz rengine uyumluluk göstermesi evde modern bir görünüm oluşturulmasına fayda sağlamaktadır. Ülkemizde özellikle ev dekorasyonunda sıkça kullanılan ceviz rengi kahverenginden daha açık insanın ruhen uyum sağlayabileceği ve evlerde sıcak bir his oluşmasında yardımcı olması nedeni ile tercih edilmektedir. Sizde evlerinizde sıcak bir renk kullanmak istiyorsanız ve hem şık hemde mütevazi bir hava yaratmak istiyorsanız ceviz rengini tercih edebilirsiniz.

Ceviz rengi hangi renklerle uyum sağlar
 • Son yıllarda özellikle turkuaz mavisi ile sıkça beraber kullanılan ceviz rengi ev dekorunda oldukça tutulan ve benimsenen bir moda haline gelmiştir. Evlerde spor bir görünüm oluşturan bu kombin özellikle genç kesimin tercih ettiği bir renk kombinasyonudur.
 • Klasik bir görünüm oluşturmak isteyenler için ise ceviz rengi krem rengi ile uyum içerisinde evleri, süslemekte ve evin daha geniş görünmesine fayda sağlamaktadır.
 • Ceviz rengi beyaz ile de oldukça uyumludur. Bir çok evde kullanılan ceviz rengi ve beyaz eve ferah bir atmosfer kazandırılmasında etkilidir. Üstelik evin daha temiz ve ferah görünmesinde de büyük rol oynamaktadır.
 • Ceviz renginin uyum sağladığı bir başka renk ise turuncudur.ortama renklilik kazandıran ve canlandıran bu kombin evlerde sıkça kullanılmaktadır. Bir çok salonda özellikle son yıllarda ceviz rengi ile turuncunun birlikte kullanıldığı görülmektedir. Bu renkler kişinin psikolojik dünyasına canlılık kazandırmakta ve ev ortamının daha sıcak olmasına fayda sağlamaktadır.
 • Şarap rengi ceviz rengi ile oldukça uyumludur.ev ortamında şıklık oluşmasına fayda sağlayan şarap rengi ve ceviz rengi kombini evde modern bir görünüm oluşmasına yardımcı olmaktadır.
]]>
Çakıl Rengi https://www.renk.gen.tr/cakil-rengi.html Sat, 06 Oct 2018 17:11:12 +0000 Çakıl rengi, bu renk, özellikle evlerimizin daha şık ve modern görünmesi açısından çok uygun bir renktir. Ülkemizde evlerin iç dekorasyonuna çok fazla önem verilmektedir. İnsan kendine nasıl bakıp dikkat eder ise bu dü Çakıl rengi, bu renk, özellikle evlerimizin daha şık ve modern görünmesi açısından çok uygun bir renktir. Ülkemizde evlerin iç dekorasyonuna çok fazla önem verilmektedir. İnsan kendine nasıl bakıp dikkat eder ise bu düşünce, aynı zamanda içinde yaşamış olduğu ev içinde geçerlidir. Evlerin duvarlarına öyle bir renk seçmeli ki eve her bakışınızda huzur ve rahatlık bulmanız gerekmektedir. Alışılmışın dışında duvarlarınızda boya renklerini denemek her zaman iyi sonuçlar vermemektedir. Fakat çakıl rengini gönül rahatlığı ile duvar boyalarınızda kullanabileceğiniz bir renktir.

Renkler insanın ruh halini yansıtır ve etkiler. Yalnızca ruh halini değil, sağlığını ve enerjisini de etkilemektedir. Bu sebeple, renklerle tedavi, genel tedavi uygulamasını destekleyici olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Renklerin insan üzerindeki etkileri sağlık, psikoloji, alışveriş, üretim, zihinsel ve fiziksel performans gibi konularda kullanılmaktadır. Renklerin insan üzerindeki etkileri sebebiyle gerek giysi seçiminde gerekse yaşadığı mekanları boyarken renk seçimine dikkat etmeleri gerekir.

Çakıl rengi kullanıldığı alanlar

Eve boya yapılırken ev ortamı oldukça önemlidir. Evinizi geniş ve ferah göstermesi de gözden kaçırılacak bir durum değildir. Bu yüzden çakıl rengini evinizde istediğiniz odanıza uygulayabilirsiniz.

Özellikle geniş salonlara çok yakışan, daha büyük ve ferah gösteren, salonun güzelliğine şıklık katan çakıl rengi hiç bir zaman önemini yitirmemektedir. Evlerin şıklığı kadar, iş yerlerinin ve ofislerin şıklığı da çok önemlidir. Eğer ofisinizdeki renklerden sıkılmışsanız, çakıl rengi tam size göre bir renk olacaktır. Her girdiği ortamda ferahlık ve huzur veren çakıl rengi, favori renkler arasına girmeyi başarmıştır. Eskimeyen özelliğe sahip olan çakıl renginin silmesi de çok kolaydır. Herhangi bir leke meydana gelmesinde deterjanlı bir bez yardımı ile silip, lekenin en kısa zamanda yok olduğunu görmeniz mümkündür. Evinizin odalarına uyguladığınız çakıl rengi, gelen misafirlerinizin bile dikkati çekerek, renklerinin sorulmasına sebep olacaktır. Çakıl rengini tercih eden kişiler odaları refah ve geniş göstermesinden dolayı, keşke daha önce yapılsaydı diyecekleri kesindir.


]]> Açık Bakır Saç Rengi https://www.renk.gen.tr/acik-bakir-sac-rengi.html Sun, 07 Oct 2018 04:05:16 +0000 Açık bakır saç rengi, bayanların en özen verdikleri şeylerden biri olan saçlarıdır. Birçok bayanın sıkça saç rengini değiştirdiği bilinir. Çalışan kişilerde özellikle daha bakımlı saçlara özen gösterilmektedir. Kad Açık bakır saç rengi, bayanların en özen verdikleri şeylerden biri olan saçlarıdır. Birçok bayanın sıkça saç rengini değiştirdiği bilinir. Çalışan kişilerde özellikle daha bakımlı saçlara özen gösterilmektedir. Kadınlarda sıkıntı yaşadıkları olayların ardından saç değiştirmeleri klasik bir söylentidir. Bayanların bir çoğu saç rengini değiştirmek isteyince sürekli fikir değişikliği yaşarlar. Bu konu üzerinde kuaförlerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Kişilerin ten rengine uyulacak saç renginin seçilmesi bir çok bayanın güzelliğine güzellik katacağı açık bakır saç rengi en çok tercih edilen renkler arasındadır. Bayanlarda ten ve göz rengine uygun olan açık bakır saç rengi yaz aylarında daha çok tercih edilen saç rengidir. Özellikle açık bakır saç rengi tonları kış aylarında koyu olan renkleri tercih edilir. Yaz aylarında tercih edilen bu renk boyalar kişilerde birçok bakımı beraberinde getirir.

Açık bakır saç rengini boyatan bir kimse makyajsız kalmamalıdır. Bakımlı görünmesi gereken kişilerin yaptırdığı açık bakır saç rengiyle makyaj yapılmaması kişilerin saçlarını sönük göstermektedir. Bu tonlarda boya yaptıran bir çok bayanın özel saç bakımları yaparak saçların daha canlı, parlak, gür görünmesini sağlar. Açık bakır saç rengi boyatan kişilerin sıradan şampuan ve saç kremi kullanmamalıdır. Bu durum boyalı olan saçınızı yıpratır, özellikle yeni boya yaptıran bir bayan kuaför yardımıyla nasıl bir şampuan kullanılır diye fikir almalıdır. Saçlarınızın bakımlı görünmesi ve açık bakır saç renginin öne çıkması yapacağınız görsel makyajla saç aralarına atılan farklı balyaj, yada gölge serpmesiyle harika görünüm elde edebilirsiniz. Açık bakır saç rengini her tene uygun olmayabilir, bunu kuaförünüzün yardımıyla size uygun olan renk tonlarını yakalayacaksınız.

Açık bakır saç rengi hangi tenlere boyanır:  bir çok bayanın boya üstünde güzel görünen saç renklerinin kendi saçına uygun olacağını düşünerek alır evde boyar. Açık bakır saç rengi düşünüyorsanız bunu ana saçınıza uygulamanız yanlış olur. Ortaya çok kötü bir saç rengi çıkar, bu renk zor bir renktir. Kuaför yada uzman ellerin yardımıyla saç önce oryal yardımıyla açılır. Bunu yapmanın amacı açık bakır saç renginin saçı tutmasıdır. Saç açılmadan bakır tonlar uygulanmaz, bu nedenle mükemmel bir açık bakır saç rengi istiyorsanız bunu kendiniz yapamazsınız. Bir destek yardım alarak kuaförünüze güvenerek yaptırmalısınız.

Ayrıca sarı tene, koyu kumral tene, esmer tene sahip olan kişilerin açık bakır saç rengi boyatmaları oldukça güzel görünerek tercihler arasındadır. Bir çok bayanın kendi yaşını ortaya çıkaracak bir rengi tercih etmemektedir. Bu durumda yaş göz önünde bulunarak daha popüler ve daha genç gösterecek renkler seçilmelidir. Açık bakır saç rengi de günümüzde oldukça kullanılmaktadır. Bir çok bayan için beyaz tenli olanlar tercih etmemelidir. Koyu ten rengine sahip olan kadınların açık bakır saç rengini kullanmaları pek önerilmez ve tercih edilmez. Bu koyu renkli tene sahip olan kadınlar için oldukça sıkıntı yaratır. Açık bakır saç rengini boyatmayı düşünüyorsanız bunu uzman olan bir kuaföre yaptırmanız sizin için birçok sıkıntıyı ortadan kaldırır.
]]>
Açık Yeşil https://www.renk.gen.tr/acik-yesil.html Sun, 07 Oct 2018 20:22:54 +0000 Açık yeşil, koyu yeşilin bir ton açık olan rengidir. Yeşil olan rengin her tonu mükemmeldir. Yeşil rengi seven kişiler genellik ile doğayı seven, üretken, içten yada çevresiyle son derece uyumlu olan insanlardır. Ayrıca yeşil Açık yeşil, koyu yeşilin bir ton açık olan rengidir. Yeşil olan rengin her tonu mükemmeldir. Yeşil rengi seven kişiler genellik ile doğayı seven, üretken, içten yada çevresiyle son derece uyumlu olan insanlardır. Ayrıca yeşil rengi seven her insan hareketlerinde düzen veya denge içindedir. Yeşil rengin üretkenliğini arttıran bir etkisi olduğundan özellik ile başta mutfak olmak üzere çalışan kişilerden üretkenlik beklenen ortamlarda kullanılır. 

Açık yeşil renginin bir diğer özelliği de insana huzur vermesi veya rahatlamasını sağlamaktır. Bu özelliğinden dolayı hastane ortamlarında hasta olan kişileri rahatlamak amacıyla açık yeşil veya tonları kullanılır. Bina yada diğer kapalı alanların giriş bölümünde açık yeşil kullanılması girerken ortama güven duymaya veya rahatlamaya oldukça yardımcı olabilmektedir. Bu renk insanlara güven yada iç açıcılık sağlayabilmektedir. Aynı zamanda bu renk yeniliği, umudu, yeniden canlanmayı veya gençleşmeyi çağrıştırabilmektedir. Uyumun cömertliğin veya paylaşımın rengi olarak da bilinir. Bu büyüleyici olan renk aynı zamanda ada gözleri dinlendirir. Kalp ve verem hastalıklarına oldukça da faydalıdır. Midede yaşanabilecek rahatsızlıklara karşı direnci artmakta veya zehirli olan maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayabilmektedir. Hücrelerin onarılması yada yenilenmesini sağlamaktadır ve aynı zamanda sinirleri desteklemektedir. 

Açık yeşil rengi seven veya tercih eden kişilerin kişilik analizlerinde bu kişilerin kendilerine değer verme duygularının oldukça fazla görülebilmektedir. Bu konuyu doğru bildiklerinden son derece ısrar ederler kovalayıcı, takipçi veya asla fikirlerinden ödün vermemektedirler. İnandırıcılığı yada otoritesiyle etrafında olan kişileri etkilemeleri başarabilir. Bazende abartıya kaçarak megaloman küstah olan bir kişiye dönüşebilirler. Bu rengin kişiler üzerindeki olumsuz etkileriyse fazla rahatlama hissi verdiğinden dolayı kıskançlığa, umursamazlığa ve yorgunluk hissiyle beraberinde tembelliğe sebep olduğu bilinir. Çalışmayı sevmeyen veya çokta yatkın olmayan kişiler yani tembel olan kişilerde tembelliği daha fazla arttırabilir. Bu yüzden de çalışma ortamlarında açık yeşil yada tonlarının kullanılmasından  kaçınmakta çok fayda vardır. Bu rengi eğer işyeri veya ev gibi ortamlarda duvar rengi olarak veya blog veya web sitesi tasarımları için kullanmayı düşünebilirsiniz.
]]>
Lacivert Renk https://www.renk.gen.tr/lacivert-renk.html Mon, 08 Oct 2018 00:59:16 +0000 Lacivert Renk; Elektromanyetik tayfın insan gözüyle görebildiği renklerden bir tanesidir. Mavinin koyu tonlarından biridir. Günün geceye geçtiği zaman gökyüzünde meydan gelen renktir. Lacivert renk düşünceyi simge etmektedir. B Lacivert Renk; Elektromanyetik tayfın insan gözüyle görebildiği renklerden bir tanesidir. Mavinin koyu tonlarından biridir. Günün geceye geçtiği zaman gökyüzünde meydan gelen renktir. Lacivert renk düşünceyi simge etmektedir. Biraz daha fazla güçlü ve çok göze batmamış olan bir renk türüdür. Lacivert renk günlük hayatta çoğunlukla kullandığımız renklerden bir tanesidir.

Lacivert Renk Anlamları Nelerdir; Lacivert renk insanlar üzerinde çok güzel bir imaj bırakmakta ve büyüklük gösterme algısı meydana getirmektedir. Bundan ötürü dünyada bulunan şirketlerin yarısından fazlası(Ford, Tofaş, İş Bankası, Nokia, Finans Bank vs.) logo simgelerinin içinde lacivert rengi bulundurmaktadır. Bu yüzden insanları biz büyük firmayız, biz güçlü firmayız, biz güvenilir firmayız, biz sizin paranızı boşa çarçur etmeyiz gibi bir imaj sergilemek için lacivert rengi kullanırlar. Çok fazla göze batmayan bir renk olduğundan ötürü de toplum arasında çok ilgi çekmek istemeyenler de bu rengi daha çok tercih haline getirirler. Bu rengi giyen bireylerde kendilerini daha inandırıcı, daha kabiliyetli ve daha karizmatik hissederler ve bundan ötürü iş dünyasında ve siyaset dünyasında vazgeçilmez bir renk halini almıştır. Lacivert renk sezgileri güçlendirmekle kalmayıp kararları da kararlılığı da kolay hale getirir. Bu renk sonsuzluğu, otorite sahibi olmayı ve verimli olmayı simgelemektedir. Düşünme gücünü ve yeteneğini bir hayli arttırarak karar verme şeklini daha kolay hale getirdiği gibi hafızayı da güçlendirme etkisine sahip bir renktir. Hafızayı daha güçlü bir hale getirdiğinden ötürü bu renk pijama giyen kişilerin düşlerini hatırlama olasılıklarının daha çok olduğunu söylemekte de fayda vardır. 

Lacivert renkte bulunan yerler düşünce olarak yoğun çalışılacak şeyler için çok uygundur. Yatak odalarında bu rengin kullanılması tavsiye edilmemektedir. Lacivert renk ruh ve sinir hastalıklarında, göz, kulak ve burun rahatsızlıklarında tedaviye yardım etmekte ve bu rahatsızlıkları olan bireylerin bu rengi kullanması önemle tavsiye edilmektedir. Bu renk sonsuzluğa gitmeyi, otorite sahibi olmayı ve  verimli olmayı çağrıştırmaktadır. Bütün dünyada üst düzey meydana gelen toplantılarda ya da uluslararası gerçekleşen toplantılarda hemen hemen tüm devlet başkanlarının lacivert rengi giymesi de bu sebepten ötürüdür. O kadar uzağa bile gitmeye aslında gerek bulunmamaktadır. Üst seviyedeki yöneticilerin hemen hemen bütünü, iş toplantılarına gelen aday olan kişiler sırf bu yüzden dolayı çoğunlukla lacivert rengi tercih etmektedirler. Aynı zamanda yeşil ve mavi de sağlamlılığı çağrıştırır. Bu sebeplerden ötürü iş yerlerinde ve ofisimizde çalışan bireylerimizin lacivert rengi giymesine büyük hassasiyetle özen gösterilmesi gerekmektedir. Lacivert rengin mutlaka giyilmesi ve kullanılması zorunlu olmalıdır. Lacivert renk aynı zamanda asil renklerden biri olup asaleti ve soyluluğu da temsil etmektedir. Büyük iş adamlarının güçlü olamasını ve asil göstermesini sağlar.

]]>
Ten Renkleri https://www.renk.gen.tr/ten-renkleri.html Mon, 08 Oct 2018 02:57:11 +0000 Ten Renkleri, Normal şartlar altında bakıldığında kişilere ait 4 farklı ten rengi bulunmaktadır. Beyaz, buğday, bronz ve esmer. Ama Ten renkleri için her şey bundan ibaret değil ve bu kadar basit değil. Bu dört ten Ten Renkleri, Normal şartlar altında bakıldığında kişilere ait 4 farklı ten rengi bulunmaktadır. Beyaz, buğday, bronz ve esmer. Ama Ten renkleri için her şey bundan ibaret değil ve bu kadar basit değil. Bu dört ten rengi işin sadece görünen kısmıdır. Birde bu ana renkler üzerinden ten renginin alt tonları bulunmaktadır. Bu durumda saç rengi seçiminizden, kıyafet rengine, aksesuar rengine kadar aslında her şeyin belirleyicisi alt tonlardır. Alt ten rengi tonunuzu bilmez ve doğru kullanamazsanız ne yaparsanız yapın çokta iç açıcı sonuçlar elde edemezsiniz.

Farklı ten renkleri nasıl oluşur

Kişinin ten rengi tamamen vücudunun salgıladığı melanin miktarına bağlıdır. Ten rengi insanın yaşadığı coğrafya ve genetiği ile alakalı bir durumdur. Melanin cildin daha alt tabakalarında bulunur. Normalde cildimizin en üst tabakası renksiz ve şeffaftır. Ten rengi alttan gelir. Melaninin görevi güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarından cildi korumaktır sıcak ve güneşli iklimlerde melanin çok daha fazla salgılanır. Ten rengi genlerle alakalı bir durum olduğundan beyaz ten rengi olan birinin Afrika'da yaşamaya başladığını farz edelim. Bu kişi bir anda esmer olmaz. Uzun yıllar Afrika'da yaşadığında ten rengi yavaş yavaş değişim gösterir. Ve genlerine işler. Her yeni kuşakta ten rengi biraz daha esmerleşmeye başlar. İnsanlarda ten rengi değişikliğinin %10'luk kısmı yaşadığı bölgeye göre, %90'ı ise bölgeler arası oluşur. Ten rengi yaşanılan yerin  özelliklerine göre baskılanarak oluşur. Benzer ten renkleri de yöndeşik adaptasyon neticesinde oluşur. Dünyanın meydana geldiği zamandan bu yana, dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan insanların yer değiştirmesi ve karışması sonucu değişik ten renkleri meydana gelmiştir. Bir kişide bulunan renk verici melanin, kişinin ne kadar güneş ışını absorbe ettiği ile alakalıdır. Güneş ışınlarına uzun süreli ve direkt olarak maruz kalmak, DNA'da hasara yol açarak, vücudun korunma altına alınması ile birlikte renk değişimi oluşur. Ten rengi ile alakalı olarak, iki farklı mekanizma çalışır. Birincisi UVA radyasyonlarının ciltte oksidatif stres yaratması ve melanin sayesinde cildin hızlıca koyulaşmasıdır. İkinci durumda ise, melanogenez gecikmeli bir bronzlaşmaya yol açarak güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra, 72 saat gibi bir sürede ten rengindeki kararma gözle görünür hale gelmektedir.

Ten renkleri nasıl belirlenir

Esmer, beyaz, buğday ten renkleri zaten işin görünen kısmıdır. Bu renkler dışında ise şu yöntemler ile ten renginin alt tonu belirlenir.

 • Basitçe yapabileceğimiz damar testi ile bunu kolay bir şekilde belirlemek mümkündür. Güneş ışığında bileğimizdeki damarlara baktığımızda gördüğümüz damar rengi mavi ise ten renginin alt tonu soğuk bir tondur. Damar rengi yeşile benzer bir renk ise sıcak ten rengi, damar renginde mavi yada yeşile ait bir görüntü elde edemiyorsanız ten renginiz nötrdür.
 • Ten renginizin alt tonunu belirlemede çok basit diğer seçeneğiniz ise, altın yada gümüş renklerinden hangisinin sizde daha güzel durduğudur. Altın rengi sıcak ten rengini, gümüş rengi ise soğuk ten rengini temsil eder.

Ten renklerine göre saç rengi seçimi ve kıyafet rengi seçimi  ve makyaj nasıl olmalıdır 

Ten rengi olarak soğuk alt tona sahip olan insanlar sarı ağırlıklı saç renklerinin çok yakıştığı kişilerdir. Soğuk alt tona sahip kişiler genelde renkli gözlü olurlar. Sıcak alt tona sahip kişilerde koyu saç renkleri daha çok yakışır ve bu kişilerin göz renkleri de genelde koyudur.

Soğuk ten rengine sahip kişiler, kırmızı, vişne çürüğü, fuşya, bordo, yeşil, lacivert, limon sarısı gibi renkleri rahatlıkla tercih edebilirler. Soğuk ten renginde pembe bazlı fondötenler çok güzel durmaktadır. Ayrıca bu ten rengine kırmızı rujda son derece yakışır.

Sıcak ten rengine sahip olanlar ise, kıyafet seçiminde fildişi, karamel, kahve, çimen yeşili, gri, bronz, menekşe ve somon gibi renkleri tercih edebilirler. Fondöten olarak bal rengi, krem rengi, bej tonlarından deneyerek ken]]> Kızıl Bakır Saç Rengi https://www.renk.gen.tr/kizil-bakir-sac-rengi.html Mon, 08 Oct 2018 22:48:40 +0000 Kızıl bakır saç rengi, turuncu ve kızıl arasında bir renktir. İsmini bakır maddesinden almaktadır. Bu saç rengi genellikle bayanlar arasında tercih edilen bir renktir. Kızıl bakır saç rengi boyalarına hemen hemen Kızıl bakır saç rengi, turuncu ve kızıl arasında bir renktir. İsmini bakır maddesinden almaktadır. Bu saç rengi genellikle bayanlar arasında tercih edilen bir renktir. Kızıl bakır saç rengi boyalarına hemen hemen tüm kozmetik dükkanlarında rastlamak mümkündür. Doğal bir canlılık katan bir saç rengidir. Kızıl tonlarından biri olan bakır, bayanların beğendiği ve kullandığı, vazgeçemediği muhteşem bir renktir. Kızıl bakır saç rengi dışında farklı tonlarda bulunmaktadır. Bu renkleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Çilek kızıl
 • Zengin kumral
 • Ateşli bakır
 • Kızıl kahve
Görünüm olarak kişiye doğallık katan bu rengi makyaj yaparak daha canlı bir renk yapabilirsiniz. Çünkü makyaj bir kadının güzelliğine destek olmaktadır ve var olan güzelliğini ön plana çıkarmaktadır. Saçlarınızı kızıl bakır saç rengine boyadıktan sonra hafif makyaj yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Kızıl bakır saç rengi; saç boyası renklerinin en kışkırtıcı ve büyüleyici renklerindendir. Kızıl bakır tonları oldukça göz alıcı ve kişide şık ve güzel durmaktadır. Her bakanın ilk görüşte gözünü alan bir çekiciliği ve ışıltısı bulunmaktadır. Hemen hemen her sene en çok tercih edilen renk kızıl bakır saç rengi tonlarıdır. Her ten rengine uyum sağlayan kızıl tonlarını uygularken dikkat edilmesi gereken nokta, seçeceğiniz rengin yüzünüze yakışan tonlarda olmasıdır. Renklerin parlaklığı, ışıltısı gözü almaktadır. Her bayanın güzelliğine güzellik katmaktadır. Eğer saçınız uzun ise kızıl bakır saç rengini tercih etmelisiniz.

Kızıl bakır saç rengi, evde kendiniz başka bir bakır tonu ile karıştırıp, hiç kimsede olmayan sadece size ait bir saç tonu da yakalayabilirsiniz. Ancak bu konuda çok dikkatli olmalısınız ve boya üzerindeki bütün talimatları tek tek uygulamalısınız. Eğer talimatları uygulamazsanız saçlarınız hem yanabilir hem de saçlarınız kırılabilir. Kızıl bakır saç rengi, bayanlara ayrı bir hava katmaktadır. Bayana doğal bir hava katarken, gençleştirmektedir ve saçları daha dolgun, gür ve daha ışıltılı bir hava vermektedir. Boyalı saçlarda saç yıkama şekli önemlidir. Kesinlikle boyalı saçlara şampuanı direkt uygulamayınız. Boyalı saçlar için en önemli yapılacak işlem, önce duru su ile yıkamak daha sonrasında şampuanla yıkamak olacaktır ve en sonunda da saç kremini sürerek durulamaktır. Böylelikle saçlarınız hem daha ışıltılı, doğal ,gür hem de yıpranmadan doğal bir görünüm kazanacaktır.


]]> Koyu Bakır Rengi https://www.renk.gen.tr/koyu-bakir-rengi.html Tue, 09 Oct 2018 11:52:03 +0000 Koyu bakır rengi; güzelliğinize güzellik katacak bir renk koyu bakır rengi. Saç renkleri arasında çekici ve canlı saç rengi dediğimizde aklımıza gelecek ilk renklerden birisi. Koyu bakır rengi kızıl saç tonları arasında sık Koyu bakır rengi; güzelliğinize güzellik katacak bir renk koyu bakır rengi. Saç renkleri arasında çekici ve canlı saç rengi dediğimizde aklımıza gelecek ilk renklerden birisi. Koyu bakır rengi kızıl saç tonları arasında sıklıkla tercih ediliyor. Bakır renginin birçok tonu mevcut. Eğer bakır rengini seçecekseniz ten ve göz renginize  uygun bir tonu seçmeniz gerekiyor. Bu konu hakkında en doğru kararı renk uzmanları verecektir ama siz kuaförünüze güveniyorsanız size yardımcı olacaktır.

Koyu bakır rengi kimlere yakışır, kızılın en çekici bir tonu olan koyu bakır rengi buğday, esmer ve kumral bayanlara yakışan bir saç rengi. Beyaz ve soluk tenlerde koyu bakır saç rengi cilt kırışıklıklarını ve cilt lekelerini daha belirgin bir hale getireceği için açık tenlilerde çok tercih edilmiyor. Koyu bakır rengi özellikle renkli gözlü bayanlar için en çekici ve gözlerini belirgin bir şekilde ortaya çıkaran bir saç rengidir. Son yıllarda televizyon dizilerinde yer alan ünlülerin canlandırdığı rollerde bakır rengini çokça tercih ettiklerini görüyoruz. Bu da bu rengin daha çok tercih edilme sebeplerinden bir tanesi. Rengi sevmeseniz bile hayranı olduğunuz oyuncuyu sevdiğiniz için bir süreden sonra rengin müptelası olacaksınız.

Eğer ilk kez bakır saç rengini deneyecekseniz saçlarınızı kuaförde boyatmanızı tavsiye ederiz. Özellikle kızıl tonlarına birden geçiş yapamayabilirsiniz, eğer yeteri kadar saç boyama deneyiminiz yoksa sonu hüsranla bitebilir. Ama bu konuda tecrübeli iseniz bakır saç rengine geçiş yapabilirsiniz. Koyu bakır rengini elde etmek için boyadığınız tarihten bir hafta sonra aynı renkten tekrarlarsınız saç renginiz daha koyu bir ton olacaktır. Eğer mevcut saç renginiz çok koyu bir saç rengi ise bakır renge geçiş yapmak için saç renginizi bir miktar açmanız gerekecektir. Saç renginiz açık kumral, sarı yada açık kahve tonlarındaysa bu rengi uygulamanız sizin için daha kolay olacaktır. İstediğiniz rengi tutturduğunuzda çektiğiniz eziyete değdiğini göreceksiniz. Koyu bakır rengini kış aylarında kullanabilirsiniz yazın ise bir iki ton açığı daha kullanışlı olacaktır. 

Diğer saç renklerine göre kızıl saç renkleri bakır da kızılı içinde barındırdığı için bu renk de dahil daha çok bakım isteyen bir saç rengidir. Çoğu kadın bu tür renklerin hemen aktığını bu yüzden de uzun süreli kullanıma uygun olmadığını düşünür. Ancak düzenli şekilde saç bakımınızı yaptırıyorsanız endişelenecek bir şey yok. Hem güzel olmanın bir bedeli var öyle değil mi 

Bu renk tonlarını kullananlar kullandıkları şampuanlara saç kremlerine dikkat etmesi gerekir. Ayrıca koyu bakır rengi sıcak bir renk olduğu için aşırı makyaj yapmanıza gerek yok. Çok doğal makyajlarla bile çok güzel gözükeceksiniz. Dışarı çıkarken hafif bir allık, rimel ve şeftali tonlarında bir ruj yeterli olacaktır.
]]>
Koyu Renkler https://www.renk.gen.tr/koyu-renkler.html Wed, 10 Oct 2018 03:38:12 +0000 Koyu renkler; kış için en çok tercih edilen renklerdir. Çoğunlukla giyim de tercih edildiği gibi ev dekorasyonlarında da tercih edilen renklerdir. Kir ve pas lekelerini göstermediği gibi bu renk kullanılan ortamlarda romantik v Koyu renkler; kış için en çok tercih edilen renklerdir. Çoğunlukla giyim de tercih edildiği gibi ev dekorasyonlarında da tercih edilen renklerdir. Kir ve pas lekelerini göstermediği gibi bu renk kullanılan ortamlarda romantik ve sıcaklık hissedilir. Koyu renkler tonlarını kullanarak ağır bir yer elde edilmiş olur. Giyim olarak koyu renkleri genellikle kilolu kadınlar ve erkekler tercih etmektedirler. Özellikle koyu renk olarak bildiğimiz siyah renk en fazla tercih edilen renktir. Siyah renk bu kiloları biraz da olsa azaltacaktır. Koyu renklerin bir çok tonu bulunmaktadır. Fakat tüm koyu renkler her renkle kombin yapılamaz. Ancak bunlardan bir tanesi vardır ki bütün renklere uyum sağlamaktadır ve bütün renkler de o renge uyum sağlar bu renk siyahtır. Koyu renk olarak en çok yanına yakışan renk kırmızı renktir.

Siyah rengi birçok renkle kombin yapılabilir. Ayrıca koyu renklerden mor ve siyah, gri ve beyaz gibi renklerle çok iyi uyum sağlamaktadır. Koyu renkler denilince ilk akla gelenlerin başında siyah ve kahverengi gelmektedir. Ama bazı renklerin tonları da bu sınıfa girmektedir.

Bunlara örnek olarak; siyah rengi, gri, koyu gri, kızıl kahverengi, koyu kahverengi, kahverengi, koyu mavi rengi, koyu yeşil rengi, koyu kırmızı rengi, koyu sarı rengi, saks mavi, koyu mor rengi, gece mavisi, lacivert, kiremit rengi, fuşya rengi, askeri yeşil rengi, mürdüm rengi, pas rengi, bordo rengi ve koyu pembe renkleridir.

Koyu renklerden siyah ve kahverengin insanlar üzerindeki etkisi;
 • Siyah: Güç ve bireyselliğin rengi olan siyah, tutku, hırs, inat ve muhalefet duygularında etkin bir özelliğe sahiptir. Konsantrasyonu ve özgüveni arttırmakta yardımcı olmaktadır. Siyah renk canlılığın ve diğer renklerin reddini, aynı zamanda kişiliğin karanlık yönlerini ifade etmektedir. Yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, yas ve keder anlamına gelir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları siyahı güçlü ve ciddi görünmek için kullanırken, bazıları ise daha zayıf gösterdiği için tercih etmektedir. Siyah giyen insanların bilimsel araştırmalara göre ruhsal sorunlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. İnatçılığa ve depresyona özellikle çocuklarda neden olmaktadır.
 • Kahverengi: Toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his vermektedir. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenirlilik mesajları iletir. Doğal, rahat, açık, samimi bir atmosfer alanı oluşturmak ister. Kahverengi seven kişilerin tenleri genellikle hassas ve duyarlıdır. Duygusal yönleri ağır basmaktadır. Kendilerini güvende hissedecekleri tanıdık, dost ortamlara ihtiyaç duymaktadırlar. Sakinliği ve sadeliği sevmektedirler ve yalnızlıktan pek hoşlanmazlar.
]]>
Açık Fuşya Rengi https://www.renk.gen.tr/acik-fusya-rengi.html Wed, 10 Oct 2018 16:31:11 +0000 Açık Fuşya Rengi, çingene pembesini andırır bir renktir. Biraz daha göze hoş gelir ve çoğu kişinin severek kullandığı bir renk tonudur. İnsan vücuduna inanılmaz bir şekilde enerji katar. Bunun dışında fuşya rengini kullan Açık Fuşya Rengi, çingene pembesini andırır bir renktir. Biraz daha göze hoş gelir ve çoğu kişinin severek kullandığı bir renk tonudur. İnsan vücuduna inanılmaz bir şekilde enerji katar. Bunun dışında fuşya rengini kullanan bayansa bu ona seksi bir görünüm kazandırır. Başka renkler gibi fuşya rengi kullanıldığı mekanlarda, takılarda, eşyalarda, tablolarda, kıyafetlerde ve çocuk odalarında harika bir görünüm sergileyerek göze hitap eder. Açık fuşya rengi baharı anımsatan renklerden olup, insan psikolojisini rahatlatır ve kullanan kişi motive olur. 

Açık Fuşya Rengi, giysilerde bahar sezonunun önemli renk tonları arasındadır. Kullanılan giysilerde özellikle de, abiye elbiselerde çok seksi bir form ve güzel görünüm kazandırır. Bunun yanı sıra çanta, eşarp, cüzdan, elbise, gömlek, kıyafetler gibi ihtiyaçların yapımında kullanılan, tercih edilen renktir. Beyaz ve siyah ile kombin yapıldığı zaman muhteşem uyum sağlar. Açık veya koyu fuşya renginin tatlı bir renk olmasından dolayı, kişi fuşya renkli bir giysi giydiğinde, bulunduğu ortamda fark edilip dikkati hemen kendi üzerine çeker. 

Açık fuşya rengi takılarda da kullanılır, kişi bu takıyı taktığında ona enerji verir ve kişide göz alıcı etki sağlar. Bu takılara örnek verecek olursak; küpelerde, saatlerde, deri bileklikler de ve kolyelerde kullanılan renkler arasında tercih görendir. Açık fuşya rengi ev dekorasyonlarında da trend olmuş renktir. Mesela; perdelerde, duvarlarda, kız odalarında, halılarda, koltuklarda, objelerde, aksesuarlarda, tablolarda ve ev tekstilinde büyük oranda kullanılan renkler arasındadır. 

Kız odalarının vazgeçilmez bir rengi haline gelmiştir. Beyaz ve lila rengi ile mükemmel uyum sağlar. Kız odalarında, yatak örtülerinden tut duvarlarda, perdelerde kesinlikle kullanılabilen bir renktir. Bu sayede kız odasına farklı bir hava katar. Bunun dışında salonlarda özellikle de koltuk takımlarında başka renkler ile kombin yapıldığında, odanın enerjisi yükselir ve böylece göz alıcı olur. Evinize misafir olanlarda bu renk uyumunu seveceklerdir. Açık fuşya rengi kullanıldığı her alanda veya ihtiyaçlarda güzel bir uyum sağlarken, kişilerde de bedende canlılık, seksi duygular ve enerji gibi hisler uyandırır. Bunun yanı sıra fuşya rengi baharın moda olan renkleri arasındadır. 
]]>
3 Ana Renk https://www.renk.gen.tr/3-ana-renk.html Wed, 10 Oct 2018 16:31:32 +0000 3 Ana renk, doğada temel olarak tek başlarına bulunan ve ara renkleri oluşturan renklerdir. Doğada ana renk olarak üç adet rengimiz bulunmaktadır bunlar kırmızı, sarı ve mavi renklerdir. Doğada bulunan diğer tüm renkler bu üç 3 Ana renk, doğada temel olarak tek başlarına bulunan ve ara renkleri oluşturan renklerdir. Doğada ana renk olarak üç adet rengimiz bulunmaktadır bunlar kırmızı, sarı ve mavi renklerdir. Doğada bulunan diğer tüm renkler bu üç temel rengin karışımı ile oluşmaktadır. Yalnız siyah ve beyaz renk hariç çünkü siyah güneş ışınlarını tamamen emer ve gerçek anlamda renk yok gibi görülürler. Beyaz ise güneşten gelen tüm ışınlarını tamamen yansıttığı için beyazdır.

3 ana renk

Mavi, kelimesinin kökeni Arapça'da ''ma'' su anlamı taşımaktadır. Mavi sözcüğü ise Arapça'da ''su gibi'' anlamı taşıyan ma'i  sözcüğünden dilimize geçmiştir. Mavi psikolojide mutluluğu temsil eder. Doğada gökyüzünün ve denizin rengi mavidir.

Kırmızı, kelimesi bizim dilimize arapçadan geçmiştir. Bir söylentiye göre kırmızının, kırmızı adlı bir böcekten elde edilen ve Osmanlı döneminde  romatizma hastalığının tedavisinde kullanılan, koyu kırmızı bir renkte olan bu ilacın adından geldiğidir. Kırmızı renkle ilgili yanlış bir inanış vardır. Boğaların kırmızıya saldırdığı inanılır ama tam aksine boğalar renk körü oldukları için kendilerine sallanan koyu renkteki beze saldırırlar.

Sarı, kelimesinin kökeni orta Asya'ya dayanmaktadır ve öz Türkçedir. Sarı renk uzaktan görülebilirlik açısından çok iyidir ve bu sebeple olsa ki taksiler sarı renktedirler.


]]>
Zıt Renkler https://www.renk.gen.tr/zit-renkler.html Wed, 10 Oct 2018 19:36:13 +0000 Zıt Renkler, Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözede bıraktığı etkiye renk denir. Işık bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki altı renkten birisini emer diğerlerini yansıtır. Bizde cismi yansıttığı r Zıt Renkler, Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözede bıraktığı etkiye renk denir. Işık bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki altı renkten birisini emer diğerlerini yansıtır. Bizde cismi yansıttığı renkte görürüz. Bu nedenle siyah ve beyaz renk olarak kabul edilmez. Siyah altı rengin hepsini emerken beyaz ise hepsini yansıtır. Renklerin koyuluk açıklıkları da ışıkla ilgilidir. Bu altı renk; Sarı, turuncu, kırmızı, mavi, mor, yeşildir.

Zıt renkler: Fizikçi İsaac Newton ışığı, bir prizmadan geçirerek renkleri ayırmayı başardı. Güneş ışığının önüne bir prizma koyarak gökkuşağındaki görülen yedi rengi bir perdeye yansıtmıştır. Genel görüş, güneş ışığı içinde altı renk olduğunu kabul edilmektedir.

Ana renkler: Bu renklerden sarı, mavi ve kırmızı ana renktir.Ana renkler karıştırılarak bulunamaz. Üç ana renk değişik oranlarda birbirine karıştırılarak doğadaki bir çok rengi elde edebiliriz.

Ara renkler: Ana renkleri birbirine karıştırarak elde edilen renklerdir. Sarı-mavi =yeşil, sarı-kırmızı=turuncu, mavi-kırmızı=mor elde edilirler. Mor rengi bulmak için mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılmalıdır. Kırmızısı çok olursa erguvan, mavisi çok olursa lacivert bulunur.

Doğadaki zıt renkler: Bir esas rengin zıt rengi, o esas rengin dışında kalan iki esas rengin karışımı ile elde edilen birinci derece yardımcı renktir. Başka bir değişle renk çemberinde bir esas rengin tam karşısında olan yardımcı renk o esas rengin zıt rengidir.

Zıt renkler nelerdir:
 • Turuncu-Mavi
 • Kırmızı-Yeşil
 • Sarı-mor

Bir de renklerde soğuk, sıcak zıtlığı vardır. Bu zıtlık da resimlere ayrı bir güzellik katar. Soğuk renklerin içinde sıcak bir renk ya da tersi durumda resim daha bir canlılık kazanır. Soğuk renkler; mavi-sarı-yeşil, sıcak renkler; sarı-kırmızı-turuncudur

Zıt renkler (kontrast) renkler birbirlerini bütünlerler, yan yana kullanıldıklarında birbirlerini değerlendirerek canlılık katarlar. Bunun doğada da fazlaca örnekleri vardır. Yeşil yaprakların arasında kırmızı güller, yeşil ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev, güneş batarken mavinin içinde turuncu güneş gibi.  Zıt renklerden birisi ötekine karıştırılırsa karıştığı rengin parlaklığını kırar, matlaştırır.

Zıt renklerin uyumu: Birbirine zıt renklerle kurulan uyumla, resim çalışmalarında daima benzerlikler ve simetri bozulur. Burada da zıt renklerden birisi diğerinden daha çok kullanılır. Zıt renkleri yumuşatmak için aralarına ortak renklerden birisi alınarak uygun bir armoniye geçilmiş olur.

Sıcak renkler; hareket, canlılık ve taşkınlık verir. Gereğinden çok kullanıldıklarında yanık tesir yapar. Soğuk renkler; olgunluk, sükunet, sessizlik etkisi yaparlar. Kırmızı öteki renklere göre daha yakın, maviyse olduğundan uzaktaymış gibi görünür. Bunun sebebi renklerin göz merceğinden geçerken değişik biçimde kırılmalarıdır. Mor ve sarı normal uzaklığında görünür.

Renklerin birbirine uyması ve gözde güzel bir etki bırakmasına renk uyumu denmektedir. Renklerin değişik şekillerde yan yana gelmesi değişik armoniler meydana getirir. Bu düzenlemeler günlük hayatta da karşımıza çıkar; giyinirken, evimizi boyarken, bir dekor hazırlarken. Üç değişik renk uyumu vardır.

 • Ton uyumu: Tek rengin tonlarıyla yapılan uyum
 • Yakın renk uyumu: Komşu renklerle yapılan uyum
 • Zıt renk uyumu: Birbirine zıt renklerle kurulan uyum
]]>
Renk Körü Testi https://www.renk.gen.tr/renk-koru-testi.html Thu, 11 Oct 2018 03:33:51 +0000 Renk körü testi, gözün retina tabakasında olan koniler yardımıyla renk duyusu oluşur. Çoğunlukla doğumsal kaynaklı olarak bu hücrelerdeki renk algılamasında yetersizlik olursa, kişilerde kalıtsal renk körlüğü ortaya çıka Renk körü testi, gözün retina tabakasında olan koniler yardımıyla renk duyusu oluşur. Çoğunlukla doğumsal kaynaklı olarak bu hücrelerdeki renk algılamasında yetersizlik olursa, kişilerde kalıtsal renk körlüğü ortaya çıkabilir. Bunun tespit edilmesi çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Renk körü testi bu yöntemlerden biridir. Test sırasında kişiye gösterilen levhalarda bulunan rakamların doğru olarak algılanması gerekir. Ancak kişi bu rakamları doğru şekilde algılamadığı takdirde, renk körlüğünden bahsedilebilir. Renk körü testi renk körlüğü rahatsızlığının teşhisi için kullanılan bir yöntem olsa da, kişiye kesin teşhis ancak detaylı göz muayenesi neticesinde konulabilir.

Renk körü testi yapılması zorunlu mudur

Retinadaki elektromanyetik duyarlı hücreler ışık enerjisiyle farklı dalga boyu seviyelerinde uyarıldığında, sinir hücreleri beyne renk kodu ilettiğinde renk görülür. Ancak bazı kişilerde genellikle doğuştan kırmızı ve yeşil renklerin dalga boyu aynı algılanmakta ve renk ayrımı yaparken sorun yaşanmaktadır. Tüm dünyada kadınların % 0,04 kadarı, erkeklerde % 0,08 kadarı kırmızı yeşil renk körüdür. Bu nedenle renk körü hastalarının yaygın olduğu söylenebilir. Yapılan araştırmalarda renk körü olan kişilerin bu sorunlarını genellikle sürpriz bir şekilde öğrendiği de belirlenmiştir. Bu yüzden renk körü olan kişiler bunun farkına bile varmayabilir. Normalde kişiler renk körü testi yaptırmayı düşünmezler. Ancak bazı mesleklerde bu testin yaptırılması sağlık yönetmeliğiyle zorunlu kılınmıştır. Bu meslekler arasında gemi adamlığı, polislik, pilotluk, devlet memurluğu, askerlik ile özel sektördeki bazı meslekler bulunmaktadır. Bu aşamaya kadar renk körü olduklarını fark etmeyen kişiler, renk körü testi sonucunda bunu öğrenebilir. Diskromatopsi yani kırmızı yeşil görme probleminin teşhis edilmesi bazı meslekler açısından bir engel olarak kabul edilir.

Renk körü testi nerede yapılır

Renk körü testi özel ve kamu alanında faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarında, göz doktoru muayenehanesinde kolay bir şekilde yapılabilen bir testtir. Kişi kendisine gösteren karışık renkli levhalardaki rakamları algılamaya çalışır. Eğer sadece renk körü olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, göz doktorunuzdan bu testin yapılmasını isteyebilirsiniz. Ancak bir meslek dalı için testin yapılması gerekiyorsa, bir sağlık kuruluşundan resmi onaylı şekilde test yaptırmalı ve onaylı sonucu almalısınız.
]]>
Yoğun Bakır Rengi https://www.renk.gen.tr/yogun-bakir-rengi.html Thu, 11 Oct 2018 06:05:42 +0000 Yoğun bakır rengi, Yoğun bakır rengi özellikle kadınların saçları için tercih ettiği bir renktir. Son yıllarda bir çok kadının tercih ettiği yoğun bakır rengi bir çok ten rengine uyum sağladığı için moda haline gelmiş Yoğun bakır rengi, Yoğun bakır rengi özellikle kadınların saçları için tercih ettiği bir renktir. Son yıllarda bir çok kadının tercih ettiği yoğun bakır rengi bir çok ten rengine uyum sağladığı için moda haline gelmiştir. Koyu renkli ten rengine sahip olanların bile tercih edebildiği yoğun bakır rengi saçlarda çekici ve güzel bir görünüm oluşturduğu için farklı ten renklerine sahip bir çok kadının tereddütsüz seçtiği ve severek taşıdığı bir renk tonudur. Yoğun bakır rengi ateş rengini de anımsattığı için kadınların sıcak, sıra dışı, bakımlı ve çekici bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Son yıllarda özellikle 40 yaş altı bayanların severek saçlarında taşıdığı bu renk özel günlerde tüm gözlerin yoğun bakır rengi saçlara sahip olan kadına yönelmesi bir çok kadının yoğun bakır rengine ilgi duymasına ve tercih etmesine neden olmaktadır. Koyu bakır rengi saç dışında da bir çok yerde kullanılmaktadır. İlk bakışta sıcaklığın simgesini taşırcasına insanların kalbinde bir sıcaklık oluşturan bu renk özellikle kadınların sevdiği erkeklere ise çekici gelen renkler arasında yer almaktadır. Yoğun bakır rengi boya haricinde doğal yöntemlerle de evde hazırlanabilmektedir. Yıllar geçtikçe boyanın saçları yıpratması ve içerdiği kimyasallarla saçlara zarar vermesi problemini ortadan kaldırmak için evde kınadan hazırlanan karışımlarla elde etmek mümkündür. Saçlarında doğal olarak yoğun bakır rengini elde etmek isteyenler aşağıdaki tarif ile saçlarında yoğun bakır rengini taşıyabilirler.

Evde yoğun bakır rengi nasıl elde edilir
 • 1 su bardağı papatya suyu
 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1  yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • 2 su bardağı kına
Evde yoğun bakır rengi yapılışı: Papatya çayını öncelikle hazırlayın. İyice demlendikten sonra 1 su bardağı papatya çayından soğuduktan sonra alın. Derin bir kap içerisine alarak  yoğurdu ilave edin. Daha sonra elma sirkesi ve zeytin yağını da ilave ederek karıştırın. İyice karıştırıldıktan sonra zerdeçal ve şekeri de ilave edin. Son olarak kına eklenerek iyice yoğurun. Yoğrulan kınayı 20 dakika kadar üzerini kapatıp bekletin. Daha sonra saçlarınıza uygulayın. saçlarınızda en az 4-5 saat kınayı bekletin. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Böylece saçlarınız yıpranmadan boyanın kimyasallarından uzak bir şekilde saçlarınıza yoğun bakır rengini vermiş olursunuz. Saçlarınızı bu doğal yöntemle hem besleyip hemde yoğun bakır rengi almasını sağlayabilirsiniz.
]]>
Siklamen Rengi https://www.renk.gen.tr/siklamen-rengi.html Thu, 11 Oct 2018 07:52:12 +0000 Siklamen Rengi, Canlı renkler denilince akla ilk gelen renklerden biri olan siklamen rengi, pembe rengin mora yakın olan bir tonudur. Adını şahane bir görüntüye sahip olan siklamen çiçeğinden alan bu renk, oldukça göz alıcı ve Siklamen Rengi, Canlı renkler denilince akla ilk gelen renklerden biri olan siklamen rengi, pembe rengin mora yakın olan bir tonudur. Adını şahane bir görüntüye sahip olan siklamen çiçeğinden alan bu renk, oldukça göz alıcı ve çekici renkler arasında yer alır. Göze son derece çarpıcı görünen siklamen rengi sıcak renkler arasında yer alır ve insana enerji verir. Neşe. sevinç ve coşkuyu simgeler. Bilindiği gibi her renk insan üzerinde ruhsal bir etki oluşturur ve renklerin insan hayatındaki önemi ve yeri oldukça büyüktür. Hem yaz hem de kış rengi olan siklamen rengi de düşünce gücünü artıran ve karar vermeyi kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. Son günlerde her alanda oldukça sık tercih edilir ve her mevsim rahatlıkla kullanılır. Birçok kişinin favori rengi olan bu canlı ve enerjik renk zenginlik, ihtişam, gösteriş ve asalet ile bağdaştırılır.

Siklamen rengi kullanıldığı alanlar, şıklığın sembolü olması nedeniyle özellikle de bayanların oldukça ilgi gösterdiği bu renk en çokta tekstil alanında kullanılır. Şu bir gerçek ki, birçok bayan renklerin cazibesine ilgi duyar ve renklerin birbiri üzerindeki uyum ve ahenginin kendi üzerinde yarattığı etkiyi görmek ister. Günümüzde görselliğin öneminin büyük olmasından dolayı elbette bir bayanla dikkat çeken renkleri tercih eder. Oldukça dikkat çekici olan siklamen rengi de bu nedenle bayanların sık tercih ettiği renkler arasında bulunur. Asil ve aynı zamanda zarif bir görünüşe sahip olan siklamen rengi, doğru renklerle kullanıldığı takdirde ortaya göz kamaştırıcı bir görüntü çıkar. Siklamen rengi aynı zamanda son günlerin trend renklerinden olması nedeniyle kozmetik alanında da oldukça sık kullanılır. Yansıttığı enerji dolayısıyla ve hemen hemen her cilt tonuna uyum sağlaması nedeniyle, ruh rengi olarak gece ve gündüz makyajında oldukça şık durur. Bunların yanı sıra saat, küpe, kolye, cüzdan, kemer ve çanta gibi aksesuarlarda oldukça iddialı bayanların ilk tercihleri arasında yer alır.

Siklamen renginin kullanıldığı diğer bir alan ise, duvar boyası ve ev dekorasyonudur. İç ferahlatan bir renk olmasından dolayı son günlerde moda olarak oturma grubu renginde ve mekanı canlandıran ve karanlık odaları aydınlatma özelliği sayesinde duvar boyası olarak birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Siklamen rengi perde, halı seçiminde, çocuk odalarında, tablolarda ve bunlar gibi birçok obje de kullanılan renkler arasında yer alır.

Siklamen rengi ile uyum sağlayan renkler, oldukça canlı bir görüntüye sahip olan bu renk mat ve kendisine komşu olan renklerle daha iyi uyum sağlar. Vizon, pudra rengi ve siyah yanına en güzel yakışan renklerdendir. Siklamen rengi ile kombin yapılacak olursa bu renk siyah ve beyaz kombinler ile tamamlanabilir. Siyah pantolonun üzerine giyilmiş şık bir gömlek ve üzerine alınacak siklamen rengi blazer ceket ile oldukça şık bir görüntü elde edilmiş olur. Özel davetlerde ve eğlencelerde tüm dikkatleri üzerine çekmek isteyen hanımlar, siklamen rengi abiye kıyafet tercih ederek altına siyah ayakkabı, ellerinde ufak bir çanta ve altın sarısı takılar kullanabilirler. Siklamen rengi aynı zamanda altın sarısı ve zümrüt yeşili ile kombinlendiğinde şahane bir görüntü elde edilmiş olur.
]]>
Çingene Pembesi https://www.renk.gen.tr/cingene-pembesi.html Thu, 11 Oct 2018 12:55:08 +0000 Çingene pembesi; özellikle küçük kız çocuklarının giyiminde oldukça çok tercih edilen bir renktir. Aslında çingene pembesi küçük büyük herkesin giysi rengi olarak tercih edebileceği bir renktir. Ancak günümüzd Çingene pembesi; özellikle küçük kız çocuklarının giyiminde oldukça çok tercih edilen bir renktir. Aslında çingene pembesi küçük büyük herkesin giysi rengi olarak tercih edebileceği bir renktir. Ancak günümüzde fuşya, narçiçeği gibi renkler çingene pembesinin pabucunun dama atılmasına neden olmuştur. Çingene pembesi yaz mevsimin rengidir. Oldukça iddialı olan bu rengin giysilerde kullanılması ise biraz cesaret isteyen bir durumdur. Ancak çingene pembesi ile doğru kombinler yapılabilirse çok şık ir giyim tarzı ortaya konulabilir. örneğin açık çingene pembesi tatlı bir yeşil tonu ile çok güzel uyum sağlayabilir.

Çingene pembesi kullanılabilecek alanlar nelerdir
 • Çingene pembesi eşarp ya da flar gibi ipek aksesuarlarda oldukça şık ve zarif bir görüntü vermektedir. Özellikle beyaz tenli insanların rengi olan çingene pembesi tek başına değil içerisinde başka renklerle bir arada kullanılmaya özen gösterilmelidir. Çingene pembesi yeterince canlı bir renk olduğu için bu rengi kullanmak isteyenler mutlaka daha açık tonlarını tercih ederlerse hem daha güzel olur hem de doğru renklerle birlikte kullanılması kolaylaşır.
 • Çingene pembesi çanta için ideal bir renktir. Eğer doğru renkte ayakkabı ve kemer seçimi yapabilirseniz çok şık olursunuz.
 • Günümüzde tesettür giyim modellerindeki çeşitlilik giderek artmaktadır ve tesettür giyimde özellikle açık çingene pembesi çok kullanılmaktadır. 
 • Ev dekorasyonu açısından çingene pembesinin kullanım alanı çok geniş değildir. Çingene pembesi doğrudan zemin ve duvar rengi olarak pek fazla tercih edilmeyebilir. Ancak perde fonu, halı gibi dekorasyonun önemli bir parçası olan ürünlerde çingene pembesine mutlaka yer verilmesi güzel olur. Ayrıca evde ya da ofislerinizde kullanmayı düşündüğünüz aksesuarlarda çingene pembesi mekana ferahlık ve bahar havası katar. Özellikle mum, çiçek, biblo gibi detaylarda çingene pembesi evin havasını değiştirmeyi çok iyi başarır. 
 • Çingene pembesinin en yoğun kullanıldığı ev köşesinin başında mutfak gelmektedir. Mutfakta kullanacağınız araç gereçler, perde, halı ve fayanslarda bu renk evinize canlılık kazandırır. Günümüzde mutfak malzemeleri içerisinde seramik ve porselenlerin kullanıldığı alanlar çok fazladır. İçerisinde çingene pembesi detaylar bulunan seramik bir çaydanlık ya da dışı çingene pembesi seramik bir tencere mutfağınızın şıklığına şıklık katacaktır. 
 • Ayrıca kız çocuğu olan anne babaların çocuk odası hazırlarken en çok tercih edeceği renklerden bir tanesi de çingene pembesidir. Bazen belirli bir yaşa gelen kız çocukları zamanla bu rengi kendileri de tercih etmeye başlarlar. Kız çocuklarının barbi bebeklerinde bile bu renk oldukça yoğundur. Yine nevresim, yatak örtüsü ya da perdede çingene pembesi renginden oluşan figürler mutlaka yer almaktadır. 
 • Canlı renklerle makyaj yapmayı sevenlerin en çok tercih ettiği ruj rengi elbette ki çingene pembesi ve tonlarıdır. Pembe ve tonları romantizmin sembolüdür ve insanların gevşemesine, sinir sistemlerinin sakinleşmesine neden olduğuna inanılmaktadır. Ancak çingene pembesini ciddi ortamlarda, iş yemeklerinde ve toplantılarda tercih etmemeye özen gösterirseniz daha doğru olur.
]]>
Renk Karışımları https://www.renk.gen.tr/renk-karisimlari.html Thu, 11 Oct 2018 13:22:09 +0000 Renk Karışımları, Işığın maddeler üzerine çarpması, bu maddeler üzerinde kısmen soğrulup kısmen geri yansıması ile birlikte insan gözü farklı ışık boylarını ''renk'' olarak algılar. Tüm dalga boyları aynı anda gö Renk Karışımları, Işığın maddeler üzerine çarpması, bu maddeler üzerinde kısmen soğrulup kısmen geri yansıması ile birlikte insan gözü farklı ışık boylarını ''renk'' olarak algılar. Tüm dalga boyları aynı anda gözümüze ulaşırsa bu dalga boyu ''beyaz'', hiç ışık ulaşmazsa ''siyah'' olarak algılarınız. İnsan gözü 380 nm ile 780 nm arasındaki tüm dalga boylarını algılar. Rengin, gözümüze ulaşan ışık dalgaları olduğu teorisini ilk ortaya atan isim İsaac Newton'dur. O, güneş ışınlarını bir prizma içinden geçirerek renkleri ayırmayı başarmış ve farklı renkleri karıştırarak hangi rengi elde edilebileceği üzerine çalışmalar yapmıştır. Newton'un ''renk kuramı'' bugün ilerleyen teknolojiye rağmen hala ilk günkü geçerliliğini korumaktadır. 

Ana renkler; Mavi, kırmızı ve yeşildir. Renk karışımları temel ana renkler ve temel ana renklerden elde edilen yeni renklerin yeniden karıştırılması bile oluşturulur. Newton ana renkleri ''birincil renkler'' olarak adlandırır. Ve ara renkler temel dalga boyunu algıladığımız birincil renklerin kırılma boyu daha kısa olan renkleri olarak tanımlanır. Bazı objeler aldıkları tüm ışığı yansıtırlar, ana renklerin tamamını yansıtan objeler ''beyaz'' olarak algılanırlar.

Ara renkler; Yang-Helmholtz teorisine göre hazırlanan televizyon ve bilgisayar ekranları 3 ana rengin ışık kaynaklarının çakıştırılması esasına dayanır. 
 • Mavi ve yeşil ışınlar karıştırıldığında: Siyan mavisi
 • Kırmızı ve koyu mavi karıştırıldığında: Fuşya
 • Kırmızı ve yeşil karıştırıldığında: Sarı rengini oluşturmaktadır. 
Eklemeli karışım; Eklemeli karışımlarda ana renkler ile karıştırılan renklerden ortaya açık renkler ortaya çıkar. İki rengin karışımı açık bir renk oluşturuyorsa buna eklemeli karışım adı verilir. Eklemeli karışımlarla elde edilen renkler ''pigment'' olarak da adlandırılır.

Çıkarmalı karışım; Pigmentlerin karıştırılması ile ortaya çıkan koyu tonlardaki renklerdir. Pigmentler karıştırıldıklarında ışığı azaltma yoluyla birleşirler, bu yüzden ışık azalarak siyaha yaklaşır. 

En sık karşılaşılan renk karışımları
 • Sarı ile mavinin karışımı: Yeşil 
 • Siyah ile sarı karışımı: Yaprak yeşili ya da koyu yeşil 
 • 2 ölçü sarı ile 2 ölçü mavi karışımı: Çağla yeşili
 • Sarı ve kırmızı karışımı: Turuncu 
 • Turuncu ve beyaz karışımı: Somon rengi
 • Siyah ve beyaz karışımı: Gri
 • Siyah, beyaz ve sarı karışımı: Kum grisi
 • Mavi ile kırmızı karışımı: Mor
 • 1 ölçek mavi ile 3 ölçek kırmızı: Erguvan 
 • Mavi, kırmızı ve beyaz: Eflatun 
 • 1 ölçek kırmızı ve 4 ölçek mavi: Lacivert
 • 3 ölçek kırmızı, yarım ölçek sarı, yarım ölçek siyah: Kahverengi 
 • Kırmızı ve kahverengi karışımı: Kiremit rengi
 • Turuncu ve kahverengi karışımı: Taba
 • Beyaz ve kırmızı karışımı: Pembe
 • 3 ölçek kırmızı ve 1 ölçek mavi: Vişne çürüğü 
 • Sarı ve kahverengi karışımı: Altın sarısı
 • Mor ve kırmızı: Gül kurusu
 • Kırmızı ve siyah: Bordo 
 • Beyaz, kırmızı ve sarı: Bej
 • Mavi, beyaz ve siyah: Duman rengi
 • Mavi ve açık yeşil: Zeytin yeşili
 • Lila ve mor: Füme
 • Mavi, mor ve beyaz: Saks mavisi 
]]>
Fildişi Rengi https://www.renk.gen.tr/fildisi-rengi.html Fri, 12 Oct 2018 09:21:16 +0000 Fildişi rengi, Ülkemizin bir zamanlar en rövaşta olan rengi idi. Önceleri evlerin duvarlarında oldua sık gördüğümüz bu rengi, şimdilerde görmek mümkün değil. Renk denilince aklımıza ilk gelen fildişi rengi olurdu hemen heme Fildişi rengi, Ülkemizin bir zamanlar en rövaşta olan rengi idi. Önceleri evlerin duvarlarında oldua sık gördüğümüz bu rengi, şimdilerde görmek mümkün değil. Renk denilince aklımıza ilk gelen fildişi rengi olurdu hemen hemen her yıl evimizi ve diğer mekanlarımızı farklı nedenlerden dolayı boyamak zorunda kalırız. Kimimiz mobilyalardaki renk uyumunu ararız, kimimiz duvardaki boyanın kalitesine bakarız, kimimiz ise evimizin aydınlık olsun diye açık renklere bakarız. Bunun  için en uygun olan fildişi rengi eve  geniş, ferah ve huzurlu bir ortam yaratır. Genellikle evlerimizin salonlarında uyguladığımız fildişi renginide mutfaklarda da görmek mümkündür. Özellikle  mutfak dolaplarında yapılan fildişi rengi mutfağın daha geniş ve ferah  gözükmesini sağlar. Yemeklerimizi daha iştahla ve zevkle yapmamıza yardımcı olur. 

Fildişi rengi mobilyaları bütün mekanları ayak uydurabilen bir renktir. Asil duruşu ile bizlere asil bir hava katar odamıza ve uygulanan mekanlara görev sade ve şık olan fildişi, farklı desenler oluşmasına sebep olur. İsterseniz de yatak odalarınızda da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Son derece dinlendirici ve huzur verici bir renktir. Ayrıca fildişi rengi kalitesi ile de birleşince uzun yıllar kullanabileceğimizi kanıtlar. Fildişi rengi görselliğinden asla taviz vermeyen bir renktir. Ve dekoratif açıdan bakıldığı zaman da gayet uygundur. Fildişi  rengi tüm renkle kombine olarak kullanabiliriz. Makam odalarında da vazgeçilmez bir renkler arasındadır. Fildişi rengi de bizlere pozitif olmayı ve mutlu, sağlıklı günler geçirebilmek adına bize yardımcı olacaktır. Fildişi RengiFildişi rengini sadece duvar boyalarında kullanmak geçerli değildir ve birçok alanlarda da kullanmak mümkündür. Örneğin; mobilyalarımızda, halılarımızda, perdelerinizde,  fildişi rengi mobilyaları ve diğer saymış olduğumuz çeşitler, eve daha aydınlık ve geniş bir ortam sağlamaktadır.  Bu mobilyaları kullanmak daha avantajlıdır. Duvarları hangi renk olursa olsun fildişi rengi sayesinde bütün duvarlarla uyum sağlayacaktır. Fildişi rengini  saç boyalarında da görmekteyiz. Açık ve buğday tenli bayanlara,  fildişi saç boyası gayet güzel ve yüzeylerine çok uyum sağlayan bir renktir. Onları  daha genç ve güzelliğine güzellik katan bir renktir. İnsan  hayatında sıkça karşılaşılan bu renkler fondöten ve makyaj  kullanırken de bayanlarımızın sıkça kullandığı bir renkler arasındadır. Tenine yakın olan bu fildişi rengini birçok bayan kullanmaktan memnun kalırlar. Özellikle yaz aylarında fildişi rengi bir çanta ile bayanlarımızı görmek mümkündür. Koyu renkli kıyafetler tercih edildiğinde çanta ile şıklığı  patlatmak diye buna denir. Ya da aksesuarlarla kendinizi daha da farklı ve şık bir hale sokabilirsiniz. Fildişi  renginde gardolaplar ve çocuk odaları görmek de mümkündür. Odaları da daha geniş ve ferah gösteren bu fildişi  rengindeki  dolapları tercih eden birçok kişi vardır.
]]>
Kızıl Saç Renkleri https://www.renk.gen.tr/kizil-sac-renkleri.html Fri, 12 Oct 2018 23:39:39 +0000 Kızıl Saç Renkleri, kadınlar arasında yaygın kullanılan saç renklerindendir. Kadınlar kızılı çok sever. Bu kadar sevmelerinin sebebi belki de kızılın tutkuyu yansıtmasıdır. Bunun yanı sıra kızıl saç rengi kişinin ener Kızıl Saç Renkleri, kadınlar arasında yaygın kullanılan saç renklerindendir. Kadınlar kızılı çok sever. Bu kadar sevmelerinin sebebi belki de kızılın tutkuyu yansıtmasıdır. Bunun yanı sıra kızıl saç rengi kişinin enerjik görünmesini de sağlar. Genellikle beyaz tenli kadınların kullandığı kızıl saç rengi, tercihi kolay ve hoş bir renktir. Bu boyanın tek eksi yönü ise saçta uzun süre durmaması çabuk akmasıdır. Doğuştan kızıl renkli saça sahip olan bayanlar ve hatta erkekler bile vardır. Fakat doğuştan olmasa da kızıla hayran olan ve çok beğenen insanlar saçlarını kızıl yapmak için kuaför kuaför gezmekte ve evde kendisi tutturmaya çalışmaktadır. Kızılın da her saç renginin gibi birçok tonu vardır. Açıktan koyuya kızıl çeşitleri çok fazladır. 

Kızıl Saç Renkleri,

Ateş Kızılı 

Bu ton daha kırmızı ve bakır gibi bir görünüm vermeyen tondur. Genellikle beyaz tenli ve mavi gözlü kadınlarda mükemmel görünmektedir. Fakat illa ki renkli göze sahip olmak gerekmez. Bu ton beyaz tene sahip birçok bayanda hoş duracaktır.

Bakır Kızılı

Bu kızıl daha çok güneşte açılmış kızıl hissini verir. Güzel olan yönü doğal görünümüdür. Kızılın açık tonudur. Işık altında bazen sarıya hafif benzerlik gösterebilir. Genç nesil arasında çokça kullanılır.

Kızıl Kırmızı

Bu ton tam da kırmızının birebirdir. Sarı saç üzerine uygulandığında istenen tonda tutar. makyajla desteklenirse gerçekten tutkunun simgesi haline gelir. Makyaj kullanılmasa bile yüzün mat donuk görünümüne bu saç renklendirme yapacaktır.

Kızıl Saç Renkleri
Koyu Kızıl

Daha çok koyu saç renginin üzerine uygulanır. Bunun sebebi ise koyu kızıl isminden de anlaşılacağı üzere koyu bir renktir. Tam tutması için koyu saçın üzerine uygulanmalıdır. Güneşte parlak görünür ve kızıllığı ortaya çıkar. Esmer kadınlar kızılın bu tonunu rahatlıkla kullanabilir.

Pembe Kızıl

Bu ton ise yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Fakat birden moda haline gelmiştir. Kişiyi sevimli gösteren ve yaşı küçülten bir etkisi vardır. Bu tonu daha çok genç ve yetişkinler tercih etmektedir. Yıkama işlemler gerçekleştikçe daha pembe görünmektedir 

Kızıl tonlarının başlıcaları bunlardır. Eğer saçınızı kızıl yapmayı düşünüyorsanız öncelikle ten renginize göre ton seçmelisiniz. Bunun için bir kuaförden yardım almanızı tavsiye ederiz.
]]>
Boya Renkleri https://www.renk.gen.tr/boya-renkleri.html Sat, 13 Oct 2018 17:44:58 +0000 Boya renkleri, Boyalar hayatımızın her yerinde ve her alanında yer alan malzemelerdir. Ev dekorasyonunda, güzellik sektöründe ve daha bir sürü sektörde kullanılan kimyasal ve ya doğal renk verici maddelerdir. Boya herhangi bir nes Boya renkleri, Boyalar hayatımızın her yerinde ve her alanında yer alan malzemelerdir. Ev dekorasyonunda, güzellik sektöründe ve daha bir sürü sektörde kullanılan kimyasal ve ya doğal renk verici maddelerdir. Boya herhangi bir nesneye renk vermek için kullanıldığı gibi o nesneyi korumak için de uygulanabilir.

Işığın cisimlere çarptıktan sonra yansıyarak görme duyumuzda bıraktığı etkiye renk denir. Güneşli ve aydınlık bir alanda renklerin daha parlak ve canlı olması, karanlık ve kapalı alanlarda ise daha koyu görünmelerinin renklerin ışığa bağlı olduğunu göstermektedir. Renkler ana ve ara renkler olmak üzere 2 grupta incelenir. Bunlara birincil ve ikincil renklerde denilmektedir. Ana renkler sarı, mavi ve kırmızıdır. Ara renkler ise turuncu, yeşil ve mordur. Siyah ve beyaz ise çoğu kişiler  tarafından ana renk olarak bilinir. Ama siyah ve beyaz ne ana ne de ara renktir. Çünkü siyah bütün renkleri içinde barındığından siyahta bütün renkleri yuttuğundan bu iki kategoriye girmez. Renklerin insan üzerinde etkileri vardır bunlara örnek olarak;
Boya Renkleri
 • Mavi insanlara düşünce ve dinlenmeyi simgeler.
 • Kırmızı hızı ve hareketi simgeler.
 • Sarı umudun, iyimserliğin ve ilgin simgesidir.
 • Kahverengi sıcaklık ve sevecenlik rengidir.
 • Yeşil dikkatin ve konsantrasyonun rengidir.
 • Siyah var olmanın rengidir.
 • Beyaz bütün toplum ve insanların kutsal rengidir.
 • Pembe kadınlara huzur veren bir renktir.
 • Mor asaletin simgesi olan bir renktir.
 • Gri ağırbaşlılığın, sadakatin ve sessizliğin rengidir.
Boya renkleri birçok yerde farklı alanlarda kullanılır. Fakat renk tercihini etkileyen bazı faktörler vardır.
 • Moda renkler
 • Gelir durumu
 • Çevrede var olan renkler
 • Geçerli olan renkler
 • Kişilik özellikleri
 • Eğitim düzeyi
 • Kültür düzeyi
 • Coğrafi durum
Boyaların kullanıldığı alanlar ise;
 • Ev dekorasyonu
 • Sanat alanında
 • Gıda sektöründe 
 • Güzellik sektöründe 
Boyadaki renkler ise çok çeşitlidir bizim bildiğimiz temel renkler dışında bu renklerin tonları vardır ve bu renkler binlerle sayılabilir. Bunlarda birazını aşağıda maddelenmiştir.
 • Kırmızı; elma şekeri rengi, ateş kırmızısı, bayrak kırmızısı.
 • Turuncu; yaban gülü rengi, turunç, oksit turuncu.
 • Sarı; altın sarısı, papatya sarısı, bebek sarısı.
 • Yeşil; limon yeşili, zümrüt yeşili, asker yeşili.
 • Mavi; bebek mavisi, deniz mavisi, cam göbeği rengi.
 • Kahverengi; sütlü kahve, krem rengi, taba rengi.
 • Siyah
 • Beyaz
]]>
Deniz Kabuğu Rengi https://www.renk.gen.tr/deniz-kabugu-rengi.html Sun, 14 Oct 2018 04:46:51 +0000 Deniz kabuğu rengi denizlerde olan ve yumuşakça olarak adlandırılan hayvanlar dışındaki, kalsiyum ve karbonat gibi minerallerden oluşan ve yumuşakçalar üzerinde yer alan, bu yumuşakçaları dış etkenlerden korumakta olan kabukla Deniz kabuğu rengi denizlerde olan ve yumuşakça olarak adlandırılan hayvanlar dışındaki, kalsiyum ve karbonat gibi minerallerden oluşan ve yumuşakçalar üzerinde yer alan, bu yumuşakçaları dış etkenlerden korumakta olan kabukların rengi olarak karşımıza çıkmaktadır. Toprak renkleri arasında olan bu renk pek çok alanda kullanılan bir renk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deniz Kabuğu Rengi
Pembe ve bej arasında bulunan canlı ve açık bir renk olarak karşımıza çıkan deniz kabuğu rengi renk kartelalarına bakıldığı zaman pembe, gri, kırmızı ve bej şeklinde çeşitlere sahip olmaktadır. Bu renk sahili, denizi ve tatili hatırlatması sebebi ile kişiye mutluluk ve huzur vermektedir. Bu rengin sahip olduğu tonlar içinde şıklık, ciddiyet ve sadelik barındırdığından dolayı mobilyadan duvar renklerine kadar her alanda kullanılmaktadır. Ayrıca kapılar, pervazlar ve yer döşemelerinde kullanıldığı zaman da çok ilgi çekici bir hal aldığını görebilmek mümkündür.
]]>
Taba Rengi https://www.renk.gen.tr/taba-rengi.html Sun, 14 Oct 2018 23:35:48 +0000 Taba Rengi: Renkler hayatımızın bir parçasıdır. İnsanın ruh halini anlatan en iyi durumlardan biridir. Renklerin hepsinin saymak oldukça zordur. Çünkü renkler birbirleri ile karıştırılarak bir sürü yeni renk elde edilir. Taba Rengi: Renkler hayatımızın bir parçasıdır. İnsanın ruh halini anlatan en iyi durumlardan biridir. Renklerin hepsinin saymak oldukça zordur. Çünkü renkler birbirleri ile karıştırılarak bir sürü yeni renk elde edilir. Renksiz hayat yoktur dur. Çünkü her şeyin bir rengi vardır. 
Taba rengi ise kahverengi, kırmızı ve sarının karıştırılarak elde edilen bir renk çeşididir. Yani kahverenginin açık tonu olarak da bilinir. Her mevsimde tercih edilir ama en çok kış ayların vazgeçilmez rengidir. Krem, yeşil, siyah ve bordo ile kullanıldığı zaman harika bir uyum sağlanır. En çok da bordoyla tercih edilir. Bordo renginde kendisi daha iyi gösterir. 

Taba Rengi
Taba rengi nerelerde kullanılır,

Bayanların kulladığı çanta, şal, elbise, ayakkabı, kaban gibi eşyalarında kullanılır. Tabi sadece bayanlar taba rengini kullanmaz. Erkeklerde kabanlarında, ayakkabılarında ve kıyafetlerinde kullanır. 
Taba rengi evlerde de çok tercih edilen bir renktir. Koltuklarda, kanepelerde, duvar süslerinde gibi ev eşyalarında da tercih edilir.

Taba rengi hangi renklerde oluşur ve uyum sağlar,

Kahverengi, kırmızı ve sarının karıştırılmasıyla elde edilen bir renktir. Taba rengi bordo, yeşil,siyah,krem ve vizon rengi ile uyumludur. En çok bu renkler ile tercih edilir. 
]]>
Şampanya Rengi https://www.renk.gen.tr/sampanya-rengi.html Mon, 15 Oct 2018 02:10:25 +0000 Şampanya Rengi, evi ferah gösteren açık tonlarda bir boyadır. Modası yıllardır geçmemiştir. Eğer evinizi boyatacak iseniz ve kararsızlık varsa bu rengin seçimi doğru olacaktır. Şampanya rengi yavru ağzı ve pemb Şampanya Rengi, evi ferah gösteren açık tonlarda bir boyadır. Modası yıllardır geçmemiştir. Eğer evinizi boyatacak iseniz ve kararsızlık varsa bu rengin seçimi doğru olacaktır.
Şampanya rengi yavru ağzı ve pembenin karışımıyla oluşmuş bir renktir. Yatak odası, oturma odası veya mutfak tercihe göre bu renkle boyanabilir. Kolay bir seçim olduğu gibi her odaya yakışabilir. Daha çok koyu renk mobilyalarla kombin yapılır. Bordo, lacivert veya koyu yeşil mobilya renkleriyle evimizi renklendirebiliriz. Her yıl yeni renkler piyasaya çıkmakta ve moda hep değişmektedir. Fakat Şampanya renginin ne modası geçmiş ne de yani renklerin gerisinde kalmıştır. Boya katalogların hep en baş köşesinde yerini almıştır. 
İsmini duyunca akla ilk gelen kırmızı tonlar olabilir. Fakat şampanya rengi açık krem rengine benzer. Ev mobilyaları renklerine uydurmak duvar boyalarında son derece önemlidir. Her tonlardaki mobilyalara uyumlu sağlayabilen şampanya rengi evin soft ve nötrlüğünü de sağlayarak istediğiniz vurguyu yapabileceğiniz bir renktir. İster spor isterseniz de şık görünüm olsun perdelerde hemen hemen her tona uyumlu olması dolayısıyla sık tercih edilen renklerdedir. tüm bunların yanında ferah ve rahatlatıcı bir etkisi de vardır. 

Şampanya Rengi
Şampanya Rengi Nasıl Uygulanmalıdır

Öncelikle şampanya rengi ilk uygulanacaksa sıkıntı olmaz. Boyayı uyguladığınız anda tutacaktır. Elbette boya kalitesi ve yoğunluğu çok önemli bir husustur. Eğer başka bir rengi şampanya rengine döndürmek istiyorsanız, öncelikle duvardaki boyanın lekeli yerleri varsa ıslak bir bezle silin. Ardından duvara bir kat astar uygulayarak duvardaki rengi kırın ve boyanın yoğunluğunu çok fazla sulandırmadan boyamızı bir kapta ayarlayın ve uygulayın. Kuruduktan sonra bir kat daha uygulayın ve mobilyalarını kuruyana kadar yerleştirmeyin. Kuruduktan sonra evinizin yeni renginin tadını çıkartabilirsiniz. 
]]>
Camel Rengi https://www.renk.gen.tr/camel-rengi.html Mon, 15 Oct 2018 11:32:42 +0000 Camel rengi, ingilizce kelime anlamı deve ya da deve tüyü olan camel kelimesinden de anlayacağımız üzere bu renk deve tüyü rengindedir. Camel rengi bütün renklerle harika bir şekilde uyum gösterdiği gibi kıya Camel rengi, ingilizce kelime anlamı deve ya da deve tüyü olan camel kelimesinden de anlayacağımız üzere bu renk deve tüyü rengindedir.
Camel rengi bütün renklerle harika bir şekilde uyum gösterdiği gibi kıyafetler de kullanıldığında da kıyafete hem kaliteli imajı verip hem de kıyafeti lüks gösteriyor. Mesela jean gömlek ve altına camel rengi bir pantolon ya da beyaz bir pantolonun üstüne camel rengi bir ceketle kombine edebilirsiniz. Leopar desenli kıyafetlerinizi ya da aksesuarlarınızı camel rengi diğer parçalarla tamamlayabilirsiniz. Bu seneki sokak modasına uyarak baştan aşağı camel rengi giyinmek de sizi çok sıcak ve ılımlı gösterecektir.
Camel Rengi
Bu renk sezonun şıklık düzeyini arttırmayı düşünüyor. Kendine özgü karakteri olan bu renk tonu kişiye gerçekten zengin bir hava vermekte. Kırmızı ve kobalt mavi tonlarına çok uyumlu olan camel rengi kişiye bambaşka bir hava katıyor.
]]>
Meşe Rengi https://www.renk.gen.tr/mese-rengi.html Mon, 15 Oct 2018 23:41:28 +0000 Meşe Rengi, Meşe, 300 den fazla türü olan, içerisinde yaz-kış yaprak dökmeyen tür barındıran, kerestesi dayanıklı ve günümüzde hala tür ve renk açısından hemen her alanda kullanmayı tercih ettiğimiz bir ağ Meşe Rengi, Meşe, 300 den fazla türü olan, içerisinde yaz-kış yaprak dökmeyen tür barındıran, kerestesi dayanıklı ve günümüzde hala tür ve renk açısından hemen her alanda kullanmayı tercih ettiğimiz bir ağaç türüdür. Rengini ise, kadeh içerisinde yer alan, silindirik olan Palamut dediğimiz dişli veya düz kenarlı meyvesinin şerbeti sayesinde boya sanayilerinde yaygın olarak kullanılır.

Meşe ve Meşe Rengi Kullanım Alanları

Ev, ofis, okul ve benzeri yerlerde, zemin rengi olarak (parke, kaplama PVC vb.) en çok kullanılan renk olarak ilk sırayı almaktadır. Meşenin yanık ve esmer tonlarda olan derin ve keskin rengi dekorasyonda seçilen diğer parçaların vurgusunu arttırmak adına iyi bir seçimdir.Meşe rengi zemin kullanılan evimizi masif ve ferforje masalar, bordo renk süet chester koltuk ve berjerler, haki yeşil tonlarında uçuşan kumaş perdeler ve hardal rengi dokuma halılarla kombinleyebiliriz.

Şayet ofisimizin zemini yerine, ofis mobilyalarımızı meşe rengi kullanmak istiyorsak; bu kez zemin rengini açık tutmaya ihtiyacımız olacaktır. Zemin rengi daha krem tonlarda, meşe ile aynı dokuya sahip farkli bir ağaç türünden olan Akçaağaç türü parke ile kullanabilir.Duvarlar şampanya rengi tonu perdeler ise evde kullanılanın aksine zemin ile uyumlu açık kahve tonu store olmalıdır. Bunu altın rengi objeler, yapay veya canlı otantik saksı bitkileri ve çerçeve seçimi meşe rengi olacak olan tablolarla zenginleştirebiliriz.

Meşe Rengi

Meşe ağacı ve meşe rengi sağlamlığı ve zenginliği olan bir renk olsa da kullanım yeri ve miktarı çok önemlidir. Herzaman doğru yerde ve doğru parçalarda kullanılması gereken bir renktir. Aksi halde ofis odamız, evimiz yada diğer kullanım alanlarımız her ne kadar geniş olursa olsun mobilya ve zemin aynı tonda olur ise boğucu ve göz yoran bir ortam olacaktır.

Ofis veya evimizin amerikan kapı olarak adlandırılan oda kapılarını meşe rengi seçeceksek, bütün halindeki duvarları tek ton boya veya göz yormayacak olan duvar kagıdı ile zarif bir görüntü yakalayabiliriz. Duvar kağıtlarımız zemin olarak krem veya şampanya rengi olup ara geçişlerde net olmayan dore veya lame dokular bulunduran bir tür olmalı. Eğer boya kullanacaksak süt rengi, kemik rengi, safran ve inci beyaz karışımı olan daha soft renkler kullanmalıyız.
Mutfak mobilyalarımızı meşe rengi kullanacak olursak, kesinlikle mutfağımızda kullanmamız gereken kumaş veya halı yeşil ve tonlarında olmalıdır.Mutfakta meşe rengi kullanımı en hassas alanların başında geldiği için, mobilya tutmaçları ve beyaz eşyamızın renkleri ve metalleri aynı olmalıdır.Bambu rengi aksesuar kullanımı daha otantik ve zengin görünüm sağlayacaktır.

]]>
Antrasit Rengi https://www.renk.gen.tr/antrasit-rengi.html Tue, 16 Oct 2018 15:23:56 +0000 Antrasit rengi koyu füme rengi olarak da tanımlanabilen bir ara renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Koyu siyahtan açık bir renk olması ve bir kömür türü olan Antrasit'i anımsattığı için bu adı almıştır. Farklı Antrasit rengi koyu füme rengi olarak da tanımlanabilen bir ara renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Koyu siyahtan açık bir renk olması ve bir kömür türü olan Antrasit'i anımsattığı için bu adı almıştır. Farklı tonları bulunabilen bu rengin siyah ve gri arasında bir renk olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür. 

Antrasit Rengi
Siyah kullanmayı ya da gri renk kullanmayı sevmeyen kişiler için ideal bir ara renk olarak karşımıza çıkan bu renk özellikle tekstil sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Ancak her ne kadar ilk başlarda daha çok tekstil sektöründe karşımıza çıkmış olsa da günümüzde yer döşemelerinden, tezgahlara ve duvar boyalarına kadar her alanda karşımıza çıkan antrasit renginin tozu göstermiyor olması ve modern bir görünüme sahip olması tercih edilir olmasını sağlamaktadır.
]]>
Kül Rengi https://www.renk.gen.tr/kul-rengi.html Wed, 17 Oct 2018 13:55:27 +0000 Kül Rengi, kadınların en çok dikkatini çeken konulardan biri de hiç şüphesiz saç boyalarıdır. Bu yıl özellikle grimsi rengin moda olmasıyla beraber sarı saçlar gündemdedir. Kül rengi olarak da tanıtabileceğimiz gri rengi i Kül Rengi, kadınların en çok dikkatini çeken konulardan biri de hiç şüphesiz saç boyalarıdır. Bu yıl özellikle grimsi rengin moda olmasıyla beraber sarı saçlar gündemdedir. Kül rengi olarak da tanıtabileceğimiz gri rengi ise elde etmek hiç de kolay değildir. Çünkü küllü sarılar bazı kişilerde yeşilliğe neden olabildiğinden evde uygulanmaması gereken bir renktir. Kül rengi tam olarak tuttuğunda açık tenli gençlerde muhteşem görünmektedir. Hele saçlarda bakımlı ise gerçekten dikkat çeken bir renk olmaktadır. 

Kül Rengi kimlere Yakışır

Kül rengi zaten açık bir ton olduğu için genellikle açık kumral teni olanlara, sarışın ve beyaz tenlilere yakışmaktadır. Buna karşın yaz aylarında bronz bir tenle de bütünleştiğinde çok tatlı bir görüntüsü de olduğunu inkar edemeyiz. Fakat çok koyu tenli kişilerin uygulamaması gereken bir renktir. Hem ana saçının daha koyu olması dolayısıyla yıpranmalara sebep olabilecek bir renktir hem de çok yapay duracaktır. Aynı zamanda makyaj yapmayı seven biriyseniz bu rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çünkü kül rengi bakım isteyen bir renktir ve yüzü soluklaştırır. Bunun için pembe ve kırmızı rujlarla yüzünüzü canlandırmanız gerekmektedir. 

Kül Rengi
Kül Rengi Nasıl Elde Edilir

Öncelikle saçlarınızın orielle açılması gerekmektedir. Bu işlem ise ne yazık ki yıpratan ve saçı çok yoran bir işlemdir. Hatta saçlarınız güçsüzse yanabileceğini de unutmamalısınız. Kül rengi evde uygulayabileceğiniz bir renk değildir. Uzman bir kuaför olmazsa her kuaförün de yakalayamayacağı bir tondur. Özellikle açma işlemi için kaliteli bir açıcı kullanılması gerekmektedir. Açma işleminin ardından istenilen tonda boya saça uygulanır ve saç bekletilir. Biraz kaşıntı olacaktır. Bu normal bir durumdur. Saç 40-45 dakika bekledikten sonra şampuanlayarak yıkanır ve durulanır. Fönlü ve maşalı saçlarla küllü renkler daha bir vurgulu olacaktır. 
]]>
Duman Rengi https://www.renk.gen.tr/duman-rengi.html Wed, 17 Oct 2018 17:40:31 +0000 Duman rengi,siyah ve beyaz rengin karışımıyla elde edilen ara bir renktir. Gri'nin beyaza bakan bir halidir ve açıktan koyuya birçok tonu vardır. Füme ve koyu  kül rengine yakın bir renktir. Her rengin bir anlamı olduğu gibi duma Duman rengi,siyah ve beyaz rengin karışımıyla elde edilen ara bir renktir. Gri'nin beyaza bakan bir halidir ve açıktan koyuya birçok tonu vardır. Füme ve koyu  kül rengine yakın bir renktir. Her rengin bir anlamı olduğu gibi duman rengi de sükunet, olgunluk, sessizlik anlamına gelir.

Duman Rengi yanına yakışan en güzel renkler,

Renklerin uyumu gözde güzel bir etki bırakmasına neden olur. Dolayısıyla duman rengi yanına yakışan bir renkle daha sıcak bir renge dönüşebilir. Örneğin duman rengi bir pantolonun üzerine fuşya bir gömlek giymek kıyafeti daha şık ve etkileyici hale getirerek canlı ve daha güzel görünmesini sağlar. Duman rengi açık bir renk olduğu için siyah, kahverengi,mor, lacivert, bordo,vişne çürüğü gibi bütün koyu renklerle kombin edilebilir.

Duman Rengi
Duman rengi nerelerde kullanılır,  

günümüzde son yıllarda özellikle yer döşemecilik de laminant parkede en aranılan renk olmuştur. Ahşabın çekiciliğini en iyi şekilde yansıtır. Klasiklikten hoşlanmayıp yenilik arayan kişiler için tercih edilebilecek en ideal bir renk seçimidir. Uygulandığı her alanda hoş bir hava yaratır. Günümüzde duman rengi; abiye, ayakkabı, kemer, cüzdan duvar kağıdı, koltuk takımı,yer döşemeleri, duvar boyası,kapı, mobilya, oje ve göz lensi rengi olarak kullanılır.
]]>
Limon Küfü Rengi https://www.renk.gen.tr/limon-kufu-rengi.html Thu, 18 Oct 2018 06:41:06 +0000 Limon Küfü Rengi ;Renk çok geniş yelpazeli bir kavramdır. Tanımını yapmak gerekirse, renk, ışığın gözün retinasına değişik dalgalarla ulaşması ile ortaya çıkan bir algılama biçimi şeklindedir.. Bu algılama, ış Limon Küfü Rengi ;Renk çok geniş yelpazeli bir kavramdır. Tanımını yapmak gerekirse, renk, ışığın gözün retinasına değişik dalgalarla ulaşması ile ortaya çıkan bir algılama biçimi şeklindedir.. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğutulup farklı şekillerde yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ve bunlar renk tonu veya renk olarak isimlendirilir. 
Tüm dalga boyları birden aynı anda göze ulaşırsa bunu beyaz, aksi takdirde hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak algılanır. Renk modelleri toplamsal ve çıkarımsal renk çeşitleri olarak iki ayrı prensibe dayanmaktadır. Toplamsal ile kastedilen değişik ışık frekanslarının birleşmiş bir şekilde göze ulaşmasıdır.
İki ana rengin karıştırılmasıyla ortaya çıkan ara renk, karışıma katılmayan ana rengin tamamlayıcı ögesi olmaktadır. Kırmızı için yeşil, mavi için turuncu, sarı içinse mor tamamlayıcı renk görevi görmektedir. Aynı zamanda birbirlerine zıt olan bu renkler birlikte kullanıldıklarında da denge durumu oluşturmaktadırlar.
Çok fazla renk çeşiti bulunmaktadır.Bunlardan biride çoğu insana ilginç gelen limon küfü rengidir. 

Limon Küfü Rengi
Limon küfü rengi, biraz yeşile çalan sarının tonu olan bir renktir. Son yıllarda oldukça modadır. Kozmetikte de ve bayan giyiminde kullanılmaktadır. Neon renkleri çağrıştırmaktadır. Ama genel olarak, sıklıkla tercih edildiği alan duvar boyasıdır. Evi canlandırmak için oldukça ideal bir renktir.
]]>
Somon Rengi https://www.renk.gen.tr/somon-rengi.html Thu, 18 Oct 2018 21:46:30 +0000 Somon Rengi, Pembenin bir tonudur. Somon pembesi olarak ta geçen özel bir renktir. Baharı anımsatan bir renk tonu olduğu için çok uçuk ve yumuşaktır. Pastel bir renk olmakla birlikte insan üzerinde olumlu etkileri vardır. Her Somon Rengi, Pembenin bir tonudur. Somon pembesi olarak ta geçen özel bir renktir. Baharı anımsatan bir renk tonu olduğu için çok uçuk ve yumuşaktır. Pastel bir renk olmakla birlikte insan üzerinde olumlu etkileri vardır. Her rengin bir kimliği olduğu gibi somon rengi de bilgeliği temsil eder. Neşe'nin sembolüdür ve sosyalleşme duygularına etki eden bir renktir. Temizliği ve saflığı ifade eden sıcak renklerdendir. Bu dönemin en çok tercih edilen moda renklerindendir.

Somon Rengi Kullanım Alanları

somon rengi hangi alanda kullanılırsa kullanılsın ortama farklı bir hava katma özelliğine sahip bir renktir. Somon rengi bir elbise bir bayanı gayet zarif gösterebilir. Gelinlik, ayakkabı, şal, eşarp,kemer, ayakkabı ve cüzdanlarda kullanılan ender renktir. 

Somon Rengi
Somon Rengine En çok Hangi Renkler Yakışır

En çok yeşil ve mavinin tonlarıyla kullanılır. Giyimde ise  somon rengi bayanların en çok tercih ettiği renkler arasındadır. Her aksesuarla yakışan bu renk bir mekan üzerinde kullanıldığında ise sıradanlıktan sıyrılıp dikkat çeken gösterişli bir renk olabilir. Örneğin duvarları somon rengine boyanmış bir ev vişne çürüğü veya bordo renk koltuklarla kombin edildiğinde harika bir görüntü ortaya çıkar. Uygulandığı alanda açık renk olduğu için mekanı genişleten ferahlatan etkiye sahip Somon rengi herkesi etkileyen gösterişli bir renktir.
]]>
Granit Renkleri https://www.renk.gen.tr/granit-renkleri.html Fri, 19 Oct 2018 03:56:58 +0000 Granit Renkleri , Granit, yeryüzünün yüzyıllarca devam etmekte olan jeolojik oluşum dönemlerinde feldispat, mika, kuars gibi çeşitli minerallerin birleşimiyle oluşan doğal magma kayalardır. Bu bileşimdeki minerallerin oluşturdu Granit Renkleri , Granit, yeryüzünün yüzyıllarca devam etmekte olan jeolojik oluşum dönemlerinde feldispat, mika, kuars gibi çeşitli minerallerin birleşimiyle oluşan doğal magma kayalardır. Bu bileşimdeki minerallerin oluşturduğu sağlam yapıda ve renk çeşitliliği bol olup, estetik görünüme sahip olan granitler tarih boyu yeryüzünün en çok kullanılan dayanıklı ve sert yapı kullanım malzemesi olmuştur. Granit, önceleri yapıları her türlü dış etkenlerden korumak amacı ile kullanılıyorken günümüzde hemen hemen her türlü alanda kullanılmakta olup  geniş, zengin renk ve doku çokluğuna sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır
 • African Red
 • Chida White
 • Coral Mist
 • Jaguar
 • Nero Zimbabve
 • Bianco Sardo
 • Baltıc Brown
 • Carmen Red
 • Cafe Brazil
 • Golden King
 • Jet Black
 • Kasmir White
 • Safir Blue
 • Kınawa
 • Labrador Gh
Granit RenkleriGranit renkleri doğal oluşumundan kaynaklı kendilerine özgü doku ve görselliğe sahiptirler. Bu nedenle asla yapay renklenme ve doku oluşturulamaz. Granitler doğal bir ürün olduğundan boyanamazlar. Lakin teknoloji ilerledikçe ve arz durumu artış gösterdikçe doğal olan çoğu şeyin pek kalmadığını üzülerek söyleyebiliriz.Günümüzde granitin kullanılmadığı pek bir alan olmadığından dolayı Çin üretimi olan ve satışı yasak olmasına karşım hala kullanılan sağlıksız granitler mevcuttur.bu nedenle graniti alacağımız firmaları çok iyi araştırmalıyız. Her ne kadar kullanılan granitin görselliği ön planda olursa olsun temel sebep hijyen olmak zorundadır. Nihayetinde en önemli kullanım yeri mutfak ve banyolar olduğundan sağlığımız ve güvenliğimiz için bu tür ithal granitleri sadece bina zeminlerinde kullanmak daha mantıklıdır.
]]>
Yavruağzı Rengi https://www.renk.gen.tr/yavruagzi-rengi.html Fri, 19 Oct 2018 15:20:11 +0000 Yavruağzı rengi: Turuncu ve ve pembe arasında bir renktir saf halinin yanı sıra açık ve gölgeli tonlarıyla da oldukça çok sevilen bir renktir. Yavruağzı sosyalli temsil eder ve hafif uçuk diye tabir edebileceğimiz bir renktir. K Yavruağzı rengi: Turuncu ve ve pembe arasında bir renktir saf halinin yanı sıra açık ve gölgeli tonlarıyla da oldukça çok sevilen bir renktir. Yavruağzı sosyalli temsil eder ve hafif uçuk diye tabir edebileceğimiz bir renktir. Kırmızı ve turuncu kadar iddialı ve tutkulu değilse de insana enerji ve heyecan verir. Yavruağzı rengi masumiyeti temizliği birazda neşeyi temsil eder. Bu rengi kullanan insanlar dışa dönük neşeli sosyal hayatı oldukça kuvvetli ve mizahı seven kişilerdir. Aynı zamanda romantik, maceracı, zeki ve gülmeyi güldürmeyi seven insanlardır. Yavru azı gençliğin birazcıkta çılgınlığın rengidir. Kimi zaman hafif duygusallığı temsil etsene çoğunlukla mutluluğun rengidir yavruağzı.  Kırmızıdan ve turuncu da sonra gelen en sıcak renklerden biridir ve bu iki renk kadar göze çarpan ve rahatsız edici değildir. Yavruağzı rengini seven insanlar genelde sıcak kanlı sevecen ve her zaman em-pati yapan insanlardır. Yavruağzı rengi insana dinginlik verdiği gibi huzuru ve dinginliği temsil eden pastel bir renktir. 

Yavruağzı rengini evinizde nerelerde kullana biliriz, 

Evimizin bir çok bölümünde bu hoş rengi kullanarak huzurlu ve ferah bir ortam sağlaya biliriz. Yavruağzı rengini açık tonların hakim olduğu bir çok alanda kullanabiliriz. Örneğin lüle taşı fildişi beyaz  ve vanilya çiçeği rengine boyanmış bir salonda aynı tonlarda koltuk ve mobilyalar var. Ve yavruağzı renginde koltuk kırlentleri halı desenleri hem salonu geniş göstereceği gibi hemde modern bir ortam sağlamış oluruz. Özellikle de geniş cam balkonlarda yavruağzı rengi hakim olur ve içerisinde canlı bitkiler yer alırsa müthiş bir uyum sağlayabileceğimiz gibi sıcacık da bir ortam elde etmiş oluruz. Dahası çocuk odalarımızda yavruağzı rengini kullandığımızda çocuklarımızın ruhsal durumunu da etkilemiş oluruz. Yani çocuklarımız öz güveni yüksek yalan söylemekten uzak duran ve mutlu çocuklar olarak büyürler.

Yavruağzı Rengi
Yavru ağzı rengini kıyafetlerimiz de nasıl kom binleriz,

 Yavruağzı rengini her renkle kombin leye bildiğimiz gibi açık tonlardaki renklerle de kullanabiliriz. Örneğin siyah bir elbise ve yavruağzı ayakkabı veya elbisenin üzerinde bu renk detaylar var bu hoş olabilir. Fakat beyaz krem veya açık sarı rengi ile kullanıldığı taktirde daha doğru kombin etmiş olabiliriz. Yavruağzı rengini genellikle bayanlar kullanmaktadır. Ve bu bayanlar sıcak bir görünüm kazandıkları gibi birazda erişilmez görünmektedir. Orta yaştaki bir bayan kullanımında renk uyumunu yakaladığı taktirde çekici olabileceği gibi genç yaşlarda bir bayanın kullandığında çok sempatik bir görünüme sahip olabilir. Her halükarda yavru azı rengi kullanan kişiye neşe mutluluk iç ferahlığı ve huzur hissettirmektedir. Bütün renkler arasında en sempatik ve pastel bir renktir.
]]>
Buğday Rengi https://www.renk.gen.tr/bugday-rengi.html Fri, 19 Oct 2018 19:04:21 +0000 Buğday rengi , Ülkemizdeki insanların çoğu buğday tenlidirler. Bu yüzdende tercih edecekleri konuların seçenekleri çoktur. Gerek makyaj gerek Kıyafet konusunda gerek ise saç kesim konularında çok ön plandadırlar
Buğday rengi , Ülkemizdeki insanların çoğu buğday tenlidirler. Bu yüzdende tercih edecekleri konuların seçenekleri çoktur. Gerek makyaj gerek Kıyafet konusunda gerek ise saç kesim konularında çok ön plandadırlar ve çok şanslı kişilerdir. Buğday tenlilerin saçları genellikle sarı ve Sarı nın tonları kumral  koyu ve açık kestane gibi renkler ile buğday tenli insanların kendilerine  daha ön plana çıkartıp güzelleşmeleri bir gerçektir. Buğday rengini ülkemizin birçok yerlerinde  görmek mümkündür. Buğday tenli bayanların makyaj yapma alternatifleri daha fazladır. Yüzlerine hangi makyaj şeklini verseler veya  sürseler Kendilerine çok yakıştırırlar,  buğday tenli insanların Güneş ışınların da bronzlaşmaları  daha kolaydır.Buğday Rengi Çok rastladığımız buğday rengini evlerinin duvarlarında da sıkça raslamaktayız mutfaklarımızda da dolaplarımızın favori renklerindendir .Mutfağımızın şık görünmesini kullanım  açısından da  önem teşkil etmektedir.Mutfağımızın  ferahlamasına ve aydınlık görünmesine sebep olur bundan dolayıdır ki  yemeklerimizin daha iştahla ve zevkle yemeklerimizi yaparız. Salonumuza aldığımız halı ve perdelerin buğday renkte olması salonumuz,  daha geniş ve ferah gösterir kısacası insanların günlük hayatlarında sık sık karşılaştıkları buğday rengini hemen hemen görmek mümkündür.
]]>
Bakır Kahve Saç Rengi https://www.renk.gen.tr/bakir-kahve-sac-rengi.html Sat, 20 Oct 2018 06:49:48 +0000 Bakır Kahve Saç Rengi: Bakır kahve daha çok kahveye dönük bir saç rengidir. Saçlarda görülen bakır rengi kahvenin içinde yansır. Renk kahverengine yakın olduğu için kahve tonları daha fazladır. Koyu r Bakır Kahve Saç Rengi: Bakır kahve daha çok kahveye dönük bir saç rengidir. Saçlarda görülen bakır rengi kahvenin içinde yansır. Renk kahverengine yakın olduğu için kahve tonları daha fazladır.

Koyu renk saç rengini bakır kahve saç rengine çevirme

 Koyu renk olan saç rengini bakır kahve rengine çevirmek zordur biraz. Çünkü bakır kahve rengi koyu bir renktir. Bakır kahve koyu renk saç rengine uygulandığı için daha uzun süre bekletilir. Böylelikle saç daha az yıpranmış olur. Dore kahveyi önce bir kaç kez saça uygulanır. Daha sonra bakır kahve ye boyanır çünkü asıl renk o zaman daha çabuk elde edilir. Dore kahveye boyanan saç rengini yavaş yavaş değiştirirken bakır rengine de zemin hazırlar. 3 veya 4 ay boyunca sadece dore kahveye boyanır ondan sonra bakır kahveye boyandığı zaman asıl renk elde edilir.
Bakır Kahve Saç Rengi
Bakır kahveye dönmek için 3 veya 4 ay beklenilmesine gerek yok. Başka yol da vardır ama bu yol saçların yıpranmasına sebep olur. O yüzden pek tercik edilmemelidir. Açıcı yardımıyla  koyu saçlar biraz açılır. Daha sonra bakır kahve saç rengi uygulanır. Boya yapıldıktan sonra saçların daha az yıpranması için düzenli saç bakımı yapılır.

Açık renk saç rengini bakır kahve saç rengine çevirme

 Açık renkli olan saç rengini bakır kahve rengine çevirmek oldukça kolaydır. Saç açık bir renk, kahvede bilindiği gibi koyu bir renktir. Uygulandığı zaman ilk sefer de boya akar. Boyanın saç da kalıcı kalması biraz zaman alır. Daha sonra ikinci kez uygulandığı zaman boya rengini alır ve akma olmaz.
]]>
Sıcak Renkler https://www.renk.gen.tr/sicak-renkler.html Sat, 20 Oct 2018 15:35:23 +0000 Sıcak Renkler: Renkler, şiddetlerine ve insanlar üzerine oluşturdukları ruhsal etkilerine göre sıcak ve soğuk renkler olarak ikiye ayrılır. Ateşi, sıcaklığı, canlı, dikkat çeken, insana enerji veren renkler sıcak renklerdir. Sıcak Renkler: Renkler, şiddetlerine ve insanlar üzerine oluşturdukları ruhsal etkilerine göre sıcak ve soğuk renkler olarak ikiye ayrılır. Ateşi, sıcaklığı, canlı, dikkat çeken, insana enerji veren renkler sıcak renklerdir. Sıcak renkler insana heyecan ve keyif  verir. Sarı, kırmızı, turuncu, pembe, altın sarısı, ateşi andıran renkler sıcak renklere örnektir. 
Sıcak renkler, soğuk renklere göre daha çabuk fark edilir. O yüzden dikkat çekilmesi gerekilen durumlarda sıcak renkler kullanılır. Aracın stop lambaları, trafikte ki ışıklar gibi durumlar örnek olarak verilir. Kırmızı renk en çok dikkat çeken renk olarak bilinse de uzak ta en çok fark edilen renk mavidir. 

Sıcak Renkler
Sıcak renklerin özellikleri; 
 • Gürültülü ve canlıdır.
 • Bulunduğu yüzeylerin ölçüsünü büyük gösterir.
 • Varlıkları, eşyaları yakında gösterir.
 • Kümeleşmeye elverişlidir.
 • Soğukta kullanılırsa sıcaklık, neşe ve enerji verir.
 • Çok sıcakta kullanılırsa bunaltıcı olur.
]]>
Pembe Renk https://www.renk.gen.tr/pembe-renk.html Sun, 21 Oct 2018 00:57:24 +0000 Pembe Renk, Kırmızı ile beyazın birleşmesiyle oluşan renktir. Pembe renk kırmızı gibi canlılık verir fakat yumuşaktır. Karışımdaki kırmızının ve beyazının tonlarına göre pembenin de tonu farklılık gösterir. Pembe Renk, Kırmızı ile beyazın birleşmesiyle oluşan renktir. Pembe renk kırmızı gibi canlılık verir fakat yumuşaktır. Karışımdaki kırmızının ve beyazının tonlarına göre pembenin de tonu farklılık gösterir. Örneğin; şeker pembesi elde edilmesi için karışımdaki beyaz rengin oranı artırılmalıdır. 
Genel de mavi renk erkeklerin, pembe renk ise kızların rengi olarak bilinir. Ama iki renkte hem erkekler hem de kızlar tarafında kullanılır. Neşe ve mutluluk veren pembe renk, aynı zamanda hayallerin ve aşkında rengidir. Mutluluk en fazla kadınlar tarafında verildiği için en çok kadınlar kullanır pembe rengi. 
Pembe Renk
Sevimliliği ve saflığı da yansıttığı için kızlar tarafında çok tercih edilir. Pembe renk sakinleştirici olarak da bilinir. O yüzden hastanelerde ve hapishanelerde de tercih edilir. Pembe renk dikkat çekici bir renk olduğu için çalışma ortamında pek kullanılmaz. İşe veya derse odaklanamadığı için çalışma ortamlarında pek kullanılmaz. 
]]>
Renk Körlüğü https://www.renk.gen.tr/renk-korlugu.html Sun, 21 Oct 2018 02:25:08 +0000 Renk KörlüğüRenk körlüğü ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce,bir çok kişi renk körü olduğu bilmeden yaşamaktadır. Renk körlüğünün tanımını vermeden önce ,görme işleminin ne kadar değerli bir nimet olduğunu i Renk Körlüğü
Renk körlüğü ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce,bir çok kişi renk körü olduğu bilmeden yaşamaktadır. Renk körlüğünün tanımını vermeden önce ,görme işleminin ne kadar değerli bir nimet olduğunu ifade etmek son derece önem teşkil eder. Renk körlüğünü şöyle anlatabiliriz:

Renk körlüğü, gözün görme merkezinde pigment denen elementin bulunmaması halinde ,yada bulunması gereken miktarın altında olması halinde meydana gelen görme bozukluğudur. Bu eksiklik nedeni ile göz çeşitli renkleri algılayamaz hale gelir. Yeşil, mavi, kırmızı gibi renkleri ayırt edemez durumda olur. Eğer renk körü olan kişi erkek ise ,çocuğu da renk körü olma olasılığı yüksektir. Yani taşıyıcı bir durumda olurlar. 

Renk körü olmanın sıkıntıları çoktur. Örneğin; kişi renk körü ise ehliyet alması imkansızdır. Çünkü öncelikle sağlık muayenesinden geçerken ilk olarak renk körlüğü var mı ona bakılır. Şayet varsa rapor edilir, ehliyet almasının sakıncalı olduğu için ,ehliyet raporu olumsuz olur.
Renk körlüğü yalnız insanlarda olmaz. Balıklarda, bazı sürüngenlerde, kelebeklerde, bazı kuşlarda, arılarda renk körlüğü görülür. Gözde ağ tabakasında bulunan hücreler,rengi algılamayı sağlayarak, gözün rengi ayırmasını sağlar. Ağda bulunan hücreler sayesinde bazı renklerin dalgalarını algılar. Bu hücre zarar görürse veya yoksa renk körlüğü olur. 

Renk Körlüğü
Renk Körlüğünün Çeşitleri 

Mavi renge duyarlı koninin hücresi yoksa veya zarar görmüşse, mavi renk körlüğü vardır. Eğer kırmızı  renge duyarlı hücre yoksa veya zarar görmüş ise, kırmızı renk körlüğü vardır. Kişi de yeşil rengi belirleyen koni hücresinin olmaması halinde veya zarar görmesi halinde bu hücre yeşil rengi algılayamaz, yeşil renk körlüğü olur. Birde bu üç renge duyarlı koni hücreleri yok ise bu kişi yalnızca beyaz ve siyah rengi görür. Böyle kişiler tam renk körü olarak teşhis edilir. Bu durumda renk görme bozukluğu ile tanımlanır. 
Renk körlüğü genetik bir bozukluk olarak saptanır. Renk körlüğü aşamasına göre belirlenir. Hem doğuştan renk körü olan veya iris eksikliği ile olan eksiklik sebebiyle olan göreme bozukluklar vardır.  Bu kişiler olan renkleri algılayamaz,ancak etrafında o kişinin rengi algılayamadığını anladıklarında belli olur. 
Renk körlüğü çeşitli tanılarla teşhis edilir. Bu teşhiste hangi rengi görmediğini belirlemek son derece önemlidir. Çünkü ona göre yaşama şekil verir. 

Renk Körlüğü Testleri:

Psödoizo Kromatik Plakalar

Bu testle beraber kişiye karışık renkler içinde olan sayılar gösterilerek yapılan bir yöntemdir. 

Nagelin anomaloskopu

Bu bölümde kişiye karışık renkler içinde çeşitli dairesel şekiller yardımıyla yapılan testtir. Renk körlüğü varsa bu test sayesinde Renk körlüğü kesinleşir. Ayrıca derecesi de saptanır. Mesela kırmızı renkle alakalı bozukluk bu sayede kesinlik kazanır. Bazı mesleklere işe girmeden önce bu testi yapmak zorunludur. 

Farnworth renkli nokta prosedürü

Bu test mavi renk körlüğünü saptamak için uygulanır. Değişik renkli taşlar ile yapılır.
]]>
Yeşil Renk https://www.renk.gen.tr/yesil-renk.html Mon, 22 Oct 2018 01:55:00 +0000 Yeşil renk, doğanın ve cennetin huzurun rengidir. İnsana huzur ve ferahlık verir. Huzur, sakinlik, yaşama sevinci verir. Dinlendirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda iç açıcı bir renktir. Rahatlatıcı etkisinden dolayı Yeşil renk, doğanın ve cennetin huzurun rengidir. İnsana huzur ve ferahlık verir. Huzur, sakinlik, yaşama sevinci verir. Dinlendirici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda iç açıcı bir renktir. Rahatlatıcı etkisinden dolayı hastahanelerde sıklıkla kullanılır. Üretkenliğin artmasına yardımcı olur. Umudu yeniliği canlılığı ifade eder. Güven veren bir renktir. Doğa ile ilgili kurumların amblemlerinde kullanılan bir renktir. 

Yeşil Renk
Yeşil renk, bu renk verem kalp rahatsızlığı olan kişiler tarafından kullanılan ve o kişilere tavsiye edilen bir renktir. Mide rahatsızlıklarına karşı iyi geldiği bilinir. Zehirli maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Sinirleri destekler ve onarımını sağlar. Yeşil rengi sevenlerin dengeli düzenli ve üretken olan bir yaşam tarzı vardır. Doğayı ve doğayla iç içe olmayı seven insanlardır.
]]>
Renklerin Anlamları https://www.renk.gen.tr/renklerin-anlamlari.html Mon, 22 Oct 2018 07:46:08 +0000 Renklerin Anlamları, Hayatımızın su götürmez bir gerçeğidir ve vazgeçilmezidir renkler. Her şeyin, tüm dünyanın, evrenin renksiz olduğunu düşünemiyoruz bile. Bunu yapmaya çalıştığımız da sadece siyah ve be Renklerin Anlamları, Hayatımızın su götürmez bir gerçeğidir ve vazgeçilmezidir renkler. Her şeyin, tüm dünyanın, evrenin renksiz olduğunu düşünemiyoruz bile. Bunu yapmaya çalıştığımız da sadece siyah ve beyazdan oluştuğunu hayal ederiz ama siyah ve beyaz da bir renktir. Renklerin sadece gözümüze hitap etmesinin yanında, geçmişten günümüze çeşitli anlamlar, duygular, değerler de yüklemiştir insanoğlu. Örneğin; insanın içini hareketlendiren kırmızı gibi sıcak bir rengin yanında, bakıldığında ise insana sakinlik ve durgunluk veren mavi rengi de mevcuttur hayatta. Yani kısacası renkler hem duygusal hem psikolojik olarak bizleri ve bir çok canlıyı da etkileyerek renklere anlamlar yüklenmiştir.

İnsanların psikolojik ve ruhsal durumlar her gün değişiklik göstermektedir. Buna hava durumundan tutun da arkadaşlarıyla olan ilişkileri de etki etmektedir. İnsanlar da bu tür ruhsal değişikliklerini giyimlerine de yansıtırlar. Aynı şekilde kullandığımız renkler de bizim o yönde etkilenmemizi sağlarlar. Renklerin insanlar üzerinde tedavi edici etkileri de mevcuttur. Yüz yıllardan beri insanların ruhsal ve psikolojik olarak tedavilerinde kullanıldıkları bilinmektedir. Örneğin kışın insanlar yaz aylarına göre daha çok depresyona girmektedir bunun nedeni ise havanın kapalı olmasıdır yani gri renklerde olmasıdır.

Renklerin anlamları neredeyse tüm dünyada aynıdır denilse de bazı ülkelerde aynı renge tam zıttı anlamlar da yüklenmektedir. Örneğin ; bizim ülkemizde de olduğu gibi Amerika ve bir çok ülke de siyah matemi çağrıştırır ve genel de cenaze törenlerinde giyinilir ama Japonlar cenazelerinde siyah değil de beyaz renkte giyinirler.

Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları Nelerdir

 • Beyaz: İstikrar temsil etmesinin yanı sıra temizliği ve saflığı da ifade eder.
 • Mavi: Özgürlüğün yanın da sonsuzluğu ifade eder.
 • Siyah: Çoğu ülkede bilindiği gibi matemi temsil eder. Bunun yanı sıra gücü ve tutkuyu da ifade eder.
 • Yeşil: Huzuru, baharı ve doğanın rengidir.
 • Sarı: En dikkat çekici ve en parlak renktir. Güneşi temsil eder ayrıca zeka, neşe, pratiklik ve inceliği de ifade eder.
 • Kırmızı: Canlılığın, şehvetin ve dinamikliğin rengidir. Atikliği, azmi ve kararlılığın rengidir.
 • Pembe: Rahatlığın ve neşenin yanın da güveni de temsil eder.
 • Mor: Lüksün, itibarın ve asaletin yanında şehvetin de rengidir.
 • Turuncu: Eğlenceli, dışa dönük ve güveni temsil eder.
 • Lacivert: Sonsuzluğun simgesidir ve otoriteyi temsil eder.
 • Gri: Dengenin temsilcisidir. Ayrıca alçak gönüllüğünün rengidir.
 • Kahverengi: Naturel bir renktir. Bu rengin anlamı ise sadelik ve doğallıktır.
]]>
Bebeklerde Göz Rengi https://www.renk.gen.tr/bebeklerde-goz-rengi.html Mon, 22 Oct 2018 09:06:11 +0000 Bebeklerde Göz Rengi ; Yeni doğmuş bebeklerin göz rengi, bebek mavisi olarak ta bilinen, lacivertimsi renktedir. Yeni doğan bebeklerde göz hücresi henüz meydana gelmemiştir. Bu sebepten ötürü, bebekler nasıl bir ışık alıyorsa Bebeklerde Göz Rengi ; Yeni doğmuş bebeklerin göz rengi, bebek mavisi olarak ta bilinen, lacivertimsi renktedir. Yeni doğan bebeklerde göz hücresi henüz meydana gelmemiştir. Bu sebepten ötürü, bebekler nasıl bir ışık alıyorsa onu yansıtır. Onun haricinde renkleri kesinlikle algılayamazlar. Işık yansımaları bebeklerin gözünü çoğu zaman gri mavi ve lacivertimsi bir renge sokar.
Ten rengi koyu olan bebeklerin, gözleri bir zaman sonra kahverengiye dönebileceği gibi, açık tenli bebeklerin gözleri başta mavi olmak üzere, gri hatta lacivert olabileceği gibi bir çok değişikliğe uğramaktadır.

Bebek gözlerindeki iris, tam olarak 6 ay sonra oluşmaya başlamaktadır. Bebek 6 aylık olana kadar göz rengini tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Bebekler de oluşmuş olan, kahverengi göz rengi açılmayacaktır. Kahverengi göz rengi genel olarak kalıcıdır, sadece renkli gözlü bebeklerin rengi değişecektir.

Kimi doktorlar 6 aydan sonra bebekler de göz renginin tam olarak belli olduğunu söylese de, kimi uzmanlar kesin bir sonuç için 1 senenin geçmesini tavsiye etmektedir. Göze giren ışık miktarını küçültüp büyüterek ayarlayan, göz bebeğinin etrafındaki renkli bölüme iris denilmektedir. Yakından bakıldığında da görüldüğü gibi, ön yüzü girintili çıkıntılı, katlanmış şekildeki tabakalardan oluşmaktadır. Arka yüzey ise kadife gibi düz ve yoğun koyu pigmentli bir yapıya sahiptir. Bebeklerde Göz RengiBebeklerdeki göz rengi, kıvrımlı ön tabakadaki pigmentin miktarına bağlı olarak değişmektedir. Göz rengi ne olursa olsun arka tabakadaki pigment miktarı değişmemektedir. Ön tabakadaki pigment miktarı yoğun ise bebeğin göz rengi kahverengi, az ise yeşil, pigment yok ise göz rengi mavi olarak görülmektedir. Koyu ten rengine sahip insanların vücutları daha fazla pigment ürettiğinden dolayı, göz renkleri de koyu olmaktadır. Göz renginin görme kalitesi ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Ancak albinolar gibi arka yüzeyde pigment eksikliği varsa görme kalitesini etkiler. Bazı bebeklerin doğumda pigment üretimleri yeteri kadar olmayabilir, birkaç ay içinde pigment üretimi yeterli miktara gelir ve mavimsi gri renk kahverengiye dönebilir. 

En ciddi ve önemsenmesi gereken durum ise, bebeklerin göz renginin çoğu kez yama şeklinde, nadiren farklı şekilde koyulaşması ile kendini gösteren iris melanomlarıdır. Sonuç olarak göz rengindeki değişimler son derece ciddiye alınmalı ve hangi yaşta olursa olsun, vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurulmalıdır. Genel bir hatırlatma olarak hiçbir belirti ya da şikayet olmasa da, bebeklerin ilk bir yaşında, en geç ikinci yaşında, göz muayenesi mutlaka yaptırılmalıdır.

]]>
Gökkuşağı Renkleri https://www.renk.gen.tr/gokkusagi-renkleri.html Mon, 22 Oct 2018 15:34:36 +0000 Gökkuşağı Renkleri, Gökkuşağı güneşten gelen ışıkların yağmur taneleri ya da sis bulutlarındaki su taneciklerine isabet etmesiyle yağmur tanelerinin ya da sis bulutlarındaki su taneciklerinin bir mercek gibi güneşten Gökkuşağı Renkleri, Gökkuşağı güneşten gelen ışıkların yağmur taneleri ya da sis bulutlarındaki su taneciklerine isabet etmesiyle yağmur tanelerinin ya da sis bulutlarındaki su taneciklerinin bir mercek gibi güneşten aldığı ışığı kırması ile, çember şeklinde birden fazla renkten oluşan meteorolojik bir olaydır.

Gökkuşağının oluşması için bazı kriterler gereklidir. Gökkuşağını görebilmek için; güneş ve yağmur damlalarının belli bir açıyı yakalaması gerekir. Güneş ışınlarının yağmur tanelerine belli bir açı ile gelmesi gerekmektedir. Eğer güneş ışınlarının açısı elli iki derecenin üzerine çıkar ise, bu durumda gökkuşağı oluşumu için gerekli prizmal açı oluşmadığı için gökkuşağı görülmez. Gökkuşağının oluştuğu durumlarda gökkuşağını görebilmek için güneşi arkamıza almamız gerekmektedir. Gökkuşağını güneş ile aramıza alacak konumda olursak, güneş karşımızda olursa gökkuşağını göremeyiz. Güneş ışıkları yağmur damlasının içine girince kırmızı, yeşil, sarı, mavi, turuncu, lacivert ve mor renklere ayrışır. Mor renk çemberin iç kısmında kırmızı ise en dışında oluşur.

Yağmur damlası bir misket gibi küresel ve saydam bir şekildedir. Güneş ışığı, yağmur damlalarının doğrudan içine girer ve yağmurun içinde renklere ayrışır ve kürenin arka duvarına vurarak geriye yansır. Işığın damlanın ön yüzünden değil de arka yüzünden yansımasının sebebi içbükey ve dışbükey mercek özelliklerindendir. Bu şekilde ayrışmış renkler, arka yüzden çeşitli açılardan yansıyarak gözümüze sırayla dizili renklerden oluşmuş bir bant şeklinde görünürler. Gökkuşağını gözlemleyebilmek için Güneş, biz, yağmur damlaları, muhakkak belirli bir açıda dizilmelidir. En önemlisi de yağmur damlalarından yansıyan ışınların gözümüze geliş açılarının aynı olması gerektiğidir ki gökkuşağını görebilelim. Gökkuşağını oluşturan yağmur damlalarından yansıyan bu ışınların gözümüzde odaklaşabilmesi için bir daire şeklinde dizilmiş olmaları gerekir. Aslında o bölgedeki bütün yağmur damlaları, Güneşten gelen ışıkları renklere ayrıştırarak yansıtırlar. Fakat yalnızca bir yarım daire içinde olan yağmur damlalarından yansıyan ışıklar gözümüze odaklaşırlar. Sadece o yağmur damlalarından gözümüze gelen renklerine ayrılmış ışınları görebildiğimiz için gökkuşağını yarım daire şeklinde görürüz. Sadece bir uçaktan ya da yüksek bir dağdan baktığımız zaman gökkuşağını tam daire şeklinde görmemiz mümkün olabilmektedir. Güneşin konumu ne kadar yüksek olursa gökkuşağı dairesi de o kadar aşağı doğru iner. Bundan dolayı yedi renkli gökkuşağını sabah ve akşam yağışlarından sonra daha net ve sık görürüz.

Gökkuşağı Renkleri

Genelde fark edilmez ama gökkuşağı her zaman iç içe iki halkadan oluşmaktadır. İkinci kuşak çok dikkat çekmezken, ikinci zayıf kuşağın bulunmasının sebebi bazı güneş ışıklarının su damlasının iç yüzeyine birden fazla kez çarpmalarıdır. Böylece parlaklıklarını kaybeden ışıklardan oluşan ikinci gökkuşağı çok zor görülür. Birinci kuşakta kırmızı renk şeridin en dışında yer alırken ikinci kuşakta ise en içeri de yer alır. Diğer renklerin sıralaması ise ters meydana gelir.

Gökkuşağı yedi renkten oluşur. Gökkuşağında oluşan renklerin dıştan içe doğru sıralaması; kırmızı, turuncu, mavi, yeşil, sarı, lacivert, mordur. Büyük damlacıklara gelen güneş ışınları daha belirgin, parlak bir ışık kuşağı oluşturur. 

Gökkuşağını havuzlardaki fıskiyelerde, çiçek bahçe sulamada kullandığımız su hortumunda ve hatta itfaiyecilerin yangına müdahaleleri esnasında da görebiliriz. Eğer güneş ışınları, gökkuşağının oluşması için gerekli bir açı ile bu örneklerdeki su tanelerine vuruyor ise bu durumda da gökkuşağını görebiliriz. 

Gökkuşağı ile ilgili halk arasındaki bir inanışa göre, gökkuşağının altından geçen kişi erkek ise kız, kız ise erkek olurmuş.

]]>
Haki Rengi https://www.renk.gen.tr/haki-rengi.html Tue, 23 Oct 2018 01:17:34 +0000 Haki rengi, özellikle askeri üniformaların araziye göre renk tonunu ayarlayan mat ana renktir.Ordular tarafından kullanılır. Arapça'da hak,toprak anlamına gelir,haki:toprak rengi.Askeri üniformalarda kullanılma  sebebi de Haki rengi, özellikle askeri üniformaların araziye göre renk tonunu ayarlayan mat ana renktir.Ordular tarafından kullanılır. Arapça'da hak,toprak anlamına gelir,haki:toprak rengi.Askeri üniformalarda kullanılma  sebebi de aslında tam olarak budur.Arazide görev  yapan askerlerin en iyi şekilde gizlenebilmesi ve dikkat çekmemesi için mükemmel bir uyumlu renkdir.Eski gösterişli askeri üniformalar ve aksesuarlar bir zamanlar orduların birbirine üstünlük kurma açısından kullanılırdı.
Haki Rengi
1850'li yıllarda ingiliz askerlerinin beyaz üniforma giydiği için çabuk fark ediliyor olması yüzünden kolay hedef oldukları anlaşıldı,beyaz askeri üniformaların üzerine çay ve toz sürülerek mevcut arazinin genel rengine uydurulmaya çalışıldı ve ortaya çıkan sonuç  gölgeli toprak rengi üstün bir kamuflaj sağladı. Aynı  zamanda av merakı  olanlar içinde fayda sağlayıcı olmuştur.]]>
Beyaz Renk https://www.renk.gen.tr/beyaz-renk.html Tue, 23 Oct 2018 09:46:34 +0000 Beyaz, bütün renkleri yutmuş, hepsinin tadına varmış, görmüş geçirmiş en sonunda da seviyeli bi' olgunluk kazanıp diğer renklerin saygısını kazanıp asilliği temsil etmeyi hak eden masum mu masum, güçlü mü güçlü bir ren Beyaz, bütün renkleri yutmuş, hepsinin tadına varmış, görmüş geçirmiş en sonunda da seviyeli bi' olgunluk kazanıp diğer renklerin saygısını kazanıp asilliği temsil etmeyi hak eden masum mu masum, güçlü mü güçlü bir renk olmuştur. Bu masum, güçlü ve asil rengimizin soğukkanlılığı, istikrarlılığı, huzur ve güven dolu bakışları elbette olgunluğundan. Beyazın sohbeti sizi de büyütür. Hayal gücünüz büyür, ufkunuz açılır ve hatta gerçekleri size söyler. Belki hayatın acı taraflarını da hatırlatır çünkü o hep doğrucudur, yalan sevmez. Bu da onun saflığından, temizliğinden gelir. Beyaz Renk
Küçük ve dar alanları beyaza boyayarak büyütüp genişletebilirsiniz. Beyaz ışığı da yansıttığı için az ışık alan yerleri de beyaza boyayabilirsiniz. Genellikle ilaçların beyaz olması da beyazın sağlık ve temizlikten yana çağrışımlarındandır. Üstelik beyaz giyinerek beyaz kadar güçlü, güvenilir, istikrarlı, temiz ve hatta genç görünebilirsiniz. Eğer beyaz renk sevdiğiniz renklerden biriyse muhtemelen siz; temiz, hayal dünyası geniş, uzlaşımcı, aydınlığı seven ve soğukkanlı birisinizdir. 
]]>
Bal Köpüğü Rengi https://www.renk.gen.tr/bal-kopugu-rengi.html Tue, 23 Oct 2018 20:53:15 +0000 Bal Köpüğü Rengi, saçınızı bal köpüğü rengine boyamak istiyorsanız ve saçınız açık tondaki renklerde ise oldukça şanslısınız. Çünkü sadece bir defa bal köpüğü rengine boyayarak istediğiniz saç rengini elde edebi Bal Köpüğü Rengi, saçınızı bal köpüğü rengine boyamak istiyorsanız ve saçınız açık tondaki renklerde ise oldukça şanslısınız. Çünkü sadece bir defa bal köpüğü rengine boyayarak istediğiniz saç rengini elde edebilirsiniz. Saçınızı bal köpüğü rengine boyamak için ilk önce bal köpüğü rengindeki saç boyasını, iki şişe oksidanı ve altın sarısı rengini ekleyerek bir kabın içerisinde saç boyasını hazırlayın. Buradaki saç boyası kullanım miktarı saç uzunluğuna göre fark etmektedir. Eğer saçlarınız çok uzun ise miktarı iki kat olarak hazırlayabilirsiniz. Saçınızı boyamak için hazırlamış olduğunuz karışımı çok iyi karıştırarak boyayı elde edebilirsiniz. Genellikle saç dipleri boyayı kolay aldığından en son saç diplerini boyayabilirsiniz. Bu şekilde çok daha etkili sonuç alırsınız. Saç diplerine boyayı sürdüğünüz zaman diğer taraflara göre daha açık renk alacağı için hoş bir görüntü olmaz. 

Bal Köpüğü Rengi, esmer, buğday ve bronz  tenli kişilere bal köpüğü rengi ile saçlarını boyadıkları zaman daha güzel ve hoş bir görünüm elde etmiş olurlar. Fakat beyaz tene sahip olan kişilerde bal köpüğü saç rengi biraz sönük kalmaktadır. beyaz tenli kişiler daha çok kahve tonları ya da çikolata renklerini tercih etmelidir. Bal köpüğü rengi hem fazla dikkat çeken hem de göz alıcı bir renk tonudur. Dikkat çekiciliği ve parlaklığı ile etkileyen bal köpüğü rengini tercih edebilirsiniz. Fakat ilk defa bal köpüğü rengi saç boyası kullanacaksanız mutlak bir kuaförden tavsiye almanız iyi bir tercih olur. Çünkü koyu renkli bir saçta bal köpüğü rengini yakalamak oldukça zordur. Genellikle aldığınız farklı markalardaki bal köpüğü rengi saç boyasının tonları birbirinden farklıdır. Bunun için kendiniz saçınızı boyadığınız zaman bal köpüğü rengi yerine saçlarınız turuncu renkte olacaktır.

Bal Köpüğü Rengi
Bal Köpüğü Rengi, bu renk özellikle mevsimlik bir renk tonu olmasından dolayı oldukça avantajlı olan bir renktedir. Ancak hem yaz aylarında hem de kış aylarında istediğiniz zaman bal köpüğü rengini saçınızda kullanabilirsiniz. Bal rengi saç boyasını özellikle orta boy saç uzunluğu olan kişiler daha çok tercih etmektedir. Ayrıca uzun saçlı olan bayanların mutlaka düşünerek bal köpüğü rengine geçiş yapmaları daha doğru olmaktadır. Çünkü bal köpüğü renginin bakımı oldukça zor bir renk olmasından dolayıdır. Bal köpüğü saç rengi en çok bronz tene sahip olan bayanlara yakışmaktadır. Çünkü bronz ten rengi ile bal köpüğü saç rengi muhteşem bir uyum sağlamaktadır. Bu sayede güzelliğiniz daha çok ön plana çıkmış olacaktır. Açık renkli tene sahip olan bayanlar bal köpüğü renginden başka koyu bir renk boya ile karıştırarak tercih etmeleri onların açısından daha uygun olacaktır. Bal köpüğü rengi saçlarınıza farklı bir ışıltı katacaktır.
]]>
Pastel Renkler https://www.renk.gen.tr/pastel-renkler.html Wed, 24 Oct 2018 09:13:02 +0000 Pastel renkler, Dünyada ve ülkemizde pastel renkte bir sürü kullanılan eşyalar vardır. Pastel renkleri her yerde kullanmak mümkündür. Örneğin; kıyafet kombinlerinde duvar boyası renklerinde, kullandığımız  oturma grubu eşy Pastel renkler, Dünyada ve ülkemizde pastel renkte bir sürü kullanılan eşyalar vardır. Pastel renkleri her yerde kullanmak mümkündür. Örneğin; kıyafet kombinlerinde duvar boyası renklerinde, kullandığımız  oturma grubu eşyalarında, yemek takımlarında, ayakkabılarda ve daha birçok ürünlerde  pastel renkleri görmek mümkündür. Genellikle  kıyafetlerde pastel renkler ya da canlı renklerle birleştirerek daha şık ve zarif görünmemizi sağlayacaktır. Pastel tonları hem günlük kombinlerinde,  hem de gece elbiselerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir renktir. Pastel renklerin de birbirine zıt olan renkler de kullanmak mümkündür.  Nötr renkler denilen siyah beyaz renkleri ile de çok uyumludurlar. Özellikle tüm pastel renklerle uyumlu olan beyaz, kararsız kaldığınız da tam bir kurtarıcıdır. Kıyafetlerinizde  pastel renkler ile koyu ve parlak renkleri kombinlemek pek uygun olmaz.  Bunun yerine krem vb gibi pastel renklerin yumuşaklığına uygun renkler daha hoş görünmenizi sağlayacaktır.
Pastel Renkler
Pastel  renkler açık ve mat renkler olduğundan, bronz rengi çok daha hoş yakışacaktır. Pastel renkler genellikle yumuşak ve romantik olarak görülür, ancak biz bu renklere geometrik şekillerle ve metaller ile süsler isek soğuk malzemeleri de katarak birlikte kullanırsak farklı bir hava vermiş oluruz. Mevsimi  ne olursa olsun pastel renkler muhteşemdir. Bahar için yeşili, yaz için sarıyı, sonbahar  ve kış için ise açık gök mavisi renkleri kullanmak mümkündür. Pastel tonlarında kullanılan kombinler oldukça sade ve elegant duruyorlar. Pastel renklerle tasarlanan desenli kumaşlar da çok güzeldir ve tek renk pastel aksesuarlarla çok uyumludur. Kullanılan ev dekorasyonu pastel tonlar renklerinde gayet sade ve modern bir görünüme sahip olurlar. Pastel  tonları bazen romantik,  bazen de huzur veren renklerdir. Evlerimizde  pastel rengin en çok yakıştığı yerlerden birisi de çocuk odasıdır. Çocuklarımızın  odasını pastel renkleri ile boyanırsa  onların hayal gücünden de faydalanarak daha güzel bir çocuk odasına sahip olabiliriz.]]>
Turuncu Renk https://www.renk.gen.tr/turuncu-renk.html Wed, 24 Oct 2018 21:16:34 +0000 Turuncu Renk, Kırmızı ile sarı rengin karıştırılması elde edilen ara renktir. Turuncu renk aynı zamanda sıcak renkler arasına da girer. Kırmızı ve sarının tonlarını karıştırarak turuncunun tonları elde edilir. Turuncu r Turuncu Renk, Kırmızı ile sarı rengin karıştırılması elde edilen ara renktir. Turuncu renk aynı zamanda sıcak renkler arasına da girer. Kırmızı ve sarının tonlarını karıştırarak turuncunun tonları elde edilir. Turuncu rengin HTML kodu = #FF9900 dır.  Turuncu dışa dönük, heyecan, mutluluk verici, dinamik, dikkat çekici, çarpıcı ve iç acıcı bir renktir. Sıcak renklerin genel karakteri olan canlılık kırmızı renkten sonra turuncudur. Turuncu aynı zaman da gösterişin ve şatafatı da simgeler.
Turuncu Renk
Rahatsız edici bir renk tonu olmadığı için çok tercih edilir. İç acıcı bir etkisi olduğu için metabolizmayı da hızlandırır. Canlılık, cesaret ve güven verdiği için zihin açıklığı verir. Pankreas, karaciğer hastalıkları, ciğer, böbrek hastalıklarına da faydalı olduğu bilinir. Aynı zaman da romatizmayı da azaltır. Canlılık verdiği için mutfakta veya çocuk odalarında kullanılır. Çocuklar ders çalışırken zihinlerini rahat toplayabilirler ve derse odaklanırlar. ]]>
Altın Karamel Saç Rengi https://www.renk.gen.tr/altin-karamel-sac-rengi.html Thu, 25 Oct 2018 13:32:49 +0000 Altın Karamel Saç Rengi, Karamel renginin birçok tonları vardır. Altın karamel saç rengi de bu tonlardan bir tanesidir. Yumuşak ve sıcak tonlar kapsamına girer. Bu rengi her renk saça ve her saç tipine uygulanamaz. Altın Karamel Saç Rengi, Karamel renginin birçok tonları vardır. Altın karamel saç rengi de bu tonlardan bir tanesidir. Yumuşak ve sıcak tonlar kapsamına girer. Bu rengi her renk saça ve her saç tipine uygulanamaz. Örneğin saç rengi koyu ise ve saç tipiniz yıpranmış ve kuru ise saçların bu renge çevrilmesi zordur. Çünkü koyu renk saçlarda direk boyayı sürerek bu renge ulaşamayız. Bunun için saça açma işlemi uygulanması gerekir. Bu da yıpratıcı bir işlem olduğu için dediğimiz gibi saçlarda kuru ise zarar verebilir ve kopma olabilir.
Altın Karamel Saç Rengi
Ancak bu durumda istenilen renk hızla oluşamayacağı için sık sık altın karamel saç rengine boyayarak bir ihtimal o rengi elde edebilirsiniz. Saçlar eğer tam tersi açık tonlarda ise bir kere boyamayla istenilen sonuç elde edilebilir. Saçlar hiçbir işlem görmemiş ana saçınız ve koyu renk ise bunun içinde biraz beklemeniz gerekir. Ayda 2 kez boyayarak istenilen renk ortaya çıkartılabilir. Saçınız boya öncesinde hiçbir işlem görmediği için sizi zorlamayacaktır.]]>
Ten Rengi https://www.renk.gen.tr/ten-rengi.html Thu, 25 Oct 2018 23:52:24 +0000 Ten rengi,  Ten, cilt, deri canlıların bedenini saran organımızdır, kimi ten 1 mm. kalınlığında olurken, kimi tenler 3 mm. kadar kalın olabilmektedir. Tenimize rengini veren vücudumuzda hücre içinde bulunan melanin pigmentidir. M Ten rengi,  Ten, cilt, deri canlıların bedenini saran organımızdır, kimi ten 1 mm. kalınlığında olurken, kimi tenler 3 mm. kadar kalın olabilmektedir. Tenimize rengini veren vücudumuzda hücre içinde bulunan melanin pigmentidir. Melanin, deride, göz zarlarında, beyinde ve saçlarda bulunur, bu nedenle ten rengi ile saç ve göz rengi birbirine uyumluluk gösterir, örneğin beyaz tenli insanların gözleri mavi, saçları sarı olurken, siyahi insanların gözleri ve saçları siyah olmaktadır. 

Ten rengimizi oluşturan melanin pigmenti nasıl faaliyet gösterir

Melanin Güneş ışığının arması ile daha fazla salgılanır, bu nedenle Güneş'in yoğun ve dik geldiği Ekvator ve kuzey Afrika bölgesinde insanların renkleri bronzdan siyaha doğru artan oranda değişiklik gösterir. Melaninin bu bölgelerde daha fazla salgılanması UV ışınlarına karşı olan savunma mekanizması görevi görmesindendir. İnsan tenine renk veren melanin pigmenti derinin birinci ve ikinci katmanında bulunur, aşağı katmanların renkle ilgisi yoktur. Ten renginin değişiminden genlerimiz sorumludur, bu değişim gen birikimleri sonucu uzun yıllar alabilmektedir.

Melanin vücutta trozin amino asitinin yükselmesi ile değerleri değişerek ten renginin değişmesine neden olur. Melanin rengi koyudur, üç çeşit melanin vardır, bunlar ömelanin, feomelanin ve eritromelanin'dir. Saçların kahverengi ve siyah olmasını ömelanin ve feomelanin saç rengini belirleyen pigmentlerdir, ömelanin kahverengi ve siyah saç tipleri için baskın olurken, feomelanin pigmenti, açık sarı, kırmızı, kızıl saç renginin oluşumunda etkilidir. Ayrıca ömelanin işlevi ten'in morötesi ışınlardan gelebilecek zararı minumum seviyeye indirmektir,

Ten Rengi
İki tip ömelanin bulunur;
 • siyah tip pigment ömelanin en fazla yükseltgenmiş olan pigmenttir, bu pigment feomelanin pigmenti ile birlikte saç rengini belirler, kızıllık pigmenti olarak bilinir. 
 • Kahverengi tip pigment ömelanin siyah pigment ömelanin ile aynı özellikte olmasına rağmen yükselgenme (oksidasyon yada kimyasal tepkime ile ayrışma) sırasında değişime uğramaktadır. 
Bilinen üç tip feomelanin bulunur, 
 • bunlar kızıl tip feomelanin, 
 • turuncu tip feomelanin 
 • sarı tip feomelanin
Yaşanılan coğrafyanın ten rengine etkisi,

Ten rengi iki katmandan oluşur, coğrafi farklılıklar ile de değişiklik gösterir,  dağlık yeşillik bir alanda yaşayan insanların ten renkleri alt kat beyaz olurken en dış katman kumral olmaktadır. Düz ova ve olan bölgelerde rüzgarın fazla oluşu cildi kurutarak bir ve ikinci katman cilt dokusunun kumrala dönüşmesine neden olmuştur. Mevsimsel değişimlerin insan yaşamına en uygun olduğu bölgelerde ki insanların cilt rengi parlak beyaz, göz rengi canlı siyah olmaktadır.Pigmentlerin insan vücudunda değişik oranlar da olması ten renginin her insan için aynı olmasına neden olmaktadır, siyah, beyaz yada kızıl ten renklerinde bile çok az da olsa farklılıklar bulunur. Ten rengi ile birlikte saç ve göz renginin de değişmesi melanin yoğunluklarının saç ve göz de yoğun olmasındandır.
]]>
Bal Rengi Göz https://www.renk.gen.tr/bal-rengi-goz.html Fri, 26 Oct 2018 21:51:40 +0000 Bal rengi göz, Ela göz renginden bir ton açığına verilen addır. Sarı, açık kahverengi, turuncu, sarı, kırmızı gibi renkleri içinde barındıran göz rengidir. bu göz rengini lipokrom pigmenti oluşturur. Bu göz rengi normal z Bal rengi göz, Ela göz renginden bir ton açığına verilen addır. Sarı, açık kahverengi, turuncu, sarı, kırmızı gibi renkleri içinde barındıran göz rengidir. bu göz rengini lipokrom pigmenti oluşturur. Bu göz rengi normal zamanda sarı tonlarındayken güneşte turuncu renge döner. Kehribar rengi diye de adlandırılır. Sonbaharı anımsatan göz rengidir. Canlı ve güzel bir tonu vardır. Doğru saç rengiyle birleşince ortaya çok güzel bir görüntü çıkartır. Bu saç rengi sıcak kahve saç tonları ve özellikle bal köpüğü rengi saçla birleşince doğal bir görünüm ortaya çıkacağı gibi hoş bir duruş sağlar.
Bal Rengi Göz
Kahverengi göz renklerinden olup renkli göz rengi kategorisine girmediği halde göz renkleri içinde en güzel ve en canlı olanıdır. Bu saç rengi makyajda gözü ön plana çıkarmak için bire birdir. Altın rengi ve metalik tonlarla bir göz makyajıyla başka hiçbir şeye gerek duymaksızın tamamlanabilir. Yine de bu göz rengi fazla bulunmadığı için göz renginizin keyfini çıkarın.]]>
Platin Saç Rengi https://www.renk.gen.tr/platin-sac-rengi.html Sat, 27 Oct 2018 10:54:07 +0000 Platin saç rengini uygulamak için doğru ten rengine sahip olmak gerekir oldukça riskli olan platin saç rengini uygulamaya karar verdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken şeyler ve uymanız gereken kurallar vardır. Bunlar, s Platin saç rengini uygulamak için doğru ten rengine sahip olmak gerekir oldukça riskli olan platin saç rengini uygulamaya karar verdiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken şeyler ve uymanız gereken kurallar vardır. Bunlar, saç sarı olduğu zaman özellikle platin sarısı olduğu zaman makyajsız gezilmemesi gerekir en azından bir ruj ve allık uygulanması gerekir aksi taktirde soluk ve hastalıklı gibi görünebilirsiniz. En önemli kurallardan biride saça oldukça fazla bakım uygulanması gerekir çünkü dediğimiz gibi platin saç rengi oldukça riskli bakım isteyen bir renktir bu renge ulaşmak için kimyasal açıcı kullanıldığından dolayı saç yıpranmaya meyillidir kopma ile bile karşılaşabilirsiniz aynı zamanda boyasının içerisinde bile açıcı dediğimiz kimyasal bulunur içerisine koyduğumuz oksidan suyu yüksek volümdedir. Platin Saç RengiPlatin saç rengini elde edebilmek için saç ana renkte olsa bile diğer boyalar gibi direk boyası sürüldüğünde elde etmeniz imkansız gibi bir şeydir istenilen renge ulaşabilmek için saç mutlaka açma işlemi görmek zorundadır.Boyalı veya boyasız bu renk her ihtimal de de kimyasal görmek zorunda. Platin saç renginin dip boyası yapılırken en açık boya ile bile aynı rengi tutturamazsınız arada bir veya yarım ton fark olur bunun içinde açıcı kullanmak gerekir ya boya içerisine açıcı konulur yada direk açıcı uygulanır. içerisine konulan oksidan suyu daima yüksek dozajda olmalıdır. Eğer ten renginiz platin saç rengini kullanmak için uygun ise yani beyaz tenli, renkli gözlü, buğday tenli iseniz bu renk oldukça güzel olacaktır. Ayrıca platin saç rengi vazgeçilmesi kararsızlık yaratacak yada vazgeçip koyulaştırıldığında pişman olacağınız bir renktir. Bu renkten  dönmek isteyen kişiler oldukça şanslıdır çünkü platin saç renginin üzerine hangi renk boya uygulanırsa uygulansın istenilen renk hızlı bir şekilde elde edilecektir.]]> Ana Renkler https://www.renk.gen.tr/ana-renkler.html Sat, 27 Oct 2018 11:26:42 +0000 Ana Renkler, Bir çoğumuz siyah ve beyaz rengi ana renk olarak bilirken Siyah ve beyaz ne ara ne ana renktir. Teorik olarak renk kategorisine girmezler. Ana renkler tek başlarına karışımsız tek başlarına bir renk olduklarından d Ana Renkler, Bir çoğumuz siyah ve beyaz rengi ana renk olarak bilirken Siyah ve beyaz ne ara ne ana renktir. Teorik olarak renk kategorisine girmezler. Ana renkler tek başlarına karışımsız tek başlarına bir renk olduklarından dolayı diğer renklerin oluşturulması açısından oldukça önemlidir.
Ana renkler doğada esas olarak tek başına her hangi bir karışımla elde edilmeyen renklere ana renkler denir. 3 tane ana renk vardır.

Ana Renkler
Ana Renkler Nelerdir
 • mavi
 • kırmızı
 • sarı
Doğada bulunan diğer renkler karışımlarla elde edilir ancak siyah ve beyaz rengin karışımı oldukça farklıdır. Güneş ışığını yansıtmadan direk olarak emen cisimler siyah olarak görülür, tamamen yansıtılan renkler ise beyaz olarak görülür. Her hangi bir renge siyah ve ya beyaz renk karıştırıldığında o rengin tonları elde edilir yani beyaz ve siyah renklerin görevleri tonlarla oynamak için kullanılır. Fakat sade siyah ve beyaz renk karıştırılırsa gri elde edilir ancak kendileri gibi tek renk sayılmaz. Ana renkler eşit oranlarda birbirleriyle karıştırılmasıyla ara renk diye adlandırdığımız turuncu yeşil ve mor renkler ortaya çıkar.

]]>
Karamel Saç Rengi https://www.renk.gen.tr/karamel-sac-rengi.html Sun, 28 Oct 2018 07:28:50 +0000 Karamel Saç Rengi, Karamel saç rengi sıcak renkler grubundandır. Kahve ve sarı arasında doğallığı ön plana çıkaran bir renktir. Sert kesimlerle kullanılması pek tavsiye edilmez. Daha çok dağınık toplamak için ve açık bır Karamel Saç Rengi, Karamel saç rengi sıcak renkler grubundandır. Kahve ve sarı arasında doğallığı ön plana çıkaran bir renktir. Sert kesimlerle kullanılması pek tavsiye edilmez. Daha çok dağınık toplamak için ve açık bırakarak kullanılabilecek bir renktir. Sıcak ten rengine sahip kişiler bu rengi kullanmak için en uygun kişilerdir.

Karamel Saç Rengi Kimlere Yakışır

Ten rengi sarı ve açık olan kişilere yakışırken aynı zamanda doğal saç rengi sarı veya açık kumral olan insanlara kullanması tavsiye edilir. Açık ton saçlarda rengi yakalamak daha kolaydır. Esmer kişilerde saç rengi siyaha yakın olacağından bu renge birkaç işlemden sonra ulaşılabilir. fazla makyaj gerektirmeyen bir renk olduğu için karamele yakın tenlerde kullanmak daha doğru olacaktır.

Karamel Saç Rengi Ve Makyaj

Sıcak tenimizi geri planda bırakmayacak şekilde makyaj yapmak doğru olacaktır. Siyah eyerliner ve kırmızı tonlarındaki ruj yüzümüzde kontrast oluşturacaktır. bu renkleri kullanmak yüzümüzün solgun görünmesini engelleyip canlılık katacaktır. Karamel saç rengini yaz aylarında elde etmiş isek ten rengimizi aşırıya kaçmamak kaydıyla bir iki ton bronzlaştırmak rengin daha çok oturmasını sağlayacaktır.

Karamel Saç Rengi
Evde Karamel Saç Rengi Yapımı 

Evde karamel saç rengine ulaşabilmek için doğal saç rengimizin açık veya kumral olması gerekir. Eğer saçımız siyah veya koyu renklerse bir  kuaförde bu işlemi yaptırmak daha doğru olacaktır. Evde boyama yapacaksak ve saç rengimiz açık tonlar ise öncelikle boyamızı almalıyız. Boyayı seçerken renk kataloğundan istediğimiz karamel tonunu seçebiliriz. kutu boyaların üzerindeki renkler aldatıcı olabileceği için katalogtan incelemek daha doğru olacaktır. Boyama işlemine geçmeden önce saçlarımızın kirli olmasına dikkat etmeliyiz. Saç dibimizdeki gözenekler kapalı olacağı için boyanın derimize etki etmesini engellemiş oluruz. Boya karışımını kutunun içerisinden çıkan bilgilendirme kağıdından okuyarak yapabiliriz. Karışımı saçımızın her yerine uyguladıktan sonra beklemeye başlayabiliriz. yıkayıp kurutma işlemlerinden sonra karamel saç rengine ulaşmış olacağız.
]]>
Kızıl Kahve Saç Rengi https://www.renk.gen.tr/kizil-kahve-sac-rengi.html Mon, 29 Oct 2018 05:24:35 +0000 Kızıl kahve saç rengi, Kahverengi saç tonlarından bir tanesidir. Bütün kahverengi saç tonları içinde kızıllık barındırır. Kızıl kahve saç renginde bi kızıllık oranı biraz daha fazladır. Kızıl kahve saç rengi, Kahverengi saç tonlarından bir tanesidir. Bütün kahverengi saç tonları içinde kızıllık barındırır. Kızıl kahve saç renginde bi kızıllık oranı biraz daha fazladır.
Kızıl Kahve Saç Rengi
Kahverengi tonlar yüz hatlarını daha yumuşak gösterdiği için siyaha oranla kızıl kahve saç rengi yüz hatlarını daha yumuşak gösteren bir saç rengidir. Bu saç rengi boyama işlemiyle yapılacaksa saçın rengi ve tipine göre işlem yapılması gerekebilir. Saç rengi açıksa boya tek işlemde tutar, ama koyu renk bir tonsa açma işlemi gerekebilir.]]>
Renklerin Dili https://www.renk.gen.tr/renklerin-dili.html Mon, 29 Oct 2018 22:04:39 +0000 Renklerin dili, renkler yaşamımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Belli başlı şeyler için genellikle aynı renkleri tercih ederiz. Fakat bunun nedenini çoğu zaman bilmeyiz. Bunlara daha önceki deneyimlerimizden, moda, kültür Renklerin dili, renkler yaşamımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. Belli başlı şeyler için genellikle aynı renkleri tercih ederiz. Fakat bunun nedenini çoğu zaman bilmeyiz. Bunlara daha önceki deneyimlerimizden, moda, kültür gibi kavramlardan çeşitli anlamlar yüklemeye çalışırız. Renkleri sadece beğenildiği için değil, insanlar üzerinde yaptığı psikolojik etkiler nedeniyle tercih edilirler. Bu konu üzerinde yapılmış çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalar renklerin dili konusunda, tercih edilme nedenleri konusunda hepimize bir fikir verebilir. Şimdi renklerin insanları nasıl etkilediğine, bizlere neler anlattığına, neler düşündürdüğüne birlikte göz atalım.

Kırmızı renk: İştah açıcı özelliği ile bilinir. Bulunduğu her ortama enerji yayan, yaşam veren, hormon seviyelerinin yükselmesini sağlayan, yaraların iyileşmesini kolaylaştıran, cinsel aktiviteyi arttıran kırmızı renk, kişilerin düşüncelerini etkiler. Kırmızı ana renklerden olup, insanların ilk tercihi arasına girmiş en dominant, en dinamik renktir. Heyecan vermesi, dikkatleri üzerinde toplaması, ilgi odağı olması kırmızıyı oldukça cazip kılar. Kırmızı rengin tonları da insanlara cazip gelir. İnsanlarda duygusallığı çağrıştırırlar. Kişiyi harekete geçirir, renge bakan kişinin ilgisini yoğunlaştırır. Dekorasyonda kırmızı renk kullanıldığında, bulunduğu ortam hareketli olur. Yoğun ışık alan bir yerde olursa, kırmızı renk vurgusu daha fazla olur. Az ışık alan yerlerde ise, kırmızı iddiasını kaybeder. Kırmızı renk ayrıca sıcaklık verir. Evinizde oturma odasında kırmızı renk kullanırsanız, aileniz daha enerjik, canlı ve hareketli olur.

Turuncu renk: Kırmızı rengin özelliklerini taşıyan bir renktir. Turuncu tonları da insanlar tarafından tercih edilir. Kırmızıya göre daha olgun bir renk olduğundan, tercih edilirliği fazladır. Dekorasyonda turuncu renk kullanıldığında, sosyal anlamda nezaket ve saygıyı ön plana çıkarır. İştah açıcı olduğundan, yemek odalarında kullanımı tercih meselesidir. Diğer alanlarda turuncu renk her zaman kullanılabilir. İnsanların düşüncesine, algısına en fazla etki eden renktir. Telaş, ateş ve sıcaklık verir. Turuncu renk neşenin, bilgeliğin sembolü haline gelmiştir. İnsanların sosyalleşmesine yardımcı olur. Fakat çok yerde kullanılmaması, mümkünse turuncu renkle birlikte mavi ve yeşilin kullanılması tavsiye ediliyor. Çünkü sinir sistemini olumsuz etkileyebilir.

Renklerin Dili
Pembe renk: Bu renk dişi duyguların, sabah güneşinin ifadesidir. İnsanlara enerji veren, mükemmel renklerden biridir. Gençliğin, sağlıklı olmanın simgesidir. Enerjisini kırmızı renkten alan pembe, daha ılımlıdır. Saflık sembolü, baharın rengidir. Üstelik çekici ve fantazilerle doludur. Dişiliği yansıtır. Hayalci kişilerin rengidir. Kusursuzluğu ifade eder. Dekorasyonda kullanıldığında, hayalleri yansıtır. Özellikle kız çocuklarının tercih ettiği bir renktir. Ancak çalışma odasında kullanılması pek tercih edilmez.

Kahverengi: Toprağı, bereketi, doğumu yansıtan bir renktir. Hareketlerin hızlanmasına yardımcı olur. Bunu tercih edenler fiziksel açıdan duyarlı kişilerdir. Hassas yapıda olup, sinirleri yumuşaktır. Hareketi hızlandırma etkisi nedeniyle dekorasyonda özellikle iç mekanlarda, fast food restoranlarında kullanılır. Toplumda sosyal dengeyi sağlar, rahatlık verir. Toprağın verdiği rahatlığı aynen yansıtır.

Siyah renk: Asilliğin ve mağrurluğun ifadesidir. Siyah güç ve tutku sembolüdür. Hırsı ifade eder. Makam arabaları bu nedenle siyah renkte olur. Güç, hırs, tutku siyah rengin dilidir. Eğer fonda siyah renk kullanılırsa, karamsarlık göstergesidir. Işığı yok ettiğinden, algıyı azaltır, konsantrasyonu sağlar.

Mavi renk: Daima dinginlik ve huzurun simgesi bir renktir. Kan akışını yavaşlatmakta ve sakinlik vermektedir. Eğer çocuk odasında kullanılırsa, çocukların daha uysal o]]> Renk Bilgisi https://www.renk.gen.tr/renk-bilgisi.html Tue, 30 Oct 2018 11:32:33 +0000 Renk bilgisi, renk ışığın cisimlere çarpmasından sonra gözde bıraktığı etkidir. Cisme çarpan ışığın içinde bulunan 7 renkten birini cisim emer ve diğer renkleri yansıtır. Bizim gördüğümüz cismin yansıttığı renkti Renk bilgisi, renk ışığın cisimlere çarpmasından sonra gözde bıraktığı etkidir. Cisme çarpan ışığın içinde bulunan 7 renkten birini cisim emer ve diğer renkleri yansıtır. Bizim gördüğümüz cismin yansıttığı renktir. Siyah ile beyaz renk olarak görülmez. Çünkü siyah diğer 7 rengi emer, beyaz renkte 7 rengin hepsini yansıtır. Renklerdeki koyuluk ve açıklık ışıkla alakalıdır. Yedi renk ise, kırmızı, sarı, mavi, turuncu, yeşil, lacivert ve mor renklerdir.

Renkleri prizmadan geçirerek ayıran İngiliz fizikçi Isaac Newton'dur. Işığın önüne prizma koyarak, gökkuşağında bulunan yedi rengin perdeye yansımasını sağlamıştır. Bazı uzmanlar ışığın içinde 6 renk olduğunu belirtir, lacivert rengin mavi rengin bir tonu olduğunu kabul eder. Fakat gökkuşağında 7 renk bulunmaktadır.

Renk bilgisi içinde bilinmesi gerekenler

Ana renkler: Kırmızı, mavi ve sarı ana renkler olup, karıştırılarak elde edilmezler. Bunların farklı oranda karışımı değişik tonların elde edilmesini sağlar.

Ara renkler: Bunlar ana renklerin karışımından elde edilirler. Sarı ve kırmızıdan elde edilen turuncu, mavi ve sarıdan elde edilen yeşil, kırmızı ve maviden elde edilen mor ara renklerdir. Bunlardan sadece mor renklerin eşit miktarda dağılımından elde edilir. Bu oranlar eşit olmazsa, erguvan, lacivert gibi renkler elde edilir. Diğer ara renkler farklı tonlarda olsa da, sonuçta turuncu ve yeşili verir.

Zıt renkler: Bunlar kontrast renklerdir ve birbirini tamamlar. Eğer yan yana kullanılırsa, resimde canlılık oluştururlar. Mesela yeşil yapraklarla kırmızı güller, yeşil ağaçlar kırmızı çatısı olan ev gibi doğadaki örneklerini görebiliriz. Zıt renkler arasında turuncu ve mavi, yeşil ve kırmızı, mor ve sarı yer alır. Sıcak ve soğuk renklerde de zıtlık bulunur. Kırmızı, turuncu ve sarı sıcak renkleri, sarı, mavi ve yeşil soğuk renkleri oluşturur.

Renk Bilgisi
Komşu renkler: Ana renklerin ikisi birbirine karıştırıldığında ortaya çıkan renk komşu renktir. Buna verilebilecek örnekler sarı ve kırmızıdan turuncu, sarı ve maviden yeşil, kırmızı ve maviden mor renk komşu renklerdir.

Renklerin etkisi: Renklerin etkisi de insanlarda farklı olur. Sıcak renkler kişilere canlılık, hareket ve taşkınlık etkisi verir. Çok fazla kullanılırlarsa yanık etki yaparlar. Soğuk renklerde olgunluk, dinginlik ve sessizlik etkisi uyandırır. Kırmızı renk insana daha yakın gelir, mavi daha uzak gelir. Çünkü renkler göz merceğinde farklı şekilde kırılır. Mor ve sarı olduğu uzaklıkta görünür.

Renk uyumu: Birbirine uyan renkler, gözde daha hoş bir etki bırakır. Bu renk uyumu şeklinde tanımlanır. Renkler farklı şekilde bir araya geldiğinde farklı armoniler oluşur. Renk uyumu üç farklı şekilde olur. Bunlar bir tek renkle yapılan ton uyumu, komşu renklerle yapılan yakın renk uyumu ile zıt renklerle oluşturulan zıt renkler uyumudur. Bu renk uyumunda zıt renklerden bir tanesi daha fazla kullanılır. Bu renkleri yumuşatmak amacıyla, ortak renk kullanılarak uygun olan armoniye geçilir.
]]>
Mürdüm Rengi https://www.renk.gen.tr/murdum-rengi.html Tue, 30 Oct 2018 13:53:37 +0000 Mürdüm Rengi, mor renklerinin tonlarından biri olan dikkat çekici şık ve sadelik taşıyan bir renktir. Bu renk çok abartı istemez çünkü zaten kendi başına alımlı bir renktir. Ev dekorasyonlarında mürdüm rengini sadelik aç Mürdüm Rengi, mor renklerinin tonlarından biri olan dikkat çekici şık ve sadelik taşıyan bir renktir. Bu renk çok abartı istemez çünkü zaten kendi başına alımlı bir renktir. Ev dekorasyonlarında mürdüm rengini sadelik açısından beyaz ile kombinlenebilir. Aslında her konuda tercih ettiğimiz siyah renk tüm renklerde olduğu gibi mürdüm rengi ile de yakınlaşması bütün haline getirir bu rengi. Ancak evin ferah görünmesi açısından siyah ile bir arada kullanılması pek de tercih edilmez. Benim önerim Siyah ile mürdüm renginin giyim olarak kombinlenmesidir.
Mürdüm Rengi
Aynı zamanda bu renk kış rengi olarak bilinir  koyu renk olduğundan güneşi sıcağı emdiğinden dolayı yazın tercih edilmez. Kışın beyaz renk giyilemeyeceği gibi mürdüm renginin de yazın giyilmesi normal karşılanmaz diye söyleyebilirler. Fakat bu renk her mevsime uygun bir renktir. Bordo renk ile birbirlerine yakın olduğundan karıştırıldığı zamanlarda olur. Bordo ile mor rengin karışımı diyebiliriz. Siyahtan sonra mürdüm rengine yakışacak renklerden biri de orman yeşili, yada kurbağa yeşili diye adlandırdığımız renktir. Yalnızca kombin yaparken dikkat edilmesi gerek şeyler vardır renk karmaşası olmasın diye yeşil az kullanılmalıdır bir parça halinde. Siyah için de aynı şey geçerlidir. Aksi taktirde mürdüm rengi star parça olmaktan devre dışı kalır.]]>
Su Yeşili Rengi https://www.renk.gen.tr/su-yesili-rengi.html Wed, 31 Oct 2018 00:10:36 +0000 Su Yeşili Rengi, trend renklerin başında gelir. Su yeşilinin bir diğer adı ise Mint yeşili de denir. Moda renkleri arsında ilk sıralarda yer alır. Su yeşili hem baharın habercisi bir renk olup, ışıltılı bir renk tonudur. Past Su Yeşili Rengi, trend renklerin başında gelir. Su yeşilinin bir diğer adı ise Mint yeşili de denir. Moda renkleri arsında ilk sıralarda yer alır. Su yeşili hem baharın habercisi bir renk olup, ışıltılı bir renk tonudur. Pastel renklerini tatlı bir tonudur. Harika bir enerjiye sahiptir. Son zamanların en fazla kullanılan renklerin arasında su yeşili de mevcuttur. Su yeşilinin kullanılması halinde mükemmel bir enerji içerisine gireriz. Su yeşili ile beraber ruhun rahatlaması hali, psikolojide bir rahatlama oluşur. 

Su yeşilinin kullanıldığı yerler:

Su yeşili rengi son zamanlarda özellikle de kıyafetler arasında oldukça yoğun görülmektedir. Bu renk gerek gömlekte, ayakkabıda, elbiselerde inanılmaz güzel görünen bir renktir. Su yeşili ile yapılan konbinler de çok şık durur. Bu şıklık ile girilen her ortamda fark edilip, insanlar tarafından beğeni toplanır. Zevkli bir renk olduğu da unutulmamalıdır.İnsan ruhunu sakinleştirir.Yine su yeşilini farklı ortamlarda da görmek kaçınılmaz  bir hal almıştır. Su Yeşili RengiSu yeşili rengi ev duvarlarında da inanılmaz görünür. İnsana yansıttığı enerji ile evin içerisine girildiği taktirde dinginlik verir. Tek bir duvarda kullanılması haliyle bile dikkat çekici form kazanılır. Su yeşili sadece duvarlarda değil, mobilyalarda da inanılmaz mükemmel görünür. Ayrıca zıt renklerle konbini halinde mükemmel bir görünüm kazanır. Su yeşili ile döşenen evlerde, ferahlık olur. Evin içerisine ışıltılar katar.
Yine su yeşili ile ilgili takılar da aşırı ilgi görür. Kolyeler, bileklikler, küpeler, yüzükler inanılmaz rağbet görür. Bu renk takılar kullanarak ta inanılmaz şıklık yakalamak mümkündür. Su yeşili girdiği her şeye yakışır. 

Su yeşili şimdiden ziyade, eski zamanlarda da oldukça fazla kullanılmış, bahar renklerini yansıttığı için, beğeniyle kullanılmıştır. Su yeşilini evimizin belli bölgelerinde kullanmamız çok önemlidir. Evimize ve bize huzur verecektir.
]]>
Pudra Rengi https://www.renk.gen.tr/pudra-rengi.html Wed, 31 Oct 2018 15:14:24 +0000 Pudra Rengi, öyle bir renk tir ki, hemen hemen her renkle uyuşturulabilir. Ama pudra rengi için öyle bir renk vardır ki çok yakışırlar. Bu renk gri rengidir. Grinin bütün tonlarıyla uyum sağlar özellikle gümüş rengi bu sadeli Pudra Rengi, öyle bir renk tir ki, hemen hemen her renkle uyuşturulabilir. Ama pudra rengi için öyle bir renk vardır ki çok yakışırlar. Bu renk gri rengidir. Grinin bütün tonlarıyla uyum sağlar özellikle gümüş rengi bu sadeliğe oldukça şıklık katar. Ev dekorasyonu olarak boya ve ya mobilya pudra rengi fakat pembeye kaçıyor ise bu rengi mavi, yeşil, mor, hardal, sarısı  ve lacivert ile bir araya getirebilirsiniz. Pudra rengine bir çok tonlarda rastlayabilirsiniz. Uygulamak için seçtiğiniz pudra rengi şeftali tonlarına benziyor ise bunu, somon rengi, yeşil, turuncu bej renkleri ile birleştirebilirsiniz.  Pudra renginin tonları gerek yetişkin insanlar da gerekse genç veya çocuk odalarında oldukça beğeni kazanmıştır.
Pudra Rengi
Ortama hem romantik bir hava hem de enerji olarak pozitif  atmosfer yayar. Bu renge farklı bir hava ve ya renk katmak isterseniz bakır tonları yada gri beyaz ve siyah renklerini abartı olmadan küçük şeylerde kullanabilirsiniz. Aslında işin en önemli kısmı renk seçmek değildir seçtiğiniz rengi doğru şekilde kombinlemektir. Dediğimiz gibi hemen hemen bütün renklerle uyum sağlayabilir. Kahve tonlarıyla da yakışan bu renk ahşap ev dekorasyonları ile de güzel uyum sağlar. Giyim de pudra rengine gelecek olursak eğer, kahve tonları ile taba rengi gibi gri gibi krem rengi gibi renklerle oldukça şık görünecektir. Şunu da unutmamak gerekir, Pudra rengine dantel veya tül gibi parçalar zenginlik katar daha şık hale getirir.]]>
Koyu Renk https://www.renk.gen.tr/koyu-renk.html Thu, 01 Nov 2018 06:24:07 +0000 Koyu Renk, Kış için en çok tercih edilen renklerdir. Çoğunlukla giyim de tercih edildiği gibi ev dekorasyonlarında da tercih edilen renklerdir. Kir ve pas lekelerini göstermediği gibi bu renk kullanılan ortamlarda romantik ve sıca Koyu Renk, Kış için en çok tercih edilen renklerdir. Çoğunlukla giyim de tercih edildiği gibi ev dekorasyonlarında da tercih edilen renklerdir. Kir ve pas lekelerini göstermediği gibi bu renk kullanılan ortamlarda romantik ve sıcaklık hissedilir. Koyu renk tonlarını kullanarak ağır bir yer elde edilebilir. Giyim olarak genellikle kilolu kadınlar veya erkekler bu tonda renkleri tercih ederler özellikle en koyu renk olarak bildiğimiz siyah renk giyilir çünkü fazla kilo varsa koyu renkler dediğimiz gibi özellikle de siyah renk bu kiloları biraz da olsa azaltacaktır. Koyu renklerin bir çok tonu vardır. Ama hepsini her renkle kombin yapamayız ancak bunlar dan bir tanesi vardır ki bütün renklere uyum sağlar ve bütün renkler de o renge uyum sağlar bu renk siyahtır. Koyu renk olarak en çok yanına yakışan renk kırmızı rengidir. Yine de birçok renkle kombin yapılabilir. Mesela koyu renklerden biri olan siyah mor, gri, beyaz gibi renklerle çok iyi uyum sağlayabilir. Koyu renk denilince akla gelenlerin başında siyah ve kahverengi gelir. Ama bazı renklerin tonlarıda bu kategoriye girer. 

Koyu Renk
Bunlara örnek olarak;
 • Siyah rengi
 • Koyu gri
 • Gri
 • Koyu kahverengi
 • Kahverengi
 • Kızıl kahverengi
 • Koyu mavi rengi
 • Koyu kırmızı rengi
 • Koyu yeşil  rengi
 • Koyu sarı rengi
 • Koyu mor rengi
 • Koyu pembe rengi
 • Bordo rengi
 • Mürdüm rengi
 • Pas rengi
 • Askeri yeşil rengi
 • Kiremit rengi
 • Fuşya rengi
 • Vişne çürüğü rengi
 • Lacivert
 • Gece mavisi
 • Mavi siyah
 • Saks mavisi 
]]>
Buz Rengi https://www.renk.gen.tr/buz-rengi.html Fri, 02 Nov 2018 04:28:01 +0000 Buz rengi, hayatımızda sadelik ve huzuru temsil etmektedir. Alman bilim adamları ise şans getirebilme özelliği olduğuna inanıyorlar fakat bu ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu bilemeyiz. Bir konuya daha değinilerek renkl Buz rengi, hayatımızda sadelik ve huzuru temsil etmektedir. Alman bilim adamları ise şans getirebilme özelliği olduğuna inanıyorlar fakat bu ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu bilemeyiz. Bir konuya daha değinilerek renklerin insan yaşamındaki yeri, etkileri ve önemi çoktur. Mesela bir insan düşünürsek sürekli karamsar renkler seviyorsa örneğin; siyah insan yaşamında anti pozitif enerjisi olduğu biliniyor ayrıca bir bilgi daha verirsek tamamen psikolojikle alakalı bir düşüncedir. 

Buz Rengi
Buz renginden biraz bilgi vermek gerekirse ikizler burcunun en sevdiği renk olarak belirtilebilir. Genelde en huzur veren renklerin arasında mavi türleri ve açık yeşil renkleri gelmektedir.  Peki ya şöyle bir soruyla gelirsek; buz renksizken kar neden beyazdır Tubitak bilim adamları bu soruyu sonunda açıklığa kavuşturdu. Kar, suyun donmuş halidir. Donmuş su yani buz renksizken kar beyaz görünür. Bu durumun nedeni buz kristalleri ile kar tanelerinin ışıkla farklı şekillerde etkilenmesidir. Hangi renkleri karıştırırsak buz rengi elde ederiz sorusunu çok duymuşsunuzdur. Cevabı çok kolay bilindiği üzere açık mavi ve bulut beyazı. 
]]>