Nil Yeşili İç Dekorasyonda Kullanışı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Nil Yeşili İç Dekorasyonda Kullanışı

Nil yeşili; renkler içerisinde dinlendirici, huzur verici ve ferahlatıcı bir rengi temsil etmektedir. Renkler insanları, sağlık, bedensel ve fiziksel olarak belirleyici bir etkendir. Nil yeşili pırıltıyı, şıklığı, huzuru, güveni, sükuneti temsil etmektedir. Mavi ve yeşilin beyaz ile bileşiminden Nil yeşili elde edilmektedir. Renkler bilimi sayesinde tüm renklerin temsil ettiği tanımları görebiliriz. Kimi renkler kişilerin enerjisi üzerinde, olumlu, kimi renklerde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu yüzden renkler reklamcılık, satış, sağlık ve pazarlama sektörlerinde itici güç olarak kullanılmaktadır.

Nil yeşili rengi; Mısırdaki Nil nehrinde Antik Mısır dönemlerinde, yılın bir bölümü akan suyun rengi tam da bu renk olduğu için bu adı aldığı söylenmektedir. Eu de Nil yani Nil Suyu adından kendi dilimize Nil yeşili olarak yerleşmiştir. Sakinlik hissi uyandıran bu renk yatıştırıcı ve huzur veren bir etkiye sahiptir.

Renk bilimcilere göre yeşil renginin güven beslediği söylenir. Bu nedenle de tüm reklamcıların en çok tercih ettiği renklerdendir. Rahatlatıcı etkisinden dolayı, yatak odalarının dekorlarında sıkça kullanılmaktadır. Sakinlik ve huzur sağlaması için bebek odalarında da Nil yeşili kullanılmaktadır. Doğanın ve baharın çok güzel bir rengidir. Nil yeşili diplerindeki pırıl, pırıl kumları görebileceğiniz denizlerin serin suları gibidir.

Nil yeşili iç dekorasyonda kullanışı

İç dekorasyonda Nil yeşili sıkça kullanılan bir renktir. Nil yeşili soğuk renk grubundandır. Bu nedenden dolayı diğer eşyalarla kombinasyonu kolay kurulan bir renktir. Kişiye verdiği yaratıcılık, huzur ve dinginlik hissinden dolayı her sahada kullanmak kolaylaşır.

Kullanıldığı alanlara bakılacak olursa;
 • Duvarların boyasında
 • Mobilyaların ahşap bölgelerinde
 • Dekorasyon objelerinde
 • Halı ve kilimlerde
 • Döşemelik koltuk, kanepe kumaşlarında
 • Yatak örtülerinde
 • Yastık ve abajur kaplamalarında
Son dönemlerde dekorasyon trendlerinde artış Nil yeşili renginde olmaktadır. Nil yeşili, soğuk renkler arasında olduğu için ve bu renk duvar boyalarından, mobilyalara, perdelerden yatak örtülerine, yer minderlerine kadar birçok dekoratif ürün ve iç dekorasyon eşyalarında kullanılmaktadır.

Nil yeşili rengi iç dekorasyonda kullanıldığı zaman diğer dekoratif parçaların çoğu ile kolayca uyum sağlamaktadır. Nil yeşilini diğer renklerle kombine etmek çok kolay olmaktadır. Ayrıca bu renk ortama, mekâna ferahlık verirken kişiye huzur, rahatlık ve dinginlik hissi verdiği için çoğu kişinin tercih ettiği bir renktir.

Nil yeşili uygulandığı ortamı görüntü olarak daha geniş ve ferah göstermektedir. Bu nedenle dar ve loş alanlarda mutlaka bu rengi seçmekte fayda vardır. Yeşilin tüm tonları ile Nil yeşilini mavi, kahve, bej gibi tonlarla kombin yapmanız çok uygun olur. Masalarda da şıklık getirmek için Nil yeşili kullanılabilir. Davetlerinizde beyaz sade bir tabak takımınızı şık bir hale getirmek için Nil yeşili bir masa örtüsü ve ona uygun güzel peçetelerle masanız şık bir enerji kazanacaktır.

Nil yeşilinin kişi üzerinde olumlu etkileri nelerdir?

Renklerin kişi üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Renkler hormonal salgılarımızın düzene girmesi için çok önemli bir etkendir. Renkler ile bağışıklık sistemini güçlendirip, kötü düşüncelerden kendimizi temizleyebiliriz. Buda ruhsal ve duygusal birçok rahatsızlığı tedavi eden etkenlerdendir. Depresyon ve stresi baskılamada, bazı bağımlılıklardan uzaklaşmakta, ağrıların hafiflemesinde, uyku problemlerinin çözümünde çok önemli çözümler ortaya çıkarır. Nil yeşili bu tip rahatsızlıkların önüne geçmede kullanılan renkler arasındadır.

Yeşil renginin en etkili olduğu bölge kalp çakrasının olduğu alandır. Koyu yeşil negatif etki olarak bencilliği ve kıskançlığı temsil etmektedir. Güçten düşürücü ve tembelleştirici olabilir. Buna karşılık olarak açık yeşil tonlarından bir olan Nil yeşili de canlanmayı, neşeyi, yeni yaşamı ve mutluluğu temsil etmektedir. Tüm bu bilgilerin ışığında Nil yeşilini tüm yaşam alanlarımıza alarak her alanda kullanmak ve görmek hepimiz için olumlu etkiler bırakacaktır.

Nil Yeşili Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uyumlu Renkler Nelerdir?

Uyumlu Renkler Nelerdir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

3 Ana Renk Karışımı

3 Ana Renk Karışımı

İlginizi Çekebilir

Gül Kurusu Rengi

Gül Kurusu Rengi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kestane Rengi Anlamı ve Özellikleri

Kestane Rengi Anlamı ve Özellikleri

Koyu Renkler Kullanımı

Koyu Renkler Kullanımı

Ana ve Ara Renkler Türleri ve Özellikleri

Ana ve Ara Renkler Türleri ve Özellikleri

Ekru Rengi Anlamı ve Özellikleri

Ekru Rengi Anlamı ve Özellikleri

Taba Rengi Anlamı ve Özellikleri

Taba Rengi Anlamı ve Özellikleri

Güncel

Fildişi Rengi Türleri ve Özellikleri

Fildişi Rengi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Limon Çiçeği Rengi Anlamı ve Özellikleri

Limon Çiçeği Rengi Anlamı ve Özellikleri

Güncel

Çakıl Taşı Rengi Anlamı ve Özellikleri

Çakıl Taşı Rengi Anlamı ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6